Reklama

Katarzyna Dowbor

Katarzyna Dowbor jest polską dziennikarką, prezenterką telewizyjną i osobowością medialną. Przez 30 lat pracowała w Telewizji Polskiej, gdzie prowadziła programy rozrywkowe oraz audycje publicystyczne. Od 2013 roku jest związana z Telewizją Polsat, gdzie prowadzi program „Nasz nowy dom”. Co wiemy o prezenterce?
Katarzyna Dowbor - najważniejsze informacje
Katarzyna Dowbor /Pawel Wodzynski /East News

Katarzyna Dowbor - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  07.03.1959

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Maciej Dowbor,
  • Maria Dowbor-Baczyńska,
  • Piotr Dowbor,
  • Grzegorz Świątkiewicz,
  • Janusz Atlas,
  • Jerzy Baczyński
 • Zawód:

  dziennikarka

 • Produkcje:

Katarzyna Dowbor jest polską dziennikarką, prezenterką telewizyjną i osobowością medialną. Przez 30 lat pracowała w Telewizji Polskiej, gdzie prowadziła programy rozrywkowe oraz audycje publicystyczne. Od 2013 roku jest związana z Telewizją Polsat, gdzie prowadzi program „Nasz nowy dom”. Co wiemy o prezenterce?

Młodość

Katarzyna Dowbor urodziła się 7 marca 1959 roku w Warszawie. Jest córką Wiesława i Krystyny Kokocińskich. Jej ojciec był entomologiem, a matka konserwatorką zabytków i dzieł sztuki. Swoją młodość spędziła w Toruniu, a następnie rozpoczęła studia na kierunku filologia polska na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. 

Wkrótce porzuciła ten kierunek i zamieszkała w Warszawie, gdzie ukończyła studia pedagogiczne ze specjalizacją z seksuologii na Uniwersytecie Warszawskim. W czasie studiów należała do Niezależnego Zrzeszenia Studentów i redagowała rubrykę kulturalną w „Gazecie Strajkowej”. Działała również w studenckim radiu „Centrum”.  

Kariera

Katarzyna Dowbor zdobywała doświadczenie zawodowe w Polskim Radiu. Natomiast w 1983 roku trafiła do Telewizji Polskiej, gdzie przepracowała 30 lat. Na początku tworzyła felietony emitowane w programie „Pegaz” i realizowała filmy dokumentalne, których bohaterami byli: Krzysztof Kolberger, Michał Bajor, Grażyna Szapołowska i Ewa Błaszczyk. Później zadebiutowała jako konferansjerka i współprowadziła „Studio Lato”. 

W 1986 roku Dowbor została spikerką w TVP, a dwa lata później po raz pierwszy współprowadziła Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. W 1993 roku pracowała w dziale oprawy i promocji TVP1, a później została prezenterką TVP i prowadziła takie programy jak: „Alchemia zdrowia i urody”, „Apetyt na zdrowie”, „Pytanie na śniadanie”, „Ogrodowa Dowborowa” i „Szczęśliwa 13”.

Od 1997 roku przez kilka lat współprowadziła coroczny Festiwal Piosenki Biesiadnej w Mrągowie. Nie wszyscy wiedzą, że Katarzyna Dowbor wystąpiła również w kilku filmach i serialach. Można tutaj wymienić takie tytuły jak: „Komedia małżeńska”, „Na dobre i na złe”, „Duża przerwa”, „W labiryncie”, „Jest jak jest”, „Ekstradycja”, czy „Tato”. 

Po trzydziestu latach spędzonych w TVP Katarzyna Dowbor zakończyła współpracę z Telewizją Polską. Od września 2013 roku prezenterka jest związana z telewizją Polsat. Tam prowadzi cieszący się ogromną popularnością program „Nasz nowy dom”.

Życie prywatne 

Katarzyna Dowbor była trzykrotnie zamężna. Jej pierwszym mężem był Piotr Dowbor. Z nim ma syna Macieja, który urodził się w 1978 roku. Później w latach 80. zaręczyła się z Tadeuszem Winkowskim, a w latach 1982-1989 była żoną Janusza Atlasa. Następnie poślubiła Grzegorza Świątkiewicza. Kobieta ma również córkę Marię z nieformalnego związku z Jerzym Baczyńskim.

Katarzyna Dowbor jest znaną miłośniczką zwierząt. Jej szczególną słabością są konie. Obok swojego domu wybudowała nawet niewielką stajnię dla klaczy Rodezji i Surmy. Ponadto jest organizatorką i pomysłodawczynią Jeździeckich Mistrzostw Gwiazd – Art Cup w Zakrzowie.

W 2019 roku na rynku ukazała się książka Katarzyny Dowbor – „Apetyt na życie”, w której autorka radzi m.in. jak cieszyć się życiem po pięćdziesiątce.

Katarzyna Dowbor - Wiadomości

Katarzyna Dowbor - Zdjęcia

Katarzyna Dowbor - Wideo