Reklama

Reklama

Reklama

Giorgia Meloni zostanie pierwszą premier Włoch. Mówią o niej: "ekstremistka" i wyznawczyni "tradycyjnej rodziny"

Giorgia Meloni (45 l.) najprawdopodobniej zostanie pierwszą premier Włoch w historii. Aktywna w polityce od 30 lat jest szefową skrajnie prawicowej partii "Bracia Włosi" (wł. Fratelli d’Italia). Jej charyzma i doświadczenie w sposobach komunikacji doprowadziły jej partię do zwycięstwa. To historyczna zmiana, która nie wszystkim będzie się podobać. Co wiemy o Giorgi Meloni?

Siedziba partii "Bracia Włosi" stworzonej i rządzonej przez Giorgię Meloni znajduje się w zabytkowej kamienicy, w której spotykali się zwolennicy faszystowskiego przywódcy Benito Mussoliniego. Przyszła premier Włoch postanowiła, że biura będą w tym budynku ze względu na bogatą historię. Kim naprawdę jest Gorgia Meloni?

Kim jest Giorgia Meloni?

Giorgia Meloni urodziła się 15 stycznia 1977 roku, a rozpoczęła karierę polityczną w wieku 15 lat. Dołączyła wówczas do neofaszystowskiej młodzieżówki włoskiej partii "Ruch Społeczny" (MSI). Bojówki przeciwstawiały się skrajnie lewicowym poglądom we Włoszech w tamtych czasach.

Reklama

W czasach studenckich kierowała oddziałem skrajnie prawicowego "Związku Narodowego", a następnie w 2006 roku została najmłodszym (31-letnim) włoskim ministrem "Młodzieży i sportu" u boku Silvio Berlusconiego.

W 2012 roku współtworzyła partię "Bracia Włosi", a kieruje nią od 2014 roku. Hasłem, którym wkupiła się w serca ludzi jest: "Najpierw Włochy i Włosi!".

Giorgia Meloni: od lat przygotowywała się do bycia premierem Włoch

"Meloni nie pojawiła się nagle znikąd. Od lat przygotowuje się do objęcia urzędu premiera" - podsumowała Alba Sidera, dziennikarka badająca włoskie, prawicowe partie polityczne.

Alba Sidera twierdzi też, że "Jeśli dotarła tak daleko we Włoszech, to dzięki wszystkim, którzy ją wybielili" - ma na myśli tutaj media i wpierających ją polityków (w tym Berlusconiego). Nie bez winy są też lewicowi politycy, który nie docenili Giorgii jako przeciwniczki.

Według głosu specjalistów w dziedzinie polityki, Giorgia Meloni jest po tej samej stronie co Marine Le Pen i Wiktor Orban. Wielu też uważa, że będzie trzecim "koniem trojańskim" Putina względem jedności Unii Europejskiej.

Giorgia Meloni: wyznawczyni "tradycyjnej rodziny"

Siebie określa w czterech słowach: "suwerenistka, nacjonalistka, chrześcijanka, matka". Jej prawicowe poglądy sprowadzają się do sprzeciwiania się aborcji, eutanazji, związkom partnerskim, homoseksualnym małżeństwom i rodzicielstwu osób tej samej płci.

Jako fanka "tradycyjnej rodziny" grzmiała na wiecach: "Tak dla naturalnej rodziny, nie dla lobby LGBT!". 

Została też uznana za ksenofobkę i islamofobkę przez wzywanie do morskiej blokady Libii, aby zatrzymać łodzie migrantów. Na dodatek jest eurosceptystką.

Giorgia Meloni: romansowanie z faszyzmem

Giorgia Meloni jest radykalna nie tylko względem swoich poglądów, ale też radykalnie pewna siebie. Kiedy obrażano ją, że romansuje z nazistami i faszystami, stwierdziła, że jej przeciwnicy są zdesperowani. Wszystko dlatego, że odnosi sukcesy i nikt nie może jej się przeciwstawić. 

Stwierdziła, że kojarzenie jej z Mussolinim, Hitlerem czy Putinem jest śmieszne. "W końcu popieram Ukrainę".

Meloni nie zdystansowała się wyraźnie od wyzwisk dotyczących faszyzmu. W swojej autobiografii z 2021 r. napisała, że ma świadomość, że porusza się po "politycznym polu minowym". 

"Jesteśmy dziećmi naszej historii. Całej naszej historii. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych narodów, droga, którą przebyliśmy, jest złożona, znacznie bardziej skomplikowana, niż wielu chce ujawnić" - napisała.

Zabroniła jednak członkom partii wykonywania charakterystycznego gestu rzymskiego salutu (gest polegający na wyciągnięciu prawego ramiena, przypominający salut hitlerowski lub nazistowski). Wszystko oczywiście w ramach przygotowań do kampanii wyborczej.

Giorgia Meloni: życie prywatne

Giorgia Meloni, nowa premier Włoch jest fanką... fantastyki. Jej ulubionym dziełem jest oczywiście "Władca Pierścieni" Tolkiena. Nazwę jednej ze swoich konferencji nazwała na cześć bohatera hitu telewizyjnego "Niekończąca się opowieść" (Atreyu).

Meloni mówi, że kocha zwierzęta - ma dwa koty i sześć złotych rybek, a relaksuje ją gotowanie. Jej popisowym daniem jest  zupa minestrone.

Jest w związku z 41-letnim dziennikarzem Andreą Giambruno. Urodził się w Mediolatnie i ukończył filozofię na katolickim uniwersytecie. Mężczyzna pracuje dla stacji telewizyjnej pod kierownictwem Berlusconiego. Prowadzi głównie programy w telewizji "Mediaset" z popularnymi programami "Matrix", "Mattino 5" i "Stasera Italia".

Giorgia Meloni i Andrea Giambruno poznali się w studiu telewizyjnym i podobno była to "miłość od pierwszego wejrzenia". Para jest razem od siedmiu lat i nie planuje małżeństwa. Czy to trochę kłóci się z wiarą włoskiej premier Włoch?

Mają córkę, Ginevrę, urodzoną w 2016 roku. Dziewczynka niedawno rozpoczęła naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej.

Zobacz też:

Maciej Rock wraca do Polsatu! Wystąpi w "Tańcu z gwiazdami"

Sanah nie napisała sama swoich największych hitów? Wiadomo, kto stoi za jej sukcesem!

Rosyjskie influencerki zachęcają do mobilizacji. Przekonują, że wojna to "nic takiego"

Borys Szyc zaliczył "wpadkę" z reklamą na Facebooku. Internauci nie dają mu spokoju

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Giorgia Meloni | Włochy | Silvio Berlusconi

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy