Reklama
Reklama

Łzy w oczach Karola III. Wzruszający moment pogrzebu królowej Elżbiety II

Król Karol III na koniec nabożeństwa pogrzebowego z trudem powstrzymywał emocje. To dla niego najtrudniejszy moment. "Wyobraź sobie, że jesteś w żałobie i znajdujesz się pod taką presją" - mówiła kuzynka króla.

W poniedziałek 19 września rozpoczęły się uroczystości związane z pogrzebem królowej Elżbiety II. Na ceremonię zaproszono ponad 500 przywódców państw z całego świata. Ceremonia ma charakter państwowy, a dzień ten w Wielkiej Brytanii jest dniem wolny od pracy. Jest to pierwszy państwowy pogrzeb w tym kraju od 1965 roku - wówczas w podobnie uroczysty sposób został pochowany Winston Churchill.

Pożegnanie królowej Elżbiety II: Karol III ledwo powstrzymał łzy

Nabożeństwo żałobne rozpoczęło się o godz. 12.00 czasu polskiego. Już od godz. 10.00 delegacje z zagranicy mogły zajmować miejsca w Opactwie Westminsterskim. O godz. 13.00 zakończyło się nabożeństwo i nastąpiły dwie minuty ciszy w całym kraju, którymi Brytyjczycy oddali hołd zmarłej. Na koniec nabożeństwa, na prośbę samej królowej, w katedrze zagrał dudziarz. Podczas tej wzruszającej chwili kamery zwróciły uwagę na twarz jej syna, króla Karola III. Widać było, że z trudnością powstrzymuje emocje. Jak donoszą brytyjskie media, nawet uronił kilka łez. 

Reklama

Przez ostatnie dni, od chwili śmierci matki miał masę obowiązków związanych z jej pogrzebem, przejęciem obowiązków po Elżbiecie i podróżami po kraju, by towarzyszyć poddanym w żałobie po monarchini. Był podenerwowany, czemu dał wyraz podczas podpisywania proklamacji i później, gdy poplamił się atramentem. Teraz jednak, w Westminsterze, na jego twarzy malowały się zupełnie inne emocje. Karol na pewno przeżywa mocno śmierć matki. Jego kuzynka, India Hicks, w rozmowie z  reporterką Polsat News Agnieszką Laskowską zdradziła, że to dla niego bardzo trudny moment, również dlatego, że cały świat na niego patrzy.

"Myślę też, że to niezwykły czas dla króla i obecnej królowej. Zwłaszcza dla Karola, bo bardzo ciężko jest opłakiwać swoją matkę, kiedy cały świat patrzy na każdy ruch, jaki robi. Każdy jego krok jest oceniany przez cały świat. Wyobraź sobie, że jesteś w żałobie i znajdujesz się pod taką presją" - mówiła India Hicks.

Na trumnie z ciałem królowej Elżbiety II znajdował się bukiet kwiatów złożony przez jej syna Karola. Do kwiatów dołączona była karteczka:

"Ku pamięci kochającej i oddanej. Karol R."

Zobacz też:

Córka chrzestna Karola III zdradziła jego tajemnice. Jakim królem będzie syn Elżbiety II?

Pogrzeb Elżbiety II. Jest decyzja w sprawie uczestnictwa George'a i Charlotte w uroczystości

Klasyczna czerń, szyk i elegancja - Agata Duda w Westminsterze
pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II | Król Karol III
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy