Reklama

Edyta Olszówka

Edyta Olszówka jest polską aktorką filmową i teatralną. Uważa się ją za jedną z najbardziej uzdolnionych artystek swojego pokolenia. Grała m.in. w serialach "Przepis na życie", "Samo życie", czy "Dom". Jak potoczyła się jej kariera aktorska?
Edyta Olszówka - najważniejsze informacje
Edyta Olszówka /Niemiec /AKPA

Edyta Olszówka - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  15.12.1971

 • Miejsce urodzenia:

  Lubin

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Piotr Machalica
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Przepis na życie",
  • "Samo życie",
  • "Psy",
  • "Lejdis",
  • "Pół serio",
  • "Nigdy nie mów nigdy"
 • Nagrody:

  Złoty Lew

Edyta Olszówka jest polską aktorką filmową i teatralną. Uważa się ją za jedną z najbardziej uzdolnionych artystek swojego pokolenia. Grała m.in. w serialach "Przepis na życie", "Samo życie", czy "Dom". Jak potoczyła się jej kariera aktorska?

Młodość

Edyta Olszówka urodziła się 15 grudnia 1971 roku w Lubinie. Ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Koninie. Następnie w 1994 roku skończyła Łódzką Szkołę Filmową na wydziale aktorskim. Jeszcze w trakcie studiów zadebiutowała na scenie podczas Konkursu Teatrów Ogródkowych. Za "Spacerek przed snem" otrzymała drugie miejsce. 

Kariera

Swój pierwszy kontakt z kamerą Edyta Olszówka miała w 1992 roku kiedy zagrała w filmie "Psy". Zarówno w teatrze, jak i w filmie przyjmowała wiele ról. Została wyróżniona m.in. za udział w spektaklu "Kaleki z Inishmaan" w Kaliszu. 

Aktorka dwukrotnie była nominowana do Warszawskiej Nagrody Teatralnej Feliksa, a w 2000 roku otrzymała nagrodę Byka Sukcesu. 

Dużo grała na deskach Teatru Powszechnego. W latach 2001-2002 wystąpiła aż w pięciu przedstawieniach. Były to m.in. role Kordelii w szekspirowskim "Królu Learze" w reżyserii Piotra Cieplaka, czy Evelyn w "Kształcie rzeczy" Neila LaBute’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego. Sukcesem okazała się sztuka "Słomkowy kapelusz" Eugene’a Labiche’a w reżyserii Cieplaka z 2005 roku, którą zagrano ponad sto razy oraz nagrano na potrzeby Teatru TV. 

Edyta Olszówka zagrała w takich produkcjach jak: "Prowokator", "Złoto dezerterów", "Sezon na leszcza", "Lejdis", czy "Spis cudzołożnic". 

Aktorkę można było również zobaczyć w wielu serialach telewizyjnych  jak: "Taksówka z numerem 1", "Ja, Malinowski", "Dom – seria III", "Ekstradycja", czy "40-latek – 20 lat później". 

Popularność przyniosła jej rola Marii Majewskiej, współudziałowca wpływowego warszawskiego dziennika w serialu "Samo życie", gdzie grała w latach 2002-2010. 

W 2000 roku Edyta Olszówka została nagrodzona pozaregulaminową nagrodą aktorską za najlepszą rolę komediową w filmie "Pół serio". Natomiast w 2002 roku dostała pierwszą nominację do nagrody Złotych Kaczek w kategorii najlepszej aktorki za film "Strefa ciszy". Jej kolejnym sukcesem okazała się rola w filmie "Lejdis" z 2008 roku. Tam zagrała nauczycielkę Łucję. Za tę rolę ponownie została nominowana do Złotych Kaczek. 

Kolejną nominację do tej nagrody Edyta Olszówka otrzymała w 2010 roku w kategorii „najlepsza aktorka sezonu 2009/2010” za produkcje "Milczenie jest złotem", a także "Nigdy nie mów nigdy". 

Edyta Olszówka wystąpiła gościnnie w teledysku do utworu "Kłamstwo" Magdy Femme. Uznanie zdobyła również dzięki dubbingowi do gry komputerowej "The Longest Journey: Najdłuższa Podróż", a także jej kontynuacji "Dreamfall: The Longest Journey". 

Życie prywatne

W latach 1999-2007 Edyta Olszówka była związana z Piotrem Machalicą. Mówiło się również o jej związku z Grzegorzem Małeckim, ale ani aktorka, ani aktor nie potwierdzili tej informacji. 

Edyta Olszówka - Wiadomości

Edyta Olszówka - Zdjęcia

Edyta Olszówka - Wideo