Reklama

Katarzyna Figura

Katarzyna Figura urodziła się 22 marca 1962 roku w Warszawie. Jest ikoną polskiej kinematografii, przez wielu uznawaną za największą seksbombę w historii, a przez prasę nazywaną „polską Marilyn Monroe”. Okazuje się jednak, że droga na szczyt nie była dla Figury usłana różami, Kiedy zaś aktorka osiągnęła sukces, została poturbowana przez los. Jak przebiegała jej kariera i jak poradziła sobie z przeszłością?  
Katarzyna Figura - najważniejsze informacje
Katarzyna Figura / Instagram @figura_katarzyna /Instagram /Instagram

Katarzyna Figura - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  22.03.1962

 • Miejsce urodzenia:

  Warszawa

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Jan Chmielewski,
  • Kai Schoenhals,
  • Abel Ferrara
 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Kiler",
  • "Pociąg do Hollywood",
  • "Kiler-ów 2-óch"
 • Nagrody:

  Złote Lwy Gdańskie, Orzeł (Polska Akademia Filmowa)

Katarzyna Figura urodziła się 22 marca 1962 roku w Warszawie. Jest ikoną polskiej kinematografii, przez wielu uznawaną za największą seksbombę w historii, a przez prasę nazywaną „polską Marilyn Monroe”. Okazuje się jednak, że droga na szczyt nie była dla Figury usłana różami, Kiedy zaś aktorka osiągnęła sukces, została poturbowana przez los. Jak przebiegała jej kariera i jak poradziła sobie z przeszłością?  

Życiorys

Jest jedynym owocem miłości lekarza weterynarii oraz ekonomistki. Od dziecka kochała występować i przebierać się, a jej ulubionym rekwizytem była blond peruka z warkoczykami. W przedszkolu chętnie występowała w przedstawieniach, recytowała i śpiewała.

Po maturze przystąpiła do egzaminu do szkoły teatralnej. Nie była pewna, czy się dostanie, więc równolegle złożyła papiery na iberystykę, ponieważ fascynowała ją Ameryka Południowa. Mimo że rodzice nie byli zachwyceni z pierwszego wyboru córki, w 1985 roku Katarzyna Figura ukończyła studia na PWST w Warszawie.

Początek kariery

W trakcie studiów aktorskich wystąpiła w debiucie reżyserskim Jacka Koprowicza (był to biograficzny film „Przeznaczenie”), wcielając się w muzę poety. Następnie, w 1985 roku, u boku Daniela Olbrychskiego zagrała młodą prostytutkę w filmie fantastycznym „Ga, ga. Chwała bohaterom”. 

Lata 80. przyniosły aktorce popularność i tytuł „polskiej Marilyn Monroe”, co zawdzięcza przede wszystkim polskiej komedii „Pociąg do Hollywood” w reżyserii Radosława Piwowarskiego. Kolejną ważną rolą w karierze aktorki okazała się kreacja w kultowym filmie pt. „Kingsajz” z 1987 roku. Dwa lata później, kiedy wystąpiła w filmie zatytułowanym „Porno”, łatka „seksbomby” przylgnęła już do niej na dobre. 

Rozwój kariery

W latach 90. próbowała swoich sił w Hollywood. Zagrała epizodyczne role w filmach Roberta Altmana – „Graczu” i „Prêt-à-porter”. Pojawiła się również w produkcjach telewizyjnych m.in. w „Red Shoe Diaries” Zalmana Kinga oraz „Fatal Past” w reżyserii Clive'a Fleury'ego. 

Później wróciła na stałe do Polski. Pojawiła się w filmach Juliusza Machulskiego – „Kilerze”, a dwa lata później w kontynuacji „KIler-ów 2-óch”. Powoli odchodziła od dawnego wizerunku, wcielając się w role bardziej dojrzałych i doświadczonych przez życie kobiet.

W produkcji „Autoportret z kochanką” wykreowała postać Diany, dojrzałej kobiety, która spotyka się z młodym buntowniczym chłopakiem. Katarzyna Figura też nie miała problemu, by drastycznie zmieniać wygląd na potrzeby ról. Dla sztuki teatralnej „Alina na zachód” oraz filmu dramatycznego „Summer Love” aktorka ogoliła głowę. 

Do tej pory jest aktywna zawodowo. Nie tylko angażuje się w filmowe produkcje, ale również przez cały czas pojawia się na deskach teatru.  Ponadto na swoim koncie ma wiele wyróżnień, nominacji i nagród. 

Trzykrotnie pozowała dla polskiej edycji „Playboya”. Co ciekawe, również amerykańska wersja magazynu zachwycała się urodą aktorki, Propozycja była naprawdę intratna, ale kobieta w ostatniej chwili zrezygnowała.

Życie prywatne

W latach 1986-1989 była żoną Jana Chmielewskiego, z którym doczekała się syna Aleksandra (ur. 1987). W latach 90. związała się z reżyserem Ablem Ferrarą, by w 2000 roku wyjść po raz trzeci za mąż za Kaia Shoenhalsa, amerykańskiego producenta filmowego. Małżonkowie doczekali się dwóch córek: Koko (ur. 2002) oraz Kaszmir (ur. 2005). 

Przez kilkanaście lat para pojawiała się wspólnie na imprezach branżowych, wysyłali sobie uśmiechy i przytulali się w blasku fleszy. Dopiero po wielu latach aktorka zdobyła się na odwagę i wyznała, że była ofiarą przemocy domowej. Na nowo odżyła dopiero po rozwodzie z mężem.

Katarzyna Figura - Wiadomości

Katarzyna Figura - Zdjęcia

Katarzyna Figura - Wideo