Reklama
Reklama

Mieli otrzymać zaproszenie na pogrzeb królowej Elżbiety II. Wiemy, kto się pojawił

Cały świat pożegnał królową Elżbietę II podczas uroczystej ceremonii, która odbyła się 19 września w opactwie westminsterskim. Najdłużej panująca monarchini w historii Zjednoczonego Królestwa podczas swoich 70-letnich rządów zdobyła sympatię milionów ludzi na całym świecie. Nic dziwnego więc, że na pogrzebie pojawiły się głowy państw, przedstawiciele świata nauki, sportu i sztuki.

Politycy, artyści i sportowcy żegnają zmarłą królową

Na pogrzeb zmarłej 8 września królowej Elżbiety II zostało zaproszonych ponad 2 tysiące gości z całego świata. Na ceremonii pojawili się oczywiście członkowie rodziny królewskiej - król Karol III wraz z żoną Camillą oraz książę Andrzej i Edward wraz ze swoimi małżonkami.

Nie zabrakło też najmłodszych członków rodu Windsorów - dzieci Williama i Harry'ego, księżniczki Anny, czyli Petera Philipsa i Zary Tindall, dwóch córek księcia Andrzeja - Beatrycze i Eugenii oraz potomków księcia Edwarda - Ludwika i Jakuba, którzy także pożegnali swoją prababcię.

Reklama

Na uroczystości obecni byli najważniejsi politycy z całego świata - prezydent USA Joe Biden, prezydent Francji Emmanuel Macron, premier Kanady Justin Trudeau, oraz cesarz Japonii Naruhito. Zjawił się także prezydent Polski Andrzeja Dudy.

Wśród osób chcących pożegnać królową osobiście byli też aktorzy, dziennikarze, artyści i celebryci. Kto przybył, by oddać hołd Elżbiecie II?

Sophie Winkleman

Fotoreporterom udało się namierzyć Sophie Winkleman - 42-letnia gwiazda "Opowieści z Narnii" pojawiła się na pogrzebie monarchini w towarzystwie swojego męża Lorda Fredericka Windsora, który zajmuje obecnie 52. miejsce w kolejce do objęcia tronu Zjednoczonego Królestwa.

Przypomnijmy, że na ten moment pierwszy w kolejce do zastąpienia króla Karola III jest jego najstarszy syn - książę William. Dalej w linii sukcesji znajdują się jego dzieci, czyli książę George, księżniczka Charlotte i książę Louise. Po nich w kolejce jest książę Harry - a następnie jego dzieci - Archie i Lilibet.

Edward "Bear" Grylls

Na ceremonii pojawił się również brytyjski podróżnik, popularyzator sztuki przetrwania i Naczelny Skaut Wielkiej Brytanii - Edward "Bear" Grylls. Alpinista miał okazję wiele razy spotkać się z królową Elżbietą. W 2019 roku przyjął od niej Order Imperium Brytyjskiego.

Popularny prezenter oddał hołd zmarłej monarchini umieszczając wpis na Twitterze:

"To dzień, którego nigdy nie zapomnimy... naprawdę piękne pożegnanie Władczyni naszego Narodu, Jej Królewskiej Mości Elżbiety II. Spoczywaj w pokoju. Twoja służba dobiegła już końca. Niech żyje król Karol..."

Sandra Oh

Wśród zaproszonych gości związanych ze światem kina, była także aktorka znana z występu w "Chirurgach" i "Obsesji Eve" - Sandra Oh. Wielu internautów jej obecność przyjęło z niemałym zdziwieniem.

Okazało się, że serialowa Eve jest posiadaczką Orderu Kanady i na ceremonię przybyła jako członek kanadyjskiej delegacji. Aktorce towarzyszył muzyk Gregory Charles i złoty medalista olimpijski, pływak Mark Tewksbury, a ich reprezentantem był premier Justin Trudeau i jego żona Sophie Gregoire.

Order Kanady to wyróżnienie ustanowione przez samą Elżbietę II w 1967 roku. Przyznawane jest zarówno artystom, aktorom i dziennikarzom, jak i politykom oraz działaczom społecznym.

Kto zjawił się na pogrzebie Elżbiety II

Nieoficjalnie mówi się, że na ceremonię zostali zaproszeni między innymi: kompozytor Lord Lloyd-Webber, gwiazda pop Gary Barlow, piosenkarz sir Elton John, odtwórca roli Jamesa Bonda Daniel Craig, czy Helen Mirren.

Na uroczystości mieli pojawić się także Jackie Stewart, były mistrz świata Formuły 1 i biolog Sir David Attenborough.

Parę dni wcześniej na oddanie hołdu królowej zdecydował się były reprezentant Anglii w piłce nożnej - David Beckham, jednak jego obecność wzbudziła wśród Brytyjczyków spore kontrowersje.

Wielu celebrytów pożegnało też monarchinię w mediach społecznościowych.

Zobacz też:

Kontrowersyjny hołd Davida Beckhama dla królowej Elżbiety II. Zaplanowana akcja PR-owa?

Celebryci wspominają Elżbietę II. Paul McCartney, Mick Jagger, Victoria Beckham, Miś Paddington 

Królowa Elżbieta II zniszczyła miłość własnej siostry, Małgorzaty

Skandale króla Karola III. Poddani długo nie zapomną o jego spektakularnych wpadkach

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Królowa Elżbieta II
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama