Reklama

Reklama

Reklama

Polański nie wyjdzie przed piątkiem

Roman Polański nie wyjdzie z aresztu ekstradycyjnego przed piątkiem; reżyser potrzebuje więcej czasu na wpłacenie kaucji w wysokości 4,5 mln franków szwajcarskich (3 mln euro).

Rzecznik szwajcarskiego ministerstwa sprawiedliwości, Folco Galli, zaznaczył, że reżyser nie będzie mógł przenieść się do swego domu w alpejskim kurorcie Gstaad, dopóki nie wpłaci pełnej kwoty kaucji.

Dodał, że spodziewa się przelania tej sumy w ciągu najbliższych dni, a wszystkie pozostałe warunki zamknięcia Polańskiego w areszcie domowym zostały już spełnione. Bransoletka elektroniczna zostanie mu założona dopiero po przewiezieniu do Gstaad.

Galli powiedział również, że ministerstwo sprawiedliwości chce "dyskretnego" zwolnienia Polańskiego i fakt ten zostanie ogłoszony dopiero "kiedy już zostanie przewieziony do Gstaad".

Reklama

Nie powiedział jednak, jakie środki zostaną podjęte, by nie zauważyli go liczni dziennikarze i fotoreporterzy.

Polański spotkał się

w poniedziałek ze swoim prawnikiem Lorenzem Ernim i francuskim dyplomatą Jean-Lukiem Faure-Tournaire. Ten ostatni zdradził, że reżyser zadowolony jest z tego, jak jest traktowany.

Nie wiadomo, czy dojadą do niego jego żona Emmanuelle Seigner i ich dwoje dzieci. Szwagierka reżysera, Mathilde Seigner, oznajmiła natomiast w dzienniku "Le Parisien", że cała rodzina zamierza zebrać się w Gstaad na Boże Narodzenie.

Zgodnie z zeszłotygodniowym orzeczeniem Federalnego Sądu Karnego w Bellinzonie Polański będzie mógł opuścić areszt pod warunkiem wpłacenia kaucji, zdeponowania dokumentów tożsamości i uprawniających do podróży, a także poddania się nadzorowi elektronicznemu.

Media informują, że nie przewidziano żadnej specjalnej ochrony policyjnej w Gstaad. Alarm będzie uruchamiany, gdy Polański opuści teren posiadłości. Reżyser będzie mógł jednak przyjmować gości na terenie posesji i bez ograniczeń telefonować oraz prowadzić korespondencję elektroniczną. Rozmowy telefoniczne nie będą monitorowane.

Należący do Polańskiego domek "Milky Way"

w Gstaad został przez niego całkowicie odnowiony po nabyciu. Posiadłość ma powierzchnię prawie 1800 metrów kwadratowych.

76-letni Polański został zatrzymany na lotnisku w Zurychu 26 września na podstawie amerykańskiego nakazu aresztowania z 1978 roku i umieszczony w areszcie ekstradycyjnym. USA przedstawiły już Szwajcarom wniosek o jego ekstradycję, który jest rozpatrywany przez sąd federalny. Od jego decyzji Polański może się jeszcze odwoływać.

Amerykański wymiar sprawiedliwości zarzuca reżyserowi, że w 1977 roku uwiódł 13-letnią wówczas Samanthę Gailey. W stanie Kalifornia czyn lubieżny z nieletnią klasyfikowany jest automatycznie jako gwałt. Przed zakończeniem postępowania karnego w USA Polański zbiegł do Francji, by uchronić się przed spodziewaną karą więzienia.

PAP/pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Roman Polański

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »