Reklama
Reklama

Znana aktorka złamała serce Bińczyckiemu. Była jego pierwszą wielką miłością

Jerzy Bińczycki – niezapomniany profesor Wilczur z kultowego „Znachora” i Bogumił Niechcic z nominowanych do Oscara „Nocy i dni” - był studentem krakowskiej szkoły teatralnej, gdy zakochał się w koleżance z uczelni. 18-letnia Aleksandra Górska kilka miesięcy zwodziła go, zanim w końcu umówiła się z nim na randkę. Niestety, wspólna przyszłość nie była im pisana.

Aleksandra Górska (fani „Ojca Mateusza” znają ją jako serialową babcię Lucynę, w którą wciela się już półtorej dekady) była świeżo upieczoną maturzystką, gdy po raz pierwszy zobaczyła Jerzego Bińczyckiego na korytarzu w gmachu PWST w Krakowie. 

20-letni chłopak – w przeciwieństwie do niej – nie przyszedł jednak na egzaminy wstępne, ale by wesprzeć przyjaciela ze szkolnej ławy, Marka Walczewskiego. Nieoczekiwanie postanowił jednak dla żartu spróbować swoich sił i oczarował członków komisji egzaminującej kandydatów na przyszłe gwiazdy polskiego filmu i teatru. Został przyjęty na studia.

Reklama

Ola, która od razu wpadła Jerzemu w oko, ku jego wielkiej radości też zdobyła upragniony indeks. Od razu się zaprzyjaźnili.

Jerzy Bińczycki wierzył, że Aleksandra Górska zostanie jego żoną

Wkrótce po egzaminach Jerzego Bińczyckiego spotkała wielka tragedia. Niespodziewanie zmarła jego ukochana mama. Aleksandra pocieszała go i dodawała otuchy. Była dla niego bardzo miła i nawet nie spostrzegła, kiedy rozkochała go w sobie. Niestety, nie odwzajemniała jego uczuć, bo miała na oku innego kawalera.

Jerzy wiedział, że Ola spotyka się z ich kolegą, ale nie poddawał się w staraniach o jej względy. Pisał dla niej wiersze i marzył o chwili, gdy w końcu będą razem. Szczęście uśmiechnęło się do niego, gdy chłopak Aleksandry został wyrzucony z uczelni.. Młodziutka studentka szybko o nim zapomniała i bardzo zbliżyła się do Binia (tak przyjaciele nazywali Bińczyckiego), a zanim ukończyli pierwszy rok nauki, została jego dziewczyną.

Byli piękną, uwielbianą przez wszystkich parą. Wydawało się, że są wręcz stworzeni dla siebie, nic więc dziwnego, że koleżanki i koledzy czekali, aż ogłoszą zaręczyny. To, że Ola i Jurek się pobiorą, uważano za pewnik.

Jerzy Bińczycki: Był zrozpaczony, gdy ukochana zostawiła go dla innego aktora

Po dyplomie Aleksandra Górska trafiła do Katowic, gdzie dołączyła do zespołu Teatru Śląskiego, a kilka miesięcy później angaż dostał tu także Jerzy Bińczycki. Aktor był gotowy na założenie rodziny. Nie wyobrażał sobie swojego życia bez Oli, którą kochał bez pamięci. Kiedy w końcu poprosił ją, by została jego żoną, był przekonany, że przyjmie oświadczyny. Ona jednak powiedziała „nie”.

Dopiero po pewnym czasie Binio zorientował się, że Górska zakochała się w ich wspólnym koledze z teatru, Andrzeju Szajewskim. Niemal oszalał z rozpaczy, gdy oznajmiła mu, że przyjęła oświadczyny Andrzeja.

Jerzy Bińczycki w akcie desperacji poprosił o rękę inną aktorkę. Tuż po tym, jak Aleksandra została żoną Szajewskiego i urodziła pierwszego z dwóch synów, on poprowadził do ołtarza Elżbietę Will. O ile jednak małżeństwo Oli i Andrzeja trwało długie lata (aż do śmierci Szajewskiego w 1999 roku), o tyle związek Jerzego i Elżbiety nie przetrwał próby czasu i zakończył rozwodem wkrótce po narodzinach ich córki Magdy.

Aktor ponownie ożenił się w 1980 roku. Z drugą żoną – młodszą od niego o 17 lat Elżbietą, z którą był do końca życia – doczekał się syna. Zmarł nagle, po rozległym zawale, w październiku 1998 roku.

Jerzy Bińczycki nigdy nie zapomniał o swej pierwszej wielkiej miłości. Aleksandrę Górską darzył wielką sympatią i zawsze bardzo ciepło ją wspominał, choć złamała mu serce.

Źródła:

1. Artykuł „Niespełniona miłość”, „Na żywo”, lipiec 2020.

2. Artykuł „Marzył o niej noce i dnie”, „Dobry Tydzień”, kwiecień 2019.

3. Artykuł „Na loterii życia wygrał kilka razy”, „Retro”, grudzień 2022.

Zobacz też:

Jerzy Bińczycki dał jej szansę, a ona... odpłaciła mu wielką miłością. Trwała przy nim do ostatniego tchu!

Jerzy Bińczycki nie wierzył w małżeństwo. "Znachor" zakochał się dopiero po 40-tce

Źródło: AIM
Dowiedz się więcej na temat: Jerzy Bińczycki | Znachor (Netflix)
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama