Reklama

Agata Kulesza

Agata Kulesza urodziła się 27 września 1971 roku w Szczecinie. Jest polską aktorką teatralną i filmową i czterokrotną laureatką nagrody Orła. Jak wygląda życie oraz kariera największej kobiecej gwiazdy polskiego kina? 
Agata Kulesza - najważniejsze informacje
Agata Kulesza /Olszanka /East News

Agata Kulesza - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  27.09.1971

 • Miejsce urodzenia:

  Szczecin

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Sala samobójców",
  • "Ida"
 • Nagrody:

  Orzeł (Polska Akademia Filmowa)

Agata Kulesza urodziła się 27 września 1971 roku w Szczecinie. Jest polską aktorką teatralną i filmową i czterokrotną laureatką nagrody Orła. Jak wygląda życie oraz kariera największej kobiecej gwiazdy polskiego kina? 

Życiorys

Jako dziecko uczęszczała do szczecińskiego domu kultury, gdzie chodziła na zajęcia taneczne, uczyła się baletu oraz śpiewała. W II klasie liceum podjęła decyzję o zostaniu aktorką. Po maturze przystąpiła do egzaminów do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i już przy pierwszej próbie została wpisana na listę studentów. Studia ukończyła w 1994 roku z wyróżnieniem. 

Kariera

Na małym ekranie zadebiutowała już w czasie studiów, pojawiając się w serialu „Goodbye Rockefeller” z 1992 roku. Po ukończeniu studiów grała zarówno w polskich, jak i niemieckich serialach telewizyjnych. Przez pierwsze lata kariery jako aktorka była związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie, a następnie nawiązała współpracę z Teatrem Ateneum.

Przełom w karierze aktorki nastąpił,  gdy dostała angaż w filmie „Moje pieczone kurczaki” w reżyserii Iwony Siekierzyńskiej. Wcieliła się w rolę młodej kobiety, która przeżywała kryzys małżeński. Z kolei za rolę w filmie „Pokolenie 2000” została wyróżniona nagrodą aktorską na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia" we Wrześni oraz na festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie.

W kolejnych latach pojawiła się w takich produkcjach jak „Siedem przystanków na drodze do raju”, Ryszarda Macieja Nyczki, u którego pojawiła się również m.in. w „Parku tysiąca westchnień” i „Fortuna czyha w lesie”. Z kolei rola w serialu „Pensjonat pod Różą”, który był emitowany w latach 2004-2006 przyniósł aktorce popularność. Kariera aktorki nabrała jeszcze większego rozpędu po 2011 roku. Zagrała w filmie Jana Komasy „Sala samobójców”, gdzie wcielała się w matkę głównego bohatera. Z kolei za główną rolę w filmie „Róża” Wojciecha Smarzowskiego aktorka została wyróżniona m.in. Polską Nagrodą Filmową za najlepszą pierwszoplanową rolę kobiecą.

W 2013 roku Agata Kulesza otrzymała kolejną nagrodę dla najlepszej pierwszoplanowej roli kobiecej – tym razem za rolę w filmie „Ida” Pawła Pawlikowskiego. Był to pierwszy polski film, który otrzymał Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Kolejne sukcesy na koncie aktorki sprawiły, że stała się jedną z najbardziej cenionych i pożądanych aktorek – zagrała nawet u boku Jima Carreya i Charlotte Gainsbourg w „True Crimes” Alexandrosa Avranasa. Wzięła udział również w produkcji polsko-francuskiej pt. „Niewinne”.

Życie prywatne

W 2006 roku poślubiła Marcina Figurskiego – operatora i kamerzystę. Wspólnie doczekali się córki Marianny (ur. 1997). Niestety małżeństwo nie przetrwało próby czasu i para rozwiodła się w 2019 roku. Agata Kulesza chroni swoją prywatność i niechętnie dzieli się swoim życiem osobistym. W wywiadach odpowiada głównie na pytania związane z jej dorobkiem aktorskim i przyszłą karierą. 

Agata Kulesza - Wiadomości

Agata Kulesza - Zdjęcia

Agata Kulesza - Wideo