Reklama

Reklama

Reklama

Król Karol III wrócił już z małżonką do Balmoral. Co teraz czeka rodzinę królewską?

Najdłużej panująca monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa podczas swoich 70-letnich rządów zdobyła sympatię milionów ludzi na całym świecie. Nic dziwnego więc, że na jej pogrzebie pojawiły się głowy państw, przedstawiciele świata nauki, sportu i sztuki. Po kilkunastu dniach wielu uroczystych ceremonii, do Balmoral wrócił już król Karol III wraz z królową małżonką Camillą Parker Bowles.

Uroczyste pożegnanie Elżbiety II

W poniedziałek 19 września odbył się uroczysty pogrzeb królowej Elżbiety II. Zmarłą dwanaście dni wcześniej monarchinię pożegnały miliony Brytyjczyków i obywateli wielu państw na całym świecie.

Dziś oficjalne konto rodziny królewskiej opublikowało w mediach społecznościowych pożegnalne zdjęcie Elżbiety II.

Trumnę z ciałem monarchini złożono w kaplicy św. Jerzego. Na uroczystą ceremonię zaproszono ponad dwa tysiące gości.

Wśród przybyłych na to doniosłe wydarzenie znaleźli się przedstawiciele świata polityki, sportu i sztuki.

Reklama

Hołd monarchini oddawali też niektórzy polscy celebryci.

Obecni byli również naukowcy, aktorzy i piosenkarze.

W opactwie westminsterskim pojawił się m.in. prezydent USA Joe Biden, premier Kanady Justin Trudeau, oraz cesarz Japonii Naruhito. Polskę na Wyspach Brytyjskich reprezentował Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą.

Teraz, po kilkunastu dniach wielu ceremonii, wizyt i uroczystości, w drogę powrotną do posiadłości w Balmoral wyruszył król Karol wraz z królową małżonką Camillą.

Karol III opuszcza Londyn i wraca do zamku w Balmoral

Na ceremonii pożegnalnej obecni byli wszyscy członkowie rodziny królewskiej - król Karol III wraz z żoną Camillą oraz książę Andrzej i Edward ze swoimi małżonkami. Nie zabrakło też najmłodszych członków rodu Windsorów

Dzień po pogrzebie do posiadłości w północno-wschodniej Szkocji, w hrabstwie Aberdeenshire, zdecydował się wrócić nowy monarcha Karol III i Camilla Parker Bowles.

Najstarszy syn Elżbiety II był w ostatnim czasie szczególnie zapracowany - brał udział w niezliczonej ilości spotkań, wizyt i uroczystych ceremonii.


Jak donoszą media, para królewska ma w pierwszej kolejności udać się do zamku w Balmoral, by potem przenieść się do rezydencji w Birkhall, którą Karol odziedziczył po Królowej Matce w 2002 roku.

Teraz monarcha i jego rodzina przez następne siedem dni nie będą pokazywać się publicznie - ten czas powinien zostać przeznaczony na przeżywanie żałoby po zmarłej królowej.

Trudne zadania nowego króla


Nie jest tajemnicą, że Brytyjczycy darzyli zmarłą królową Elżbietę II ogromnym szacunkiem i wielką sympatią. Nie ma się co oszukiwać - dostojna monarchini bardzo wysoko ustawiła poprzeczkę i Karol ma przed sobą niezwykle trudne zadanie, jeśli chce zaskarbić sobie względy poddanych.

Oprócz tego będzie musiał zmierzyć się z niewyjaśnionymi skandalami, które od lat kładą się cieniem na rodzinie królewskiej i zmodernizować monarchię, jeśli chce zachować jej aktualność w XXI wieku.

Jedno jest pewne - początki panowania nowego króla nie należą do najłatwiejszych.

Zobacz też:

Karol III miał polskie korzenie. Fryderyk Hauke spoczął na Starych Powązkach

Królowa Elżbieta II i jej mąż Filip nie byli wzorowym małżeństwem. Oto ich sekrety

Elżbieta II tuż przed śmiercią złamała tradycję. Łzy same cisną się do oczupomponik.pl

Reklama

Reklama

Reklama