Reklama

Robert Janowski

Robert Janowski to prawdziwy człowiek orkiestra. Wszyscy znają go jako sympatycznego prezentera z programu „Jaka to melodia?”. Jakie były początki kariery Janowskiego i jak potoczyło się jego życie prywatne? 
Robert Janowski - najważniejsze informacje
Robert Janowski /AKPA

Robert Janowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  22.03.1961

 • Miejsce urodzenia:

  Inowrocław

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Monika Głodek
 • Zawód:

  prezenter/ka

 • Produkcje:

 • Nagrody:

  Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, Wiktory, Telekamery

Robert Janowski to prawdziwy człowiek orkiestra. Wszyscy znają go jako sympatycznego prezentera z programu „Jaka to melodia?”. Jakie były początki kariery Janowskiego i jak potoczyło się jego życie prywatne? 

Dzieciństwo i młodość

Muzyk urodził się 23 marca 1961 roku w Inowrocławiu, a wychowywał w Sochaczewie. W dzieciństwie jego rodzice się rozwiedli. Uczęszczał na zajęcia do szkoły muzycznej, gdzie uczył się gry na fortepianie. Ukończył Szkołę Podstawową im. Hanki Sawickiej i Liceum Ogólnokształcące im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie. Już od najmłodszych lat czuł zamiłowanie do sceny, pisał też poezję. Postanowił jednak wybrać studia weterynaryjne, chociaż po ich skończeniu poszedł w zupełnie innym kierunku. 

Kariera

Jako dwudziestolatek Robert Janowski próbował swoich sił na deskach amatorskich teatrów i był wokalistą zespołów rockowych, takich jak Oddział Zamknięty czy Zoo. 

Prawdziwym początkiem popularności był występ w roli Jana w musicalu „Metro” w 1991 r. Opowiadał on historię młodych i ambitnych artystów, którzy spotykają się na castingu, wychodzą z niczym, więc postanawiają stworzyć swój własny musical w metrze. Spektakl był prawdziwym hitem lat 90. XX wieku, wypromował też gwiazdy, takie jak Edyta Górniak, Katarzyna Groniec, Michał Milowicz i wielu innych. Zespół wystąpił nawet na nowojorskim Broadwayu. 

Robert Janowski dzięki temu spektaklowi zyskał wiele nowych możliwości. Zaczął zajmować się tworzeniem musicali i piosenek oraz podjął współpracę z warszawskimi teatrami. 

Poza występami na scenie Janowski wydał kilka albumów: „Co mogę dać” (1994), „Powietrze” (1995), „Nieważkość” (2001), „Song.pl” (2009), „Kolędy” (2010), „Osiemdziesiąte.pl” (2012), „Najpiękniejsze melodie” (2018). 

Janowski spełniał się także jako prezenter. Od 1997 r. prowadził program „Jaka to melodia?”, gdzie podczas odcinków występował też czasem jako wokalista. Jednak w 2018 r. media rozpisywały się o jego odejściu z produkcji. Zastąpił go Norbi. Od 2021 r. występuje w produkcji muzycznej „Twoja twarz brzmi znajomo”. Prowadził też audycje radiowe w RMF FM i Radiu Złote Przeboje, a od 2018 r. ma swój autorski program „Najpiękniejsze Melodie Roberta Janowskiego”. 

Nagrody i wyróżnienia

Robert Janowski za swoją działalność telewizyjną został wielokrotnie doceniony. W 1995 r. został nagrodzony Fryderykiem za album roku – „Powietrze”. Kilkukrotnie zdobył Nagrodę Wiktora za Osobowość Telewizyjną, był też laureatem czterech Telekamer Plebiscytu Tele Tygodnia, w tym Złotej Telekamery. 

Rodzina i związki

Przystojny i uzdolniony muzycznie Robert Janowski trzykrotnie stawał na ślubnym kobiercu. 

Jego pierwszą wybranką była Katarzyna Kalicińska-Goczał, z którą ma syna Makarego (ur. 1988). Rozwiedli się kilka lat po ślubie, a wkrótce muzyk poznał drugą żonę – Katarzynę Dańską. Pobrali się w 2004 r. i doczekali dwóch córek – Anieli (ur. 1998) i Toli (ur. 2000). Kiedy małżonkowie w 2011 roku podjęli decyzję o rozstaniu, media rozpisywały o zażartej batalii sądowej. W 2013 r. Janowski postanowił po raz trzeci spróbować szczęścia w miłości i ożenił się z Moniką Głodek.

Robert Janowski - Wiadomości

Robert Janowski - Zdjęcia

Robert Janowski - Wideo