Andrzej Grabowski
Andrzej Grabowski to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Większości fanów zawsze będzie kojarzył się z nieśmiertelną kreacją Ferdynanda Kiepskiego; tymczasem to tylko jedna z wielu odsłon talentu tego aktora!
Andrzej Grabowski - najważniejsze informacje
-
Data urodzenia:
15.03.1952
-
Miejsce urodzenia:
Chrzanów
-
Kraj urodzenia:
Polska
-
Rodzina i związki:
- Anita Kruszewska
-
Zawód:
aktor/ka
-
Produkcje:
- "Świat według Kiepskich",
- "Pitbull",
- "Dzień świra",
- "Kariera Nikosia Dyzmy"
Andrzej Grabowski to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Większości fanów zawsze będzie kojarzył się z nieśmiertelną kreacją Ferdynanda Kiepskiego; tymczasem to tylko jedna z wielu odsłon talentu tego aktora!
Dzieciństwo i początek kariery
Urodził się w Chrzanowie 15 marca 1952 r. Co ciekawe, do szkoły teatralnej został przyjęty dopiero za drugim podejściem – w 1969 roku rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu studiów zaczął współpracę z Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego, gdzie występował do roku 1978, po czym rozpoczął pracę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Od tamtej pory jest stale związany z krakowskimi scenami. Pojawiał się w Teatrze STU, a w latach 1992-1997 pracował w Teatrze Starym. Współpraca z tą instytucją zakończyła się niestety wbrew woli aktora – został zwolniony z powodu rzekomego braku chęci angażowania go przez reżyserów. Po tym etapie wrócił do Teatru im. Juliusza Słowackiego.
Kariera teatralna jest dla Andrzeja Grabowskiego najważniejszym aspektem jego pracy zawodowej. Mimo iż to telewizja przyniosła mu sławę, pracę utożsamia on w pierwszej kolejności z występami na żywo i możliwością bezpośredniej relacji z publicznością.
Aspekt komunikacji z widownią jest szczególnie istotny w specyficznej formie występów scenicznych, jakie praktykuje, czyli w kabarecie. Poza studenckimi wycieczkami w tę stronę Grabowski kabaretem zajmuje się od lat 80., najpierw w zespołach i klubach, a już od dawna – solowo, dając występy na festiwalach i gościnnie.
Dalsza kariera
Choć w filmach gra już od czasów studiów, przez lata występował raczej w rolach epizodycznych lub drugoplanowych. Przełomem stało się przyjęcie głównej roli w serialu komediowych „Świat według Kiepskich” emitowanym od 1999 przez telewizję Polsat.
Wykreowana w serialu postać bezrobotnego, nadużywającego alkoholu ojca rodziny o groteskowo filozoficznym podejściu do życia z jednej strony zapewniła mu bezkonkurencyjną popularność, z drugiej jednak zaszufladkowała aktora w świadomości widzów w tym emploi.
Sitcom cieszył się oszałamiającą popularnością, jednak aktor zżyma się na utożsamianie go z odgrywaną postacią. Niemniej po roli Ferdynanda Kiepskiego aktor zaczął być nieco bardziej widoczny w filmowych produkcjach.
Zagrał znaczącą postać drugoplanową w filmie „Dzień świra” (2002), wystąpił m.in. w komediach „Kariera Nikosia Dyzmy” (2002) czy „Zróbmy sobie wnuka” (2003), po czym skorzystał z okazji przełamania emploi, przyjmując rolę policjanta „Gebelsa” w filmie „PitBull” z 2005 roku. Przeważnie podejmuje się ról komediowych, jednak niekoniecznie identycznych z wizerunkiem znanym z „Kiepskich”.
Życie prywatne
Życie prywatne Andrzeja Grabowskiego mocno osadzone jest w aktorskim świecie. Był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy wybranką była aktorka Anna Tomaszewska, z którą ma dwie córki – obie wybrały tę samą karierę co rodzice. Małżeństwo trwało od roku 1982 do 2008 – formalnie, bowiem para rozeszła się już wcześniej.
W 2009 roku aktor ożenił się ponownie z charakteryzatorką filmową Anitą Kruszewską. I ten związek zakończył się rozwodem, w roku 2018. W 2021 roku nową partnerką Grabowskiego została aktorka Aldona Grochal.
Andrzej Grabowski - Wiadomości
-
Córka Andrzeja Grabowskiego jednego żałuje. Walczyła o przegraną sprawę...
Wczoraj, 2 grudnia (21:47)Zuzanna Grabowska (40 l.), córka rozwiedzionych rodziców, jako dorosła kobieta zbudowała szczęśliwy związek. Do tej pory jednak wspomina klęskę małżeństwa swoich rodziców, która położyła... -
Nie do wiary, co wyszło na temat Grabowskiego i Kotysa. Prawda latami była głęboko ukryta
Czwartek, 16 listopada (14:11)Serial "Świat według Kiepskich" przez lata bawił widzów, którzy polubili śledzić losy rodziny mieszkającej przy ul. Ćwiartki 3/4 we Wrocławiu. Po 24 latach od premierowego odcinka wyszło... -
Grabowski zignorował ostatnią wiadomość od Nowickiego. Do dziś tego żałuje
Środa, 1 listopada (09:03)Andrzej Grabowski to jeden z bardziej znanych polskich aktorów. Gwiazdor popularność i uznanie fanów zdobył dzięki roli w serialu "Świat według Kiepskich". Mało kto z jego fanów wiedział,... -
Smutne wieści z domu Andrzeja Grabowskiego. To już koniec. Córki bardzo się martwią
Piątek, 15 września (11:52)Andrzej Grabowski nigdy nie ukrywał swojej pasji do motocykli. Tylko jazda jednośladem dawała mu prawdziwe poczucie wolności. Jednak to już przeszłość, aktor postanowił zrezygnować z... -
Nie do wiary, z kim Skiba zatańczył pierwszy taniec. Wcale nie z młodą żoną
Środa, 6 września (13:09)Krzysztof Skiba i Karolina Kempińska są już jakiś czas po ślubie. I choć w mediach społecznościowych zdradzili już prawie wszystkie sekrety uroczystości, teraz w sieci pojawiło się... -
Grabowski skrytykował własne postępowanie. Teraz głos zabrały jego córki
Niedziela, 27 sierpnia (09:14)Grabowski zbyt surowo się ocenił. Choć swego czasu twierdził, że jest złym dziadkiem, jego córki mają na ten temat zupełnie inne zdanie. Niewielka ilość czasu dla najbliższych wcale nie... -
Andrzej Grabowski przeszedł spektakularną metamorfozę. Wszyscy byli w szoku
Czwartek, 24 sierpnia (07:57)Andrzej Grabowski (71 l.) kilka lat temu zdecydował się na operację bariatryczną, która umożliwiła mu zrzucenie 42 kilogramów. Schudnięcie zalecili aktorowi lekarze, by nie obciążał... -
Zuzanna i Katarzyna zachwycają urodą. Andrzej Grabowski musi być dumny
Piątek, 18 sierpnia (12:23)W świecie polskiego filmu i teatru nazwisko Grabowski od lat jest synonimem talentu, pasji i profesjonalizmu. Mówiąc "Grabowski" najczęściej myślimy o Andrzeju, czyli kultowym...
Andrzej Grabowski - Zdjęcia
Andrzej Grabowski - Wideo
-
Andrzej Grabowski: Czeka go operacja. Będzie grał o kulach
Poniedziałek, 30 czerwca 2014 (08:31)Andrzej Grabowski już niedługo wraca na plan zdjęciowy trzeciego sezonu serialu „Blondynka”. Wcześniej jednak czeka go druga już operacja biodra. W serialu aktor pojawi się więc o kulach....