Reklama

Ewa Farna

Poniedziałek, 8 sierpnia 2022 (11:39) Aktualizacja Środa, 20 września 2023 (15:58)
Ewa Farna jest polsko-czeską piosenkarką, autorką tekstów oraz kompozytorką. To młoda i utalentowana wokalistka, która cały czas rozwija się muzycznie, pomimo rewolucji w życiu prywatnym. Jak artystce udało się dojść do sławy?
Ewa Farna - najważniejsze informacje
Ewa Farna /AKPA

Ewa Farna - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  12.08.1993

 • Miejsce urodzenia:

  Trzyniec

 • Kraj urodzenia:

  Czechy

 • Rodzina i związki:

  • Tomáš Klus
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

  • "Sing"
 • Albumy:

  • "Umami",
  • "Sam na sam".
 • Nagrody:

  MTV, Sopot Festiwal

Młodość

Ewa Farna przyszła na świat 12 sierpnia 1993 roku w Trzyńcu. Pochodzi z rodziny z polskimi korzeniami mieszkającej na Zaolziu. Piosenkarka biegle posługuje się językiem polskim i czeskim. Już w dzieciństwie widać było u niej przejawy talentu muzycznego.

Z czasem nauczyła się gry na fortepianie i brała udział w konkursach oraz przeglądach piosenek (m.in. na Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu). Wtedy zauważył ją Leszek Wronka i zaproponował jej współpracę. Ewa Farna należała jednocześnie do klubu narciarskiego i specjalizowała się w zjeździe i slalomie. Zdecydowała się jednak skoncentrować na muzyce.

Kariera

W 2006 roku, mając zaledwie 13 lat, zadebiutowała na czeskim rynku muzycznym, a jej repertuar pt. "Mels me vubec rad" okrył się platyną. Drugi album piosenkarki z 2007 roku również zdobył platynę. W tym samym czasie zadebiutowała też na naszym rynku albumem "Sam na sam", który był polską wersją jej debiutanckiego krążka.

W 2009 roku wyszła jej kolejna platynowa płyta "Cicho", która w pierwszym zestawieniu wspięła się na 16. miejsce listy przebojów OLiS. Album został też nagrodzony Superjedynką w kategorii "Płyta roku". Po tym paśmie sukcesów ukazał się kolejny album Farny zatytułowany „EWAkuacja”. On również osiągnął szczyt listy przebojów.

W 2011 roku Ewa Farna otrzymała cztery statuetki w ramach Viva Comet 2011, a później trzy statuetki Eska Music Awards. Na MTV Europe Music Awards zdobyła nagrodę w kategorii "Najlepszy Polski Artysta" oraz status "Najlepszej Wokalistki" w Czeskich Słowikach.

W latach 2012-2013 Ewa Farna była jurorką słowacko-czeskiego "Superstar" oraz trenerką drużyny w programie "Bitwa na głosy". Wokalistka pełniła też funkcję jurora w polskiej edycji "X-Factor". Pod koniec 2013 roku wyszedł jej kolejny album noszący tytuł "(W)inna".

Dwa lata później ukazała się piąta polskojęzyczna płyta artystki "Inna". 
W 2014 roku artystka otrzymała statuetkę Słowika Publiczności Polsat Sopot Festival w kategorii "SuperAlbum"oraz za piosenkę "Cicho". W styczniu 2017 roku wyszedł singiel Ewy Farnej pt. "Wszystko albo nic" promujący film o tym samym tytule. Rok 2022 przyniósł wokalistce kolejny krążek o nazwie "Umami".

Życie prywatne

Ewa Farna w przeszłości spotykała się z muzykiem Tomášem Klusem, jednak związek się rozpadł.  Od wielu lat związana jest z gitarzystą Martinem Chobotem. Wokalistka bardzo chroni swoją prywatność.

W 2017 roku media obiegła jednak informacja, że Ewa Farna wraz z ukochanym wzięła potajemny ślub. Na początku czerwca 2019 roku para doczekała się narodzin pierwszego syna Artura, a w 2022 roku córki Elli Chobot.

Skandale

W maju 2012 roku Ewa Farna spowodowała wypadek bez udziału osób trzecich. Prowadząc auto, zjechała z drogi i uderzyła w drzewo. Doznała wtedy wstrząśnienia mózgu. Miała około jednego promila w wydychanym powietrzu, ponieważ wracała z imprezy do domu po dobrze zdanej maturze.

Ewa Farna - Wiadomości

Ewa Farna - Zdjęcia

Ewa Farna - Wideo