Reklama
Reklama

TVP wybrnęła z eurowizyjnego skandalu. Manipulacji przy głosowaniu nie było?

TVP po zeszłorocznej Eurowizji musiała się gęsto tłumaczyć. Europejska Unia Nadawców miała spore zastrzeżenia, co do wyników głosowania. Istniało wiele przesłanek świadczących o tym, że proces mógł być nie do końca uczciwy. W końcu Telewizja Polska wyjaśniła sprawę. Między publicznym nadawcą, a EBU zostało zawarte porozumienie. Przy okazji zmieniono również niektóre zasady.

Eurowizja 2022: kontrowersje

Eurowizja 2022 przeszła do historii za sprawą licznych skandali, które towarzyszyły procesowi głosowania na różnych poziomach. Krystian Ochman, który od samego początku był wskazywano jako jeden z faworytów do zwycięstwa, ostatecznie zajął zaledwie 12. miejsce, a po powrocie do kraju słuch o jego dalszej karierze zaginął. Zaraz po finale w mediach wybuchł wielki skandal. Gdy wyszło na jaw, że polscy jurorzy przyznali ukraińskiej grupie Kalush maksymalną liczbę punktów, podczas gdy ukraińskie jury nie obdarzyło Ochmana nawet jednym głosem, wiele osób odebrało to jako potwarz i brak wdzięczności za gigantyczne wsparcie udzielone naszym wschodnim sąsiadom. Później okazało się, że nieprawidłowości było znacznie więcej.

Reklama

Proces głosowania jurorów w wybranych krajach wzbudził wiele kontrowersji po stronie Europejskiej Unii Nadawców. Z raportu instytucji można było dowiedzieć się, że organizatorzy mieli uzasadnione wątpliwości, co do uczciwości głosowania po drugim półfinale. W sześciu krajach zaobserwowano "pewne nieprawidłowe wzorce głosowania". Polegały one na prowadzeniu manipulacji ukierunkowanych na ustalenie rezultatów głosowania w oparciu o wyniki w innych krajach o zbliżonych wynikach głosowania. W gronie podejrzanych oprócz Polski, znalazły się: Czarnogóra, San Marino, Rumunia, Gruzja oraz Azerbejdżan.

TVP wybrnęła z eurowizyjnego skandalu

Telewizja Polska zarzekała się, że w doniesieniach EBU nie ma ani krzty prawdy. Z oficjalnego oświadczenia można było dowiedzieć się, że publiczny nadawca "kategorycznie odrzuca wszelkie zarzuty formułowane pod adresem polskich jurorów jako bezpodstawne i niedorzeczne". W dokumencie znalazły się zapewnienia, że jurorzy oddawali głosy "wyłącznie według swoich odczuć oraz własnego uznania, nie biorąc pod uwagę jakiegokolwiek algorytmu, nawet algorytmu EBU".

Z ustaleń portalu Wirtualnemedia.pl wynika, że Telewizji Polskiej nareszcie udało się domknąć tę nieprzyjemną sprawę i wyjaśnić kwestię mechanizmów głosowania na Eurowizji. TVP zawarła porozumienie z EBU. Biuro prasowe przekazało portalowi informację o wyjaśnieniu wątpliwości dotyczących głosowania podczas finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji.

"Telewizja Polska porozumiała się z EBU w zakresie transparentności głosowań i sposobu przyznawania punktów, co zaowocowało wprowadzeniem przez organizatora konkursu istotnych zmian w regulaminie. W tegorocznej edycji konkursu w półfinale głosują widzowie, zaś jurorzy oddają swe głosy w finale" - dowiadujemy się z komunikatu przekazanego służbom prasowym Telewizji Polskiej do redakcji Wirtualnemedia.pl.

Eurowizja 2023: kandydaci

Już w listopadzie zeszłego roku EBU częściowo informowała o pewnych zmianach. Teraz dokładnie wiadomo już, jak będzie wyglądać procedura głosowania podczas tegorocznego konkursu. Podczas koncertu "Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!" zostanie wybrany reprezentant lub reprezentantka naszego kraju, który pojedzie do Liverpoolu, aby walczyć o jak najwyższe miejsce w konkursie piosenki. Transmisja imprezy rozpocznie się w niedzielę, 26 lutego o godz. 17:30 w TVP1. Decyzja o tym, kto zwycięży będzie należeć do widzów oraz jury. Oglądający otrzymają możliwość głosowania za pomocą SMS-ów. 

Kandydatami do miana reprezentanta Polski w 67. Konkursie Piosenki Eurowizji są w tym roku: Ahlena z piosenką "Booty", Alicja Szemplińska - "New home", Blanka - "Solo", Dominik Dudek - "Be good", Felivers - "Never back down", Jann - "Gladiator", Kuba Szmajkowski - "You do me", Maja Hyży - "Never hide", Natasza - "Lift u up" i YAN - "Champion".  

Zobacz też:

Urbańska nieskromnie zachwyca się swoją metamorfozą "Odrealniona i niezniszczalna"

Eurowizja 2023: to oni wybiorą polskiego reprezentanta. Wyciekł nieoficjalny skład jury!

10 lat temu jego rodzina wystąpiła w programie "Nasz nowy dom"! Teraz Jann jest faworytem w preselekcjach Eurowizji

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: TVP | "Eurowizja 2022" | Eurowizja 2023 | Krystian Ochman
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy