Reklama

David Beckham

Nawet najwięksi laicy sportowi znają to nazwisko: David Beckham to jeden z najsłynniejszych piłkarzy na świecie. Jego kariera medialna zaczęła rozwijać się długo po zakończeniu tej sportowej, mimo to na zawsze pozostanie ikoną piłki nożnej. Co warto o nim wiedzieć?
David Beckham - najważniejsze informacje
David Beckham /AFP

David Beckham - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  02.05.1975

 • Miejsce urodzenia:

  Londyn

 • Kraj urodzenia:

  Wielka Brytania

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  sportowiec

Nawet najwięksi laicy sportowi znają to nazwisko: David Beckham to jeden z najsłynniejszych piłkarzy na świecie. Jego kariera medialna zaczęła rozwijać się długo po zakończeniu tej sportowej, mimo to na zawsze pozostanie ikoną piłki nożnej. Co warto o nim wiedzieć?

Dzieciństwo i młodość

Beckham jest rodowitym londyńczykiem. Przyszedł na świat 2 maja 1975 roku w rodzinie z żydowskimi korzeniami; piłkarz deklaruje, że częściowo utożsamia się z tym pochodzeniem. Już jako dziecko był pasjonatem piłki nożnej; twierdził nawet, że nigdy nie chciał robić niczego innego i od zawsze był to jego wymarzony zawód. Jak planował, tak zrobił: dołączał do młodzieżowych zespołów i angażował się w życie londyńskich klubów sportowych, aż w roku 1991 rozpoczął grę zawodowo w klubie Manchester United.

Kariera piłkarska

W Manchester United spędził ponad dziesięć lat. Zdobył z macierzystą drużyną pierwsze w karierze międzynarodowe zwycięstwo – w Lidzie Mistrzów UEFA w 1999 roku. W 2003 roku podpisał kontrakt z klubem Real Madryt – transfer kosztował klub zawrotną kwotę 37 milionów euro. 

Kolejno pracował jeszcze w Los Angeles Galaxy (2007-2013) i Paris Saint-Germain (2013), był zatem członkiem największych i najbardziej utytułowanych klubów w świecie piłki nożnej. Współpraca z paryskim klubem była też jego ostatnim przystankiem przed sportową „emeryturą”; ostatni mecz rozegrał 18 maja 2013 roku. Już w kolejnym roku przedsięwziął jednak następną inicjatywę w swoim zawodzie – utworzył klub Miami Inter CF. 

Podczas swojej kariery zdobył kilkanaście znaczących trofeów; w 2013 roku uzyskał nawet państwowe odznaczenie Order of The British Empire. Jego nazwisko często widniało na wysokich pozycjach rankingów i zestawień, np. dwukrotnie okazał się najlepiej zarabiającym piłkarzem.

Działalność poza sportem

David Beckham jest tak silnie obecny w świadomości masowego odbiorcy również dlatego, że uważa się go za ikonę mody. Jego atrakcyjność fizyczna i przywiązanie do doskonałego wyglądu stały się jego znakami rozpoznawczymi. Stało się to częścią jego zawodowej kariery – Beckham brał udział w licznych modowych kampaniach reklamowych, udzielał swojego wizerunku liniom kosmetyków i perfum, pojawiał się także w mediach jako ekspert od mody i zdrowia. 

Poza obecnością w wydarzeniach i programach Beckham grywał także epizodyczne role w filmach. Wydał także kilka autobiografii, z których dwie ukazały się po polsku – „David Beckham” oraz „David Beckham o sobie”. W 2022 roku platforma Disney+ udostępniła fabularyzowany serial reality show, w którym piłkarz dołącza jako mentor do młodzieżowej drużyny, gdzie sam grał jako młody chłopak.

Związek z Victorią

Jednym z najistotniejszych elementów medialnej egzystencji Davida Beckhama jest jego małżeństwo. Z żoną Victorią jest związany od 1997 r. (para wzięła ślub w 1999 r). Mają razem czworo dzieci – trzech synów: Brooklyna Josepha (1999), Romeo Jamesa (2002), Cruza Davida (2005) oraz córkę Harper Seven (2011). 

Victoria Beckham była wokalistką zespołu Spice Girls. Gdy zaczynali się spotykać, oboje byli u szczytu sławy, więc momentalnie stali się najgorętszą celebrycką parą. Swoją wspólną sławę wielokrotnie wykorzystywali do działania na polu mody, urody, branży rozrywkowej oraz filantropii.

David Beckham - Wiadomości

David Beckham - Zdjęcia