Reklama

Andrzej Grabowski

Andrzej Grabowski to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Większości fanów zawsze będzie kojarzył się z nieśmiertelną kreacją Ferdynanda Kiepskiego; tymczasem to tylko jedna z wielu odsłon talentu tego aktora!
Andrzej Grabowski - najważniejsze informacje
Andrzej Grabowski /TRICOLORS/EAST NEWS /East News

Andrzej Grabowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  15.03.1952

 • Miejsce urodzenia:

  Chrzanów

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Anita Kruszewska
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Świat według Kiepskich",
  • "Dzień świra",
  • "Kariera Nikosia Dyzmy",
  • "Pitbull"
Andrzej Grabowski to jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów. Większości fanów zawsze będzie kojarzył się z nieśmiertelną kreacją Ferdynanda Kiepskiego; tymczasem to tylko jedna z wielu odsłon talentu tego aktora!

Dzieciństwo i początek kariery

Urodził się w Chrzanowie 15 marca 1952 r. Co ciekawe, do szkoły teatralnej został przyjęty dopiero za drugim podejściem – w 1969 roku rozpoczął studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Po ukończeniu studiów zaczął współpracę z Tarnowskim Teatrem im. Ludwika Solskiego, gdzie występował do roku 1978, po czym rozpoczął pracę w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Od tamtej pory jest stale związany z krakowskimi scenami. Pojawiał się w Teatrze STU, a w latach 1992-1997 pracował w Teatrze Starym. Współpraca z tą instytucją zakończyła się niestety wbrew woli aktora – został zwolniony z powodu rzekomego braku chęci angażowania go przez reżyserów. Po tym etapie wrócił do Teatru im. Juliusza Słowackiego. 

Kariera teatralna jest dla Andrzeja Grabowskiego najważniejszym aspektem jego pracy zawodowej. Mimo iż to telewizja przyniosła mu sławę, pracę utożsamia on w pierwszej kolejności z występami na żywo i możliwością bezpośredniej relacji z publicznością. 

Aspekt komunikacji z widownią jest szczególnie istotny w specyficznej formie występów scenicznych, jakie praktykuje, czyli w kabarecie. Poza studenckimi wycieczkami w tę stronę Grabowski kabaretem zajmuje się od lat 80., najpierw w zespołach i klubach, a już od dawna – solowo, dając występy na festiwalach i gościnnie.

Dalsza kariera 

Choć w filmach gra już od czasów studiów, przez lata występował raczej w rolach epizodycznych lub drugoplanowych. Przełomem stało się przyjęcie głównej roli w serialu komediowych „Świat według Kiepskich” emitowanym od 1999 przez telewizję Polsat. 

Wykreowana w serialu postać bezrobotnego, nadużywającego alkoholu ojca rodziny o groteskowo filozoficznym podejściu do życia z jednej strony zapewniła mu bezkonkurencyjną popularność, z drugiej jednak zaszufladkowała aktora w świadomości widzów w tym emploi. 

Sitcom cieszył się oszałamiającą popularnością, jednak aktor zżyma się na utożsamianie go z odgrywaną postacią. Niemniej po roli Ferdynanda Kiepskiego aktor zaczął być nieco bardziej widoczny w filmowych produkcjach. 

Zagrał znaczącą postać drugoplanową w filmie „Dzień świra” (2002), wystąpił m.in. w komediach „Kariera Nikosia Dyzmy” (2002) czy „Zróbmy sobie wnuka” (2003), po czym skorzystał z okazji przełamania emploi, przyjmując rolę policjanta „Gebelsa” w filmie „PitBull” z 2005 roku. Przeważnie podejmuje się ról komediowych, jednak niekoniecznie identycznych z wizerunkiem znanym z „Kiepskich”.

Życie prywatne

Życie prywatne Andrzeja Grabowskiego mocno osadzone jest w aktorskim świecie. Był dwukrotnie żonaty. Po raz pierwszy wybranką była aktorka Anna Tomaszewska, z którą ma dwie córki – obie wybrały tę samą karierę co rodzice. Małżeństwo trwało od roku 1982 do 2008 – formalnie, bowiem para rozeszła się już wcześniej. 

W 2009 roku aktor ożenił się ponownie z charakteryzatorką filmową Anitą Kruszewską. I ten związek zakończył się rozwodem, w roku 2018. W 2021 roku nową partnerką Grabowskiego została aktorka Aldona Grochal.

Andrzej Grabowski - Wiadomości

Andrzej Grabowski - Zdjęcia

Andrzej Grabowski - Wideo