Reklama
Reklama

Emilian Kamiński zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Znamy okoliczności śmierci aktora

Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia, w wieku 70 lat. Rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica poinformowała w oficjalnym komunikacie, że zmarł po długiej i ciężkiej chorobie. Bezpośrednia przyczyna śmierci nie została podana do publicznej wiadomości, jednak wiadomo, że w ubiegłym roku aktor przeszedł poważną operację.

Emilian Kamiński, założyciel i szef warszawskiego Teatru Kamienica, 10 lipca świętował swoje 70. urodziny. W nową dekadę życia wchodził pełen optymizmu, po ciężkiej walce stoczonej o teatr. 

Trudne lata Emiliana Kamińskiego

Losy placówki wydawały się bardzo niepewne, odkąd w 2015 roku w jego siedzibie pojawił się mężczyzna, podający się za biznesmena. Bez zgody władz miasta wszedł on w posiadanie strychu budynku, w którym mieści się teatr. Rozpoczęła się sądowa batalia.

Po wielu procesach i odwołaniach Kamińskiemu udało się ocalić Teatr Kamienica. Po heroicznej walce zyskał wśród współpracowników przydomek „Kapitan”.  Wtedy jednak nadeszła pandemia i branża teatralna pogrążyła się w kryzysie. Po ponownym otwarciu teatrów, Kamiński wyznał w jednym z wywiadów:

Reklama

"Pracuję po 14 godzin, czasem więcej, ale nie czuję się specjalnie zmęczony. Przeciwnie - to, co robię, nakręca mnie i dodaje sił!". 

Ostatnie dni życia Emiliana Kamińskiego: "Nie był w stanie mówić"

Przepracowanie finalnie odbiło się na zdrowiu Emiliana Kamińskiego. W ubiegłym roku  przeszedł poważną operację z powodu kłopotów z oddychaniem. Jak ujawnił sam aktor  w rozmowie z Plejadą: "Nie wiem, czy to pocovidowe, czy coś, ale tak jak mówię, jestem zdrowy. To było jakieś pół roku temu. Na szczęście, wszystko wróciło do normy, wiec jest normalnie". 

Jak ujawnia informator "Super Expressu" niestety nie było do końca tak, jak twierdził aktor. Z chorobą płuc zmagał się od kilku lat. Operacja rzeczywiście poprawiła stan gwiazdora, jednak nie na długo. W ostatnim czasie nie był stanie nawet mówić:

"On kochał swój teatr i bał się, że już nigdy nie wróci na scenę. Bo rokowania nie były najlepsze. Miał problemy z mówieniem i z oddychaniem. Kilka razy był w szpitalu, ale było coraz gorzej, mimo że miał najlepszą opiekę i zastosowano u niego nowoczesną terapię. Zdrowie niestety nie wracało". 

Emilian Kamiński zmarł 26 grudnia 2022 roku w swoim domu w Józefowie w otoczeniu bliskich. Oficjalna przyczyna śmierci nie została, jak dotąd, podana do publicznej wiadomości. O jego śmierci poinformowała w mediach społecznościowych rzeczniczka prasowa Teatru Kamienica, Patrycja Pawlik:

„Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie. Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach”.

Zobacz też:

Emilian Kamiński nie żyje. Aktor i reżyser miał 70 lat

Emilian Kamiński w młodości był bezdomny. Gdy został gwiazdą, nie zapomniał o przyjaciołach z ulicy

Zmarł Emilian Kamiński. Artyści i politycy żegnają aktora

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Emilian Kamiński
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy