Reklama

Adele

Adele to jedna z najbardziej popularnych i utalentowanych wokalistek naszych czasów. Autorka piosenek takich jak Rolling In The Deep, Someone Like You, Send My Love i Hello zgarnęła szereg prestiżowych nagród. Zadziwiła też serwisy plotkarskie spektakularną metamorfozą. Jak rozwijała się kariera Adele?
Adele - najważniejsze informacje
Adele w show Grahama Nortona. /Matt Crossick/Press Association /East News

Adele - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  05.05.1988

 • Miejsce urodzenia:

  Londyn

 • Kraj urodzenia:

  Wielka Brytania

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Albumy:

  • "19",
  • "21",
  • "25",
  • "30"
 • Nagrody:

  Grammy, Billboard Music Awards, Oscar

Adele to jedna z najbardziej popularnych i utalentowanych wokalistek naszych czasów. Autorka piosenek takich jak Rolling In The Deep, Someone Like YouSend My Love i Hello zgarnęła szereg prestiżowych nagród. Zadziwiła też serwisy plotkarskie spektakularną metamorfozą. Jak rozwijała się kariera Adele?

Dzieciństwo

Adele Laurie Blue Adkins, bo tak nazywa się wokalistka, urodziła się w Londynie 5 maja 1988 r.. Jej matka w chwili porodu miała zaledwie 18 lat. Ojciec, walijski hydraulik, odszedł od rodziny dwa lata później.

Jako mała dziewczynka Adele występowała na przyjęciach matki. Planowała zostać szefem działu artystycznego w wytwórni muzycznej. Szybko jednak okazało się, że swoją karierę powinna związać z talentem wokalnym. Jak wielu młodych artystów początków XXI wieku zaczynała w serwisie Myspace. Tam jej nieziemski głos odnalazła pierwsza wytwórnia, dzięki której młodziutka wokalistka zyskała popularność.

Rodzina i związki

W 2011 r. Adele związała się z przedsiębiorcą Simonem Koneckim, któremu rok później urodziła syna Angelo Jamesa. Spekulacje o ślubie pary w 2017 r. zostały potwierdzone przez artystkę. Jednak dwa lata później media poinformowały o separacji. Adele rozwiodła się w 2021 r.

Debiutancka płyta

Pierwszy album studyjny Adele wydała, gdy miała zaledwie 19 lat. Płyta okryła się siedmiokrotną platyną w Wielkiej Brytanii i dwukrotną w Stanach Zjednoczonych. Dla Adele świat stanął otworem, posypały się nagrody i propozycje biznesowe. Z tej płyty, noszącej tytuł 19, pochodzą takie hity jak Chasing Pavements czy wzruszający cover Make You Feel My Love Boba Dylana.

Szczyt sławy

Na początku 2011 r. artystka wydała kolejny album pt. 21, na którym znalazły się jej najpiękniejsze i najbardziej znane piosenki: Rolling In The Deep, Set Fire To The Rain oraz Someone Like You. Ten krążek zyskał ogromne uznanie krytyków, za którym poszła rekordowa sprzedaż: już do 2022 roku sprzedano ponad 30 milionów egzemplarzy! Adele śpiewała prosto z serca, opłakując rozstanie z chłopakiem i nie kryjąc emocji. Publiczność pokochała jej szczerość i mocny głos – dotychczas żaden album nie utrzymywał się na szczytach list sprzedaży tak długo, jak 21.

Na fali popularności w 2013 r. Adele nagrała piosenkę Skyfall do filmu o przygodach Jamesa Bonda o tym samym tytule.

Przerwa w karierze i kolejne albumy 

Po 21 Adele zawiesiła prace nad kolejną płytą. Powróciła w 2015 r. z albumem 25, który promował hitowy singiel Hello. Ten numer zadebiutował na pierwszych miejscach list przebojów na całym świecie, łamiąc rekordy popularności i sprzedaży.

W 2018 r. artystka rozpoczęła pracę nad czwartym albumem, którego premiera ze względu na światową pandemię odbyła się dopiero w 2021 r.. Płytę 30 promował singiel Easy On Me, który powtórzył sukces poprzednich hitów Adele i ponownie znalazł się na szczytach list przebojów.

Nagrody

Adele rozbiła bank jeżeli mówimy o nagrodach muzycznych. Z wielu gal wychodziła dosłownie z naręczem statuetek, zgarniając wygraną w każdej kategorii, w jakiej została nominowana. Sam album 21 przyniósł jej siedem nagród Grammy i dwanaście Billboard Music Awards, a płyta 25 – pięć Grammy. Artystka ma także na koncie Złoty Glob i Oscara za piosenkę do filmu Skyfall oraz osiemnaście rekordów Guinessa związanych ze sprzedażą płyt, liczbą zdobytych nagród, popularnością utworów w serwisach streamingowych oraz liczbą tygodni na szczytach list przebojów.

Adele - Wiadomości

Adele - Zdjęcia

Adele - Wideo