Reklama

Beyoncé Knowles

O Beyoncé słyszał każdy. Niezwykle utalentowana i znana na całym świecie piosenkarka zachwyca swoją twórczością fanów i znawców muzyki. Jakie były początki jej kariery? 
Beyoncé Knowles - najważniejsze informacje
Beyoncé Knowles /AFP

Beyoncé Knowles - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  04.09.1981

 • Miejsce urodzenia:

  Houston

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

  • Jay-Z
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Nagrody:

  Grammy

O Beyoncé słyszał każdy. Niezwykle utalentowana i znana na całym świecie piosenkarka zachwyca swoją twórczością fanów i znawców muzyki. Jakie były początki jej kariery? 

Kim jest Beyoncé? Dzieciństwo i młodość

Beyoncé Giselle Knowles-Carter to amerykańska piosenkarka, aktorka, autorka piosenek i producentka muzyczna. Jest współzałożycielką zespołu Destiny's Child. 

Urodziła się 4 września 1981 r. w Houston. Jej rodzicami są Matthew i Tina Knowles. Ma młodszą siostrę Solange, która również pracuje w przemyśle muzycznym. Beyoncé już w wieku 7 lat rozpoczęła swoją przygodę ze śpiewem. Zaczęła wtedy śpiewać w kościelnym chórze, a następnie brała udział w wielu konkursach muzycznych. 

Początki kariery 

Beyoncé swoją popularność zawdzięcza zespołowi Destiny’s Child, którego była współzałożycielką. Zespół ten wydał cztery albumy i stał się bardzo popularny za sprawą płyty „The Writing's on the Wall”, gdzie Beyoncé śpiewała główne partie wokalne. 

Zespół ten zakończył swoją działalność w 2002 r. W tym czasie wokalistka rozpoczęła swoją karierę aktorską. Zagrała w filmach m.in. „Austin Powers” i „Złoty Członek”. W czerwcu 2003 r. wydała swój pierwszy solowy album „Dangerously in Love”, który osiągnął ogromny sukces. Jej single „Crazy in Love”, czy „Baby Boy” szybko osiągnęły szczyty popularności.

W 2006 r. wydała swój drugi studyjny album zatytułowany „B’Day”. Beyoncé powróciła też do aktorstwa. Zagrała w „Różowej Panterze” i „Dreamgirls” (2006) oraz „Obsesji” (2009). Jej ślub z Jayem-Z był inspiracją do wydania trzeciego krążka „I Am... Sasha Fierce” w 2008 r., za który otrzymała sześć nagród Grammy. Artystka w sumie wydała siedem krążków. Należą do nich kolejno: „Dangerously in Love” (2003), „B’Day” (2006), „I Am... Sasha Fierce” (2008), „4” (2011), „Beyoncé” (2013), „Lemonade” (2016), „Renaissance” (2022). 

Nagrody

Beyoncé w swojej karierze muzycznej zdobyła wiele nagród i wyróżnień. Jest jedną z najczęściej nominowanych i honorowanych artystek w historii nagrody Grammy. Otrzymała aż 46 nominacji i zdobyła 17 statuetek. Podczas ceremonii w 2010 r. Beyoncé otrzymała aż sześć nagród Grammy. 

Beyoncé została pierwszą kobietą w historii, która wygrała Best American Artist International podczas American Music Awards w 2007 r. 

Beyoncé w 2001 r. otrzymała nagrodę Musician of the Year przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców, jako pierwsza Afroamerykanka w historii i druga kobieta w historii. 

Życie prywatne

Od 2002 r. Beyoncé pozostaje w związku z raperem Jayem-Z, z którym 4 kwietnia 2008 r. wzięła ślub. Media okrzyknęły uroczystość ślubną pary mianem jednego z najpilniej strzeżonych wydarzeń w historii show-biznesu. 

Para ma dwie córki i syna. Ich pierwsza córka - Ivy Carter przyszła na świat 7 stycznia 2012 r. Pięć lat później Beyoncé urodziła kolejną córkę - Rumi i syna - Sira

Według magazynu Forbes, Beyoncé i Jay-Z w latach 2008-2010 byli najlepiej zarabiającą parą Hollywood.

Beyoncé Knowles - Wiadomości

Beyoncé Knowles - Zdjęcia