Reklama

Edyta Golec

Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:10) Aktualizacja Wtorek, 12 grudnia 2023 (15:34)
Edyta Golec to polska altowiolistka i wokalistka, która współtworzy zespół “Golec uOrkiestra”. Prywatnie mama trójki dzieci, z których jedno właśnie wkracza w pełnoletność i żona Łukasza Golca. Jak układało się życie rodzinne i zawodowe Edyty?
Edyta Golec - najważniejsze informacje
Edyta Golec w rozmowie z Damianem Glinką (Pomponik.pl) /pomponik exclusive

Edyta Golec - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  25.06.1977

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Golec uOrkierstra,
  • Paweł Golec,
  • Łukasz Golec
 • Zawód:

  muzyk

 

Dzieciństwo i początek kariery muzycznej Edyty Golec

Edyta Golec z domu Mędrzak przyszła na świat 25 czerwca 1977 roku. W 1989 roku rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej w klasie altówki. Mając 14 lat została członkinią kapeli Zespołu Regionalnego “Magurzanie” z Łodygowic.
Z kulturą i muzyką Górali Magurskich Edyta obcowała od dziecka, jej dziadek grał na skrzypcach, a mama tańczyła w zespole regionalnym. Dom rodzinny był domem rozśpiewanym podczas każdej uroczystości. W młodości udzielała się w zespołach regionalnych. Uczestniczyła w konkursach i festiwalach folklorystycznych w Polsce i za granicą, w takich krajach jak: Turcja, Włochy, Szwecja, Niemcy czy Węgry.
W 1996 roku została przyjęta do klasy altówki na Akademii Muzycznej w Katowicach

Kariera zespołu Golec uOrkiestra

W czasach licealnych stworzyła związek z Łukaszem Golcem, który złożył jej propozycję gry w kapeli Wierchy. To był początek ich muzycznej współpracy, którą kontynuowali na studiach. To stało się przyczynkiem do powstania zespołu Golec uOrkiestra, który Edyta Golec współtworzy od 1998 roku.
Golec uOrkiestra to zespół łączący tradycyjne, etniczne brzmienia muzyki góralskiej z wieloma innymi gatunkami. Grupa powstała w roku 1998, założona przez braci Pawła i Łukasza Golców oraz Edytę.
Do najbardziej znanych przebojów grupy należą: “Lornetka”, “Crazy Is My Life”, “Słodycze”, “Pędzą konie”, “Nie ma nic”, “Kto się ceni”, “Pomarańcza", “Życie jest muzyką", “Młody maj”, czy “Ściernisco”. Zespół skomponował i napisał też utwór “Leć muzyczko” dedykowany papieżowi Janowi Pawłowi II.

Nagrody w dorobku muzycznym Edyty Golec

Edyta zdobyła wiele nagród solowych oraz razem z Golec uOrkiestrą. W 2012 roku została wyróżniona w konkursie “3 RAZY ONA”, który organizowany i prowadzony był przez Agatę Młynarską. Patronat honorowy nad plebiscytem objęła ówczesna pierwsza dama Anna Komorowska. Wraz z zespołem ma na koncie między innymi: Fryderyka, Superjedynkę czy swoją gwiazdę w Alei Gwiazd Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu.

Edyta i Łukasz Golcowie 

We wrześniu 2000 roku wokalistka poślubiła Łukasza Golca, z którym ma troje dzieci: Bartłomieja, urodzonego w 2004 roku, Antoninę, urodzoną w 2006 roku i Piotra, urodzonego w 2008 roku. W 2023 roku najstarszy syn Bartłomiej w związku z rozpoczęciem studiów postanowił wyprowadzić się z domu rodzinnego. Była to ogromna zmiana dla całej rodziny.  
Para w 2023 roku świętowała 23. rocznicę ślubu, ich związek jest jednym z najtrwalszych w polskim show biznesie. Edyta Golec dodała na Instagramie zdjęcie pokazujące jak w Łomży świętowali swoją rocznicę. Opis dodany przez artystkę: "Ten miły Gość z @golecuorkiestra porwał w mnie "W nieznane" dokładnie 23 lata temu... i tak to sobie trwa i niech trwa. Z tej okazji zasmakowaliśmy pięknych widoków, smacznych lodów, pysznej kawy (...). Wdzięczna za miłość, którą zesłał nam Stwórca pozdrawiam Was cieplutko".

Edyta Golec na Instagramie

Edyta jest najaktywniejszą użytkowniczką Instagrama ze wszystkich członków grupy. Na jej koncie praktycznie codziennie można zobaczyć nowy wpis. Dzieli się zdjęciami z podróży, wycieczek, koncertów oraz ważnych chwil w życiu rodzinnym. 

Edyta Golec - Wiadomości

Edyta Golec - Wideo