Reklama
Reklama

Wieniawa, Rozenek, Czartoryska potrafią zadbać o kwiaty. Zobacz, jak to robią i wyhoduj dżunglę w domu

Co zrobić z roślinami, kiedy wybierasz się na urlop? Najlepiej oddać klucze sąsiadce i poprosić o podlewanie - jednak nie zawsze jest taka możliwość. Jak radzą sobie gwiazdy, które kochają otaczać się zielenią, a jednocześnie dużo podróżują? Oto kilka sprawdzonych sposobów na to, by cieszyć się bujną roślinnością w domu. Dzięki nim osiągniesz piękny taras podobny do tego Julii Wieniawy (23 l.) czy równie cudowny ogród, jak ten, który ma Małgorzata Rozenek-Majdan (44 l.)!


Jak nie zabić kwiatów podczas urlopu? Nie wszystkie znalezione w internecie porady są skuteczne, ale niektóre metody gwarantują przeżycie roślin - nawet wtedy, gdy nikogo nie ma w domu miesiąc!

Zapewnij roślinom cień

Na początek zmień lokalizację doniczek i usuń je z parapetów oraz miejsc znajdujących się blisko okien. Ustaw rośliny na podłodze, w najchłodniejszym pomieszczeniu - może to być zacieniony pokój z niewielką ilością światła. Nawet te gatunki, które lubią słońce, przetrwają przez 3-4 tygodnie przy minimalnym dostępie do naturalnych promieni. 

Reklama

Latem przyciemnij okna zasłonami - ustrzeżesz rośliny przed uschnięciem i spowolnisz ich wegetację. Nie będą potrzebowały tyle wody, co zwykle. 

Jeżeli wyjeżdżasz zimą, ustaw odpowiednią temperaturę pomieszczenia - niech to będzie najniższa wartość, jaką rośliny mogą znieść. Sprawdź gatunki i upewnij się, jakie mają wymagania. 

Tydzień przed wyjazdem przesusz rośliny, by tuż przed podróżą mocno je podlać. Pamiętaj, że każda doniczka powinna mieć otwór i podstawkę, do której spływa nadmiar wody.

 

Zgromadź rośliny w jednym miejscu

Jeżeli ustawisz wszystkie kwiaty doniczkowe blisko siebie, zapewnisz im dłuższe życie. Takie oazy utworzą w danym miejscu nadzwyczajny mikroklimat. Ziemia w doniczkach, mocno nasiąknięta wodą, będzie parować i nawadniać dolistnie. 

Upewnij się, że żadna z roślin nie ma szkodników, ponieważ bliskie sąsiedztwo kwiatów może doprowadzić do ich namnożenia i zarażenia kolejnych gatunków. Jeżeli masz problem z jedną rośliną, ustaw ją w osobnym pomieszczeniu. Obok niej umieść małe naczynie z wodą, które zapewni kwiatu parowanie. 

Jedną z gwiazd, która kocha domowe rośliny i radzi, jak o nie dbać, jest Anna Czartoryska-Niemczycka (38 l.). Aktorka w jednym ze swoich wpisów na Instagramie wyznała:

"W weekendy podlewam, przycinam, zraszam, doglądam. Dlatego najlepiej czują się u mnie rośliny, które wystarczy podlewać raz w tygodniu. Zdarzają się chwile euforii (nowy liść) i wielkie rozczarowania (nagły zgon), ale generalnie pielęgnacja roślin to zajęcie niesamowicie relaksujące i dające ogromną satysfakcję. Najbardziej cieszy, gdy mnożą się Pilee, czyli pieniążki - zawsze biorę to za dobry znak. No i jest to pierwsze hobby, które dzielę z Babcią".

Utrzymuj dłużej wilgoć ziemi

Gliniane doniczki możesz dodatkowo włożyć w plastikowe woreczki, dzięki czemu wilgoć nie będzie tak szybko parować z podłoża. To izolacyjna warstwa, która dłużej zapewni roślinom wilgotną ziemię. Egzamin zdadzą także większe osłonki, ale one szybciej oddają wodę do atmosfery. Proponowane rozwiązania sprawdzą się do 2 tygodni. 

Małe rośliny często wkłada się do misek napełnionych wodą. To jednak bardzo ryzykowne posunięcie. Może sprawić, że rośliny zgniją, zwłaszcza w glinianych doniczkach, które dodatkowo nasiąkają. W tym przypadku lepsze będą mokre ręczniki ustawione pod doniczką (nie spowodują przelania).

Nawadniacze — ratunek dla roślin podczas dłuższej nieobecności

Warto kupić gotowy gliniany nawilżacz z małym otworem, z którego do doniczki będzie kapać woda. Nawadniacze umieszcza się pomiędzy doniczką a osłonką. 

Możesz zrobić go też samodzielnie, wykorzystując do tego puste plastikowe butelki. Odetnij górę pojemnika razem z przykręconym korkiem na wysokości ok. 10 cm. Następnie ostrym nożykiem zrób w nakrętce mały otwór i do odwróconego naczynia wlej wodę. Korek możesz wbić w ziemię lub wcisnąć między doniczkę i osłonkę. 

Takie nawadniacze sprawdzą się wyłącznie w przypadku gatunków, które potrzebują więcej wody. Pamiętaj jednak, że z dwojga złego lepiej jest kwiat przesuszyć niż przelać. 

Inne sposoby nawadniania roślin

Możesz także obok roślin ustawić szklany słoik z wodą i z niego poprowadzić lniany sznurek - wprost do podłoża rośliny. Nitka przez kapilarność ma doprowadzać wilgoć. Metodę szczególnie poleca się gatunkom uprawianym w dużych doniczkach, a także tym, które lubią mieć cały czas lekko wilgotne podłoże. 

Czy myślicie, że gwiazdy stosują któryś z wymienionych sposobów podczas swoich wakacji? A może zlecają podlewanie roślin wyspecjalizowanym firmom? 

Zobacz też:

Anna Czartoryska porównuje macierzyństwo do dworca. "Wszyscy machają"

Rozenek zdradza kulisy "Perfekcyjnej Pani Domu". Oto, co zrobiła, by dostać ten program!

Julia Wieniawa w limonkowym bikini zajada arbuza w przerwie przejażdżki

***

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy