Reklama

Beata Kozidrak

Najsłynniejsza Beata w polskim show-biznesie, która razem z zespołem Bajm wylansowała takie hity jak "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Co mi panie dasz", "Biała armia" czy "Ta sama chwila". Jak zaczynała Beata Kozidrak i jak potoczyła się jej kariera?
Beata Kozidrak - najważniejsze informacje
Beata Kozidrak /Piętka Mieszko /AKPA

Beata Kozidrak - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  04.05.1960

 • Miejsce urodzenia:

  Lublin

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Andrzej Pietras
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

  • "Niania",
  • "Pan Kleks w kosmosie"
 • Albumy:

  • "B3",
  • "Teraz płynę",
  • "Beata"
 • Nagrody:

  Platynowa płyta, Złota płyta

Najsłynniejsza Beata w polskim show-biznesie, która razem z zespołem Bajm wylansowała takie hity jak "Józek, nie daruję ci tej nocy", "Co mi panie dasz", "Biała armia" czy "Ta sama chwila". Jak zaczynała Beata Kozidrak i jak potoczyła się jej kariera?

Dzieciństwo

Beata Kozidrak pochodzi z Lublina. Urodziła się 4 maja 1960 r. jako córka przedsiębiorcy budowlanego. Ma dwoje starszego rodzeństwa: Mariolę i Jarosława, współzałożyciela Bajmu. W rodzinie Kozidraków obecne były tradycje muzyczne, dlatego przyszła artystka od małego śpiewała, grała na skrzypcach, chodziła także na zajęcia baletowe. Już jako licealistka występowała w klubach studenckich i lokalnych domach kultury. 

Rodzina 

Mężem Beaty Kozidrak był współtwórca Bajmu, Andrzej Pietras, którego poślubiła w 1979 r. W 2016 r. doszło jednak do rozwodu. Para doczekała się dwóch córek: Katarzyny (ur. 1981) i Agaty (ur. 1993). 

Debiut

Założony w 1978 r. przez Kozidraków Bajm bardzo szybko doszedł do sławy: jeszcze w tym samym roku zespół wystąpił w konkursie "Debiutów" na festiwalu w Opolu z utworem "Piechotą do lata", który Polacy pokochali od razu.

Zdobycie popularności

W 1983 r. Bajm wyruszył w trasę promującą debiutancki album zespołu Bajm. Single , "Co mi Panie dasz", "Józek, nie daruję Ci tej nocy" oraz "Nie ma wody na pustyni" śpiewała cała Polska, a już rok później na rynku pojawił się kolejny krążek zespołu, "Martwa woda". Kozidrak występowała m.in. w Wietnamie, Szwecji i Belgradzie.

Dalsza kariera

W 1988 r. Kozidrak zagrała epizod w filmie "Pan Kleks w kosmosie", do którego nagrała również piosenkę przewodnią. Kolejny album Bajmu, "Biała armia" (1990), okazał się hitem, podobnie jak czwarta płyta – "Płomień z nieba" (1993) z kultowym utworem "Ta sama chwila".  

Beata Kozidrak rozpoczęła też karierę solową: w 1998 r. wydała płytę "Beata", na której znalazły się takie przeboje jak "Żal mi tamtych nocy i dni" czy "Siedzę i myślę". W 2000 r. nagrała piosenkę "Rzeka marzeń" do filmu "W pustyni i w puszczy". Kontynuowała także działalność w zespole – w tym samym roku Bajm wydał krążek “Szklanka wody”. 

W 2003 r. przyszedł czas na kolejną płytę Bajmu – "Myśli i słowa", a dwa lata później Beata Kozidrak wróciła z kolejnym solowym projektem ("Teraz płynę"). W 2009 r. nagrała piosenkę "Nie pytaj o miłość" na potrzeby serialu "M jak miłość", a w kolejnym roku wydała kolejną płytę z Bajmem – "Blondynkę". Ostatnią jak do dziś płytą Kozidrak jest solowa “B3” z 2016 r., promowana m.in. singlem "Upiłam się tobą"

Obecnie

Beata Kozidrak jest jedną z najbardziej uznawanych polskich artystek estradowych. Występuje na licznych koncertach, w reklamach i udziela się charytatywnie. Wiele razy brała udział w telewizyjnych koncertach sylwestrowych. W 2021 r. wydała autobiografię "Beata. Gorąca krew" i singiel "Gambit' zapowiadający kolejny album solowy. 

W tym samym roku została zatrzymana za jazdę pod wpływem alkoholu i na kilka miesięcy wycofała się ze sceny. W 2022 r. wydała singiel "Między nami" nagrany z Justyną Steczkowską. Jest uznawana za postać kultową. 

Nagrody 

Beata Kozidrak i Bajm mają na koncie masę nagród. Zdobyła trzy Fryderyki, Wiktora dla najpopularniejszej gwiazdy estrady i cztery Super Jedynki. Za całokształt twórczości zdobyła także Złotą Karolinkę, Złotego Słowika i Bursztynowego Słowika. Została też ogłoszona królową polskiej muzyki w plebiscycie Kino Polska Muzyka. 

Beata Kozidrak - Wiadomości

Beata Kozidrak - Zdjęcia

Beata Kozidrak - Wideo