Reklama

Reklama

Reklama

Król Karol III ma polskie korzenie? Jeden z jego przodków spoczął w Warszawie

Jak się okazuje - król Karol III miał polskie korzenie. Jego prapraprapradziadek przybył do naszego kraju z Saksonii pod koniec XVIII wieku. Grób Fryderyka Hauke znajduje się na Starych Powązkach w Warszawie. Niestety obecnie nie można odwiedzać miejsca, w którym spoczął przodek monarchy. Trwają tam bowiem prace remontowe.

Król Karol III i trudne wyzwania

Na objęcie tronu książę Karol czekał wyjątkowo długo. Królowa Elżbieta II rządziła aż 70 lat, co sprawia, że była najdłużej panującym władcą w historii Zjednoczonego Królestwa.

Początek panowania nowego monarchy zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. W ciągu pierwszych kilku dni od objęcia tronu, zdążył zaliczyć już kilka wpadek, które stały się hitem w internecie, a Brytyjczycy krytykują go za wybuchowy temperament i wyniosłość.

Reklama

Jeszcze przed tym, jak stał się królem, Karol był uważany przez opinię publiczną za skandalistę i ekscentryka.

W dodatku przed nowym władcą stoi mnóstwo niełatwych wyzwań - mówi się o tym, że najstarszy syn Elżbiety II będzie musiał zmierzyć się, między innymi, z wieloma rodzinnymi skandalami, które kładą się cieniem na ród Windsorów, a także wyprowadzić Zjednoczone Królestwo z kryzysu.

Brytyjczycy oczekują też, że Karol zmodernizuje w jakiś sposób monarchię, tak, by miała szansę przetrwać we współczesnym świecie.

Król Karol III miał polskie korzenie

Choć nie wszyscy o tym wiedzą, okazuje się, że świeżo upieczony król ma polskie korzenie! Mało tego - jeden z jego przodków spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie!

O kim mowa? Daleki przodek Karola III to Fryderyk Hauke, profesor matematyki i języka niemieckiego w Liceum Warszawskim, ojciec generała Maurycego Haukego i protoplasta wielu innych koronowanych głów. Jego syn zginął podczas powstania listopadowego w 1830 roku.

Fryderyk Hauke miał dotrzeć do Polski z Saksonii pod koniec XVIII wieku. Był praprapradziadkiem księcia Filipa - męża królowej Elżbiety II.

Daleki przodek Karola III zmarł w 1810 roku. Jego grób znajduje się teraz na Starych Powązkach. Wszystkich tych, którzy chcieliby odwiedzić to miejsce ostrzegamy, że jest tam teraz przeprowadzany remont.

***

Zobacz też:

Ile zarabiają członkowie rodziny królewskiej? Ile zarabia królowa Elżbieta II

Skandale króla Karola III. Poddani długo nie zapomną o jego spektakularnych wpadkach

Elżbieta II jak bohaterka piosenki The Beatles i szefowa Jamesa Bonda. Ciekawostki z życia królowej 

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | Królowa Elżbieta II

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy