Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Andrzej Zaorski nie żyje. Aktor zmarł w wieku 79 lat

Andrzej Zaorski, aktor i satyryk, zmarł w niedzielę, 31 października. Informację potwierdził jego brat, Janusz.

Andrzej Zaorski nie żyje

Aktor Andrzej Zaorski był współtwórcą słuchowisk i wielu programów telewizyjnych. Zmarł w niedzielę, 31 października, w wieku 79 lat.

Kim był Andrzej Zaorski?

Andrzej Zaorski urodził się w 17 grudnia 1942 r. w Piaskach. W 1964 r. ukończył studia na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, a 31 stycznia 1965 r. debiutował w warszawskim teatrze Współczesnym. 

Występował między innymi w teatrach: Ateneum, Narodowym, Powszechnym, Na Targówku i teatrze Kwadrat, w kabaretach "U Lopka", "Pod Egidą", "Tu 60-tka". W latach siedemdziesiątych uczestniczył w produkcjach cyklicznych programów telewizyjnych, takich jak Studio Gama, oraz radiowych. 

Reklama

W 1991 r. otrzymał nagrodę Wiktora w kategorii "Osobowość telewizyjna".

Występował w powieści radiowej "W Jezioranach". W latach 1970-71 wraz z bratem Januszem, opracowywał radiowy Kabarecik Reklamowy. W latach 1991-1993 współtworzył telewizyjny cykl "Polskie ZOO".

Andrzej Zaorski występował między innymi w "Małżeństwie z rozsądku", "Westerplatte", "Stawce większej niż życie", "Raju na ziemi", "Kolumbach", "Lalce", "Domu", "Matce Królów", "Piłkarskim pokerze". 
W programie kabaretowym Olgi Lipińskiej "Gallux show" grał konferansjera. Występował również m.in. w "Ekspresie", "Właśnie leci kabarecik",

Występował również w wielu przedstawieniach Teatru Telewizji  i słuchowiskach Teatru Polskiego Radia.

Ciężka choroba

W 2004 r. przebył udar mózgu, co spowodowało paraliż i ograniczyło zdolności wysławiania się. Swoje życie opisał w opublikowanej w 2006 r. powieści "Ręka, noga, mózg na ścianie".

W 2012 r. "za wybitne zasługi w pracy artystycznej i twórczej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce" został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Zaorski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »