Reklama

Reklama

Reklama

Klasyczna czerń, szyk i elegancja - Agata Duda w Westminsterze

Prezydent Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda już od niedzieli są w Londynie, gdzie będą uczestniczyć w pogrzebie królowej Elżbiety II. Tak para prezydencka prezentowała się w Westminsterze, podczas oddawania hołdu monarchini.

Para Prezydencka pożegnała królową

Agata Kornhauser-Duda towarzyszy Prezydentowi RP podczas uroczystości w Wielkiej Brytanii związanych z pogrzebem królowej Elżbiety II. W niedzielę wieczorem para prezydencka oddała hołd królowej Elżbiecie II przy trumnie wystawionej w Westminster Hall. 

Podczas uroczystości w Westminsterze Agata Kornhauser-Duda miała na sobie skromną, ale elegancką czarną sukienkę o garniturowym klasycznym kroju, zapinaną na guziki. Para prezydencka złożyła swoje wpisy się do księgi kondolencyjnej i spędziła kilka minut przed trumną Jej Wysokości.

Reklama

Na pogrzeb królowej, która 70 lat rządziła na Wyspach zostało zaproszonych około 500 dygnitarzy z zagranicy. Na uroczystości mają pojawić się także głowy państw m.in. z Niemiec, Włoch i Francji. Swoją obecność potwierdzili także m.in. prezydent USA Joe Biden z małżonką.

W niedzielę wieczorem Andrzej Duda z małżonką uczestniczyli w przyjęciu wydawanym przez króla Karola III dla głów państw i szefów rządów.

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 12.00 (o godz. 11 londyńskiego czasu) w Opactwie Westminsterskim. Będzie miał charakter państwowy, a dzień ten w Wielkiej Brytanii będzie wolny od pracy. Jest to pierwszy państwowy pogrzeb w tym kraju od 1965 roku - wówczas w podobnie uroczysty sposób został pochowany Winston Churchill.

Procesja rozpocznie się o godz. 11.35 czasu polskiego. Trumna z ciałem królowej zostanie umieszczona na lawecie armatniej i - podobnie jak to miało miejsce podczas pogrzebu królowej Wiktorii w 1901 roku - będzie holowana przez 98 oficerów marynarki wojennej. Kondukt pogrzebowy, w którym za trumną pójdą członkowie rodziny królewskiej,  wyruszy do Pałacu Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo żałobne. Już od godz. 9.00 delegacje z zagranicy mogą zajmować miejsca w Opactwie Westminsterskim. O godz. 13.00 zakończy się nabożeństwo i nastąpią dwie minuty ciszy w całym kraju, którymi Brytyjczycy oddadzą hołd zmarłej.

Trumna z ciałem Elżbiety II zostanie ponownie przeniesiona na lawetę, przetransportowana do karawanu i przewieziona do zamku w Windsorze. Następnie o godzinie 17.00 rozpocznie się kameralne nabożeństwo z udziałem rodziny i personeli dworskiego. O godz. 20.30 trumna zostanie złożona - już tylko w obecności najbliższej rodziny - w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Tam pochowani są rodzice królowej i jej mąż, książę Filip.

Zobacz też:

Koszt pogrzebu królowej Elżbiety II wydrenuje budżet Wielkiej Brytanii. Rekordowe kwoty

Królowa Elżbieta II zostanie pochowana w poniedziałek. Wiemy, gdzie obejrzeć transmisję

Królowa Elżbieta II nie była nudziarą. Znamy jej 5 ulubionych rzeczy z popkultury


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Agata Duda | Andrzej Duda | Królowa Elżbieta II | Król Karol III

Reklama

Reklama

Reklama