Reklama

Reklama

Ewa Błaszczyk

Ewa Błaszczyk /Andras Szilagyi /MWMedia
 • Data urodzenia:

  15.10.1955

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Jacek Janczarski,
  • Jacek Bromski
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • Planeta Singli,
  • "Na dobre i na złe"
 • Nagrody:

  Wiktory

Ewa Błaszczyk to aktorka znana przede wszystkim z roli pomysłowej Kasi, kierowcy taksówki w „Zmiennikach”, oraz swojej działalności charytatywnej na rzecz dzieci pozostających w śpiączce. Jak potoczyła się jej kariera?

Dzieciństwo 

Ewa Błaszczyk urodziła się w Warszawie 15 października 1955 r. Jej rodzice to Klima i Jan Błaszczykowie, ma także starszego brata Romana. W dzieciństwie święciła triumfy na zawodach pływackich, trenowała także pływanie synchroniczne – grupa, do której należała, zagrała m.in. w teledyskach Jerzego Połomskiego i Andrzeja Rosiewicza. Jest absolwentką warszawskiej PWST.

Rodzina

Pierwszym znanym partnerem Błaszczyk był reżyser Jacek Bromski, ale swoją przyszłość aktorka związała z pisarzem Jackiem Janczarskim, którego poślubiła w 1986 r. W 1994 r. na świat przyszły ich bliźniaczki, Marianna i Aleksandra. Janczarski zmarł nagle z powodu tętniaka aorty w 2000 r., a jeszcze w tym samym roku Ewę Błaszczyk dotknęła kolejna tragedia. Jedna z jej córek, Aleksandra, straciła przytomność, gdy zakrztusiła się tabletką. Dziewczyna nie wybudziła się ze śpiączki. Błaszczyk od wielu lat nagłaśnia sytuację córki i wielu innych pacjentów pozostających w śpiączce. Od 2002 r. prowadzi fundację „Akogo?”, która wspomaga rehabilitację dzieci z ciężkimi problemami neurologicznymi. W 2012 r. udało jej się doprowadzić do otwarcia Kliniki Neurorehabilitacyjnej „Budzik” dla dzieci po ciężkich urazach mózgu.

Początek kariery

Ewa Błaszczyk zaczynała równocześnie jako aktorka i piosenkarka – jeszcze jako studentka podjęła współpracę z kompozytorem Jerzym Satanowskim, który pomógł jej pracować nad głosem. Występowała także w stołecznych teatrach, a tuż po zdobyciu dyplomu otrzymała główną rolę w oratorium „Joanna d’Arc na stosie”. Działała również w Kabarecie pod Egidą i grała własne recitale, na których wykonywała piosenki Agnieszki Osieckiej, Jonasza Kofty i Jacka Janczarskiego. Debiut telewizyjny Ewy Błaszczyk to epizod w serialu „Polskie drogi” w 1977 r., a filmowy – rola w „Dźwigu” z 1976 r.

Zdobycie popularności

W 1980 r. Ewa Błaszczyk wystąpiła jako Zoja Furman w serialu „Dom”. Ta rola przyniosła jej dużą popularność i w kolejnych latach aktorka pojawiła się w produkcjach „Wierne blizny”, „Jeśli się odnajdziemy”, „Bluszcz” czy „Sezon na bażanty”. Największą sławę dała jej jednak główna rola w serialu „Zmiennicy” – Kaśkę, podszywającą się pod Mariana Koniuszko, warszawskiego taksówkarza, pamiętamy do dziś.

Dalsza kariera

W drugiej połowie lat 80. Z powodu sytuacji politycznej w Polsce Ewa Błaszczyk przeprowadziła się do Wiednia. Później mieszkała w Niemczech. Zrobiła krótką karierę na niemieckim rynku, zagrała m.in. w filmach„Made in West Germany” i „Hanussen”. W latach 90. pojawiła się w „Nic śmiesznego” i „Bożej podszewce”. Prywatne problemy i choroba córki nie pozwoliły jej jednak na częste występy. Zagrała natomiast (czasem gościnnie) w serialach „Adam i Ewa”, „Kameleon”, „Samo życie”, „Na dobre i na złe” oraz „Bezmiar sprawiedliwości”, a później w takich filmach jak: „Za niebieskimi drzwiami”, „Planeta singli” czy „Fuga”. Pojawiła się także w głośnej produkcji Netfliksa pt. „1983”.

Nagrody

Ewa Błaszczyk zdobyła nagrodę na FPFF w Gdyni za występ w „Nadzorze” oraz Wiktora za rolę w „Zmiennikach”.

Plotki

Zdjęcia

Wideo

 • Ewa Błaszczyk najbardziej wpływową kobietą polskiej medycyny

  Środa, 16 marca 2016 (08:46)
  Ewa Błaszczyk została wybrana Kobietą Medycyny 2015 roku. Aktorka odebrała nagrodę Światowej Organizacji Zdrowia, przyznawaną osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym w działaniu na...
 • Nowa charytatywna moda na Facebooku

  Poniedziałek, 22 grudnia 2014 (09:41)
  „Dobre Słowo na Święta” to kolejna z charytatywnych akcji, które - poza sprawieniem komuś przyjemności i dobrą zabawą - mają na celu przede wszystkim zbiórkę pieniędzy na pomoc...