Reklama

Artur Boruc

Artur Boruc to polski piłkarz grający na pozycji bramkarza. W latach 2004-2017 wielokrotnie reprezentował Polskę w piłce nożnej – łącznie zagrał ponad 60 spotkań, stając się tym samym rekordzistą w ilości występów w reprezentacji kraju. Jak toczyła się kariera piłkarza?
Artur Boruc - najważniejsze informacje
Artur Boruc /Artur Barbarowski /East News

Artur Boruc - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  20.02.1980

 • Miejsce urodzenia:

  Siedlce

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  sportowiec

Artur Boruc to polski piłkarz grający na pozycji bramkarza. W latach 2004-2017 wielokrotnie reprezentował Polskę w piłce nożnej – łącznie zagrał ponad 60 spotkań, stając się tym samym rekordzistą w ilości występów w reprezentacji kraju. Jak toczyła się kariera piłkarza?

Dzieciństwo

Artur Boruc urodził się 20 lutego 1980 roku w Siedlcach. Jego ojciec był hokeistą w klubie Pogoń Siedlce. Boruc zainteresował się piłką nożną w drugiej klasie podstawówki, dlatego też rozpoczął regularne treningi. Szybko objął rolę bramkarza w drużynie juniorów. 

Artur Boruc skończył szkołę zawodową o specjalności mechanik samochodowy. Ma starszego brata Roberta oraz trzy siostry: Katarzynę, Annę i Paulinę. 

Początki kariery

W wieku 16 lat po raz pierwszy zagrał w drużynie seniorskiej w Pogoni Siedlce. Dwa lata później pojechał z drużyną Legii na obóz szkoleniowy na Sycylię, a powrót zakończył się podpisaniem kontraktu z Legią Warszawa. Początkowo grał w drugiej drużynie, później w pierwszej, a później grał w najważniejszych rozgrywkach. Niedługo później razem ze swoją drużyną zdobył Puchar Ligi oraz Mistrzostwo Polski. Łącznie w Legii wystąpił w 88 meczach. 

Kariera seniorska

Sukcesy bramkarza w klubie Legii Warszawa przyczyniły się do tego, że został on wykupiony przez Celtic Glasgow. W barwach szkockiej drużyny zadebiutował w Lidze Mistrzów w sezonie 2006/2007. W latach 2005-2010 Artur Boruc rozegrał w 221 spotkań z klubem. Latem 2010 roku bramkarz podpisał kontrakt z włoskim klubem ACF Fiorentina. Początkowo Polak siedział częściej na ławce, niż grał – sytuacja zmieniła się po kontuzji pierwszego bramkarza, Sebastiena Freya. Wówczas Boruc zaczął regularnie występować w głównej jedenastce. We włoskim klubie był jedynie dwa sezony i rozegrał 64 mecze – Fiorentina zdecydowała nie przedłużać kontraktu z Polakiem.

We wrześniu 2012 roku Artur Boruc podpisał roczny kontrakt z angielskim Southampton FC. Dwa sezony później został wypożyczony do klubu AFC Bournemouth grającego w lidze niżej. Razem z drużyną zdobył awans do Premier League i pozostał w niej następne pięć sezonów. W 2020 roku wrócił do Polski i podpisał kontrakt z Legią. Ostatni mecz w swojej karierze rozegrał w lipcu 2022 roku. 

Kariera w reprezentacji Polski

Bramkarz zadebiutował w reprezentacji Polski 28 kwietnia 2004 roku. Dwa lata później był pierwszym bramkarzem, który wystąpił w każdym meczu, notując wiele doskonałych interwencji. Po mistrzostwach świata stracił miejsce w pierwszym składzie, jednak na Euro 2008 ponownie znalazł się w podstawowej jedenastce. Na mistrzostwach Europy 2016 był bramkarzem rezerwowym. 10 listopada 2017 roku Artur Boruc rozegrał ostatni mecz w reprezentacji. 

Życie prywatne

W 2001 roku ożenił się z Katarzyną Modrzewską, z którą ma syna Aleksandra (ur. 2008). Małżeństwo jednak nie przetrwało próby czasu i para rozwiodła się w 2009 roku. Ponownie wziął ślub w 2014 roku, tym razem z piosenkarką Sarą Mannei. Małżeństwo doczekało się dwóch pociech: córki Amelii (ur. 2010) oraz synka Noaha (ur. 2019). 

Artur Boruc - Wiadomości

Artur Boruc - Zdjęcia