Reklama
Reklama

Jan Śpiewak donosi do prokuratury na Wojewódzkiego i Palikota. Były polityk odpowiada i... żąda 100 tysięcy odszkodowania!

Janusz Palikot (57 l.) i Kuba Wojewódzki (58 l.) muszą się mieć na baczności. Ostatnio celebrytami, a w szczególności ich działalnością, zajął się Jan Śpiewak (35 l.) - znany aktywista i działacz społeczny. Współtwórca Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze zarzuca celebrytom... nielegalne reklamowanie alkoholu. Czy influencerzy naprawdę nie mogą promować w sieci swojej własnej marki? Sprawdziliśmy!

Janusz Palikot i Kuba Wojewódzki mają problem z biznesem?

Janusz Palikot choć swego czasu kojarzył się wszystkim z polityką, to od kilkudziesięciu lat związany jest głównie z przemysłem piwowarskim i spirytusowym. Już w latach 90. zajmował się wytwarzaniem win musujących, by trochę później przerzucić się na kierowanie firmą produkującą mocniejsze alkohole.

W mediach zaistniał dzięki karierze posła i przewodniczącego ugrupowania parlamentarnego "Twój Ruch", jednak zniechęcony licznymi niepowodzeniami parę lat temu zadeklarował zakończenie działalności politycznej.

Reklama

W 2020 roku były poseł łącząc siły z Kubą Wojewódzkim postanowił promować swój nowy interes, czyli "Manufakturę Piwa Wódki i Win", która w swojej ofercie posiada produkty alkoholowe z dodatkiem kontrowersyjnego związku organicznego pochodzącego z konopi indyjskich - CDB.

Z powodu zastosowania niekonwencjonalnego składnika, celebryci od początku działalności byli na cenzurowanym i nieraz znajdowali się przez to w ogniu krytyki.

Pomimo intensywnej promocji, biznes nie przyniósł oczekiwanych zysków. Okazało się nawet, że spółka jest zadłużona na 50 milionów złotych!

To jednak nie koniec kłopotów Palikota i Wojewódzkiego. Niedawno ich działaniom marketingowym postanowił przyjrzeć się znany aktywista społeczny, związany też blisko z polityką - Jan Śpiewak. Co z tego wyszło?

Jan Śpiewak zawiadamia prokuraturę w sprawie Palikota i Wojewódzkiego

Okazało się, że przedsiębiorcy - Palikot i Wojewódzki - promując swoje produkty w internecie, działali niezgodnie z prawem. Przynajmniej według tego, co sądzi Jan Śpiewak. Aktywista złożył już w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury.

Aktywista zarzuca celebrytom, że prezentując napoje alkoholowe w social mediach, działają wbrew ustawie o wychowaniu w trzeźwości. Czy właściciele marki rzeczywiście nie mają prawa promować swojego produktu w internecie?

Jak wyjaśnia specjalista, każda informacja o dostępności alkoholu w sklepach, zdjęcia, materiały promocyjne i obnoszenie się z produktem, jest formą reklamy. Niestety w Polsce nie ma odpowiednich regulacji prawnych dotyczących prezentowania alkoholu w internecie, więc granice między tym, co wolno influencerom, a czego nie - są bardzo niejasne.

Konopnym biznesmenom grozi kara grzywny od 10 000 do 500 000 złotych. Co na to sami zainteresowani?

Janusz Palikot pozwie Jana Śpiewaka?

Sprawę błyskawicznie skomentował były poseł - Janusz Palikot. Na swoim instagramowym profilu zapowiedział, że sam ma zamiar podać aktywistę do sądu. Były polityk żąda zadośćuczynienia w wysokości 100 tysięcy złotych!

Palikot nazwał też społecznego działacza "pupilkiem obecnej władzy" i zarzuca mu hipokryzję i stronniczość. Jak przypomniał polityk - Jan Śpiewak jeszcze parę lat temu sam został skazany "prawomocnym wyrokiem sądu i ułaskawiony przez obecnego prezydenta z powodów czysto politycznych", nie ma prawa decydować więc "co jest zgodne z prawem, a co niezgodne".


Sprawa zapewne znajdzie swój finał w sądzie. Nie jest to pierwsza taka sytuacja, w której kontrowersje wzbudza reklamowanie napojów alkoholowych w internecie, zwykle jednak kończy się jedynie na kilku krytycznych wpisach internautów. Tym razem zapowiada się jednak prawdziwa batalia.


Zobacz też:

Janusz Palikot zerwał współpracę z Żurnalistą. Koniec sponsorowana podcastu

Palikot i Wojewódzki sprzedają obligacje, by wyjść z długów. Ich wspólna inwestycja zadłużona jest na 50 mln złotych!

Nowa edycja "Hell's Kitchen". Ujawniono nazwiska pomocników Mateusza Gesslera
pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Kuba Wojewódzki | Janusz Palikot | Jan Śpiewak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy