Reklama

Justyna Steczkowska

Justyna Steczkowska urodziła się 2 sierpnia 1972 roku w Rzeszowie. Jest polską wokalistką znaną z doskonałej skali głosu (wyliczonej na cztery oktawy) oraz wybitnych umiejętności scenicznych. Komponuje, pisze teksty piosenek, gra na skrzypcach oraz okazjonalnie gra w filmach i na deskach teatru.
Justyna Steczkowska - najważniejsze informacje
Justyna Steczkowska na Festiwalu w Opolu / Mieszko Piętka /AKPA

Justyna Steczkowska - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  02.08.1972

 • Miejsce urodzenia:

  Rzeszów

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, Platynowa płyta

Justyna Steczkowska urodziła się 2 sierpnia 1972 roku w Rzeszowie. Jest polską wokalistką znaną z doskonałej skali głosu (wyliczonej na cztery oktawy) oraz wybitnych umiejętności scenicznych. Komponuje, pisze teksty piosenek, gra na skrzypcach oraz okazjonalnie gra w filmach i na deskach teatru.

Życiorys 

Przyszła na świat jako czwarte z dziewięciorga dzieci Danuty i Stanisława Steczkowskich. Ojciec artystki pochodził z góralskiej rodziny i był dyrygentem, natomiast matka miała korzenie tatarskie i była nauczycielką muzyki. 

W 1991 roku Justyna Steczkowska ukończyła z wyróżnieniem Liceum Muzyczne w klasie skrzypiec prof. Stefana Ząbka w Rzeszowie. Przez rok studiowała wiolinistykę na Akademii Muzycznej w Gdańsku, jednak przerwała studia, by całkowicie skupić się wokalu. Próbowała dostać się do Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, ale bezskutecznie. 

Początki kariery

Swoją karierę muzyczną rozpoczynała od grania w zespołach jazzowych oraz rockowych, m.in. Wańka Wstań, Agressiva 69, Duet czy Shoco.

Przełomowym momentem w życiu artystki był udział w 1. edycji programu „Szansa na sukces”, w którym zaśpiewała utwór „Boskie Buenos” z repertuaru Maanam. Jury zgodnie uznało, że wykonanie Steczkowskiej było najlepsze i przyznali jej pierwsze miejsce. Dzięki wygranej artystka mogła wziąć udział w Koncercie Debiutów Opolskiego festiwalu, w którym również zwyciężyła. 

Oba sukcesy przyczyniły się do tego, że wokalistka została wybrana na reprezentantkę Polski podczas 40. Konkursu Eurowizji, odbywającego się w Dublinie w 1995 roku. Jednak utwór, który wykonała artystka, nie do końca spodobał się jury, przez co ostatecznie zajęła 18. miejsce w konkursie.

Dalsza kariera

W 1996 roku do sprzedaży trafił debiutancki album Steczkowskiej zatytułowany „Dziewczyna Szamana”. Tytułowy singiel z tej płyty przez długi czas zajmował pierwsze miejsce na listach przebojów. Album sprzedał się w ponad 350-tysięcznym nakładzie, zyskując miano platynowej płyty.

W tym samym roku ustanowiła rekord, zdobywając pięć statuetek Fryderyka w kategoriach: wokalistka roku, album roku („Dziewczyna Szamana”), piosenka roku („Oko za oko”), fonograficzny debiut roku oraz teledysk roku („Oko za oko”). 

Do końca 2022 r. artystka wydała 17 albumów studyjnych, w tym 12 solowych. Ostatni album pochodzi z 2022 r. i nosi nazwę „Szamanka”. 

Inne przedsięwzięcia

Poza występowaniem na scenie muzycznej Justyna próbowała swoich sił jako aktorka. Zadebiutowała w telenoweli „Zaklęta”, która nie doczekała się kontynuacji. Następnie pojawiła się w takich produkcjach jak: „Na koniec świata”, „Kanadyjskie sukienki”, „Jak poślubić miliardera?”.

Widzowie mogli bliżej poznać Steczkowską jako uczestniczkę programu „Taniec z gwiazdami” (w 2007 r.), jako prowadzącą programy „Taniec na lodzie”, „W obiektywie Justyny Steczkowskiej” oraz jako jurorkę w talent show „Voice of Poland” (2013-2014 r.)

Życie prywatne

W 2000 roku stanęła na ślubnym kobiercu z architektem Maciejem Myszkowskim. Małżonkowie doczekali się trójki dzieci: Leona (ur. 2000), Stanisława (ur. 2005) oraz Heleny (ur. 2013). W 2012 roku nad rodziną Steczkowskiej zebrały się czarne chmury – mąż artystki zachorował na nowotwór. Wtedy wokalistka zawiesiła swoją pracę i skupiła się na rodzinie. Na szczęście wszystko skończyło się pomyślnie. W 2017 roku w mediach pojawiła się informacja o separacji małżonków, jednak z czasem udało im się zażegnać kryzys. 

Justyna Steczkowska - Wiadomości

Justyna Steczkowska - Zdjęcia

Justyna Steczkowska - Wideo