Reklama

Brad Pitt

Ponoć jest jak wino – im starszy, tym lepszy. Brad Pitt to jeden z najprzystojniejszych aktorów Hollywood, który od wielu lat prezentuje swój talent na ekranach kin. Z zapartym tchem śledziliśmy także jego podboje miłosne. Jak sławę zdobywał Brad Pitt?
Brad Pitt - najważniejsze informacje
A więc jednak... /materiały prasowe

Brad Pitt - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  18.12.1963

 • Miejsce urodzenia:

  Shawnee

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • „Pan i Pani Smith”,
  • "Pewnego razu… w Hollywood".,
  • "Podziemny krąg',
  • "Wywiad z wampirem"
 • Nagrody:

  BAFTA, Oscar, Złoty Glob

Ponoć jest jak wino – im starszy, tym lepszy. Brad Pitt to jeden z najprzystojniejszych aktorów Hollywood, który od wielu lat prezentuje swój talent na ekranach kin. Z zapartym tchem śledziliśmy także jego podboje miłosne. Jak sławę zdobywał Brad Pitt?

Dzieciństwo

Brad Pitt, a właściwie William Bradley Pitt, pochodzi z Oklahomy. Urodził się 18 grudnia 1963 r. w Shawnee, a wychowywał w Missouri. Ma dwoje młodszego rodzeństwa: brata Douglasa (ur. 1966) i siostrę Julie (ur. 1969). Studiował dziennikarstwo, ale tuż przed otrzymaniem dyplomu postanowił wyjechać do Los Angeles. Tam rozpoczął naukę aktorstwa.

Partnerki i dzieci

Brad Pitt jest znany z wielu romansów. Spotykał się m.in. z Christiną Applegate, Thandie Newton, Gwyneth Paltrow, z którą był w związku przez dwa i pół roku, i Demi Moore

W 1998 r. na randce w ciemno poznał Jennifer Aniston. To była miłość od pierwszego wejrzenia. Para szybko stała się ulubieńcami mediów i publiczności, a ich ślub w 2000 r. był wielkim wydarzeniem publicznym. Gdy w 2005 r. doszło do rozwodu, fani byli zdruzgotani. Winą za rozpad związku obarczano kolejną partnerkę Pitta, Angelinę Jolie, którą aktor poznał na planie filmu „Pan i pani Smith”.

Brad i Angelina pozostawali w związku przez wiele lat i z czasem zaskarbili sobie przychylność publiczności. Wspólnie doczekali się trójki dzieci: córki Shiloh (ur. 2006) oraz bliźniąt Vivienne i Knoxa (ur. 2008). Zaadoptowali również: Maddoxa (ur. 2001) i Paxa (ur. 2003), a także Zaharę (ur. 2005).W 2014 r. para stanęła na ślubnym kobiercu, ale już po dwóch latach Jolie zażądała rozwodu. Małżeństwo zostało rozwiązane w 2019 r.

Wczesna kariera

Pierwsze role Brada Pitta to epizody w serialach „Inny świat” (1987), „Dallas” (1987–1988) oraz „21 Jump Street” (1988), a także w filmie „Mniej niż zero” (1987). Dał się też poznać jako model w reklamie firmy odzieżowej Levi’s. 

Zdobycie popularności

Przełomowa dla jego kariery okazała się rola autostopowicza w filmie „Thelma i Louise” w 1991 r. Rok później wystąpił w „Rzece życia” Roberta Redforda, a w 1993 zagrał seryjnego mordercę w „Kalifornii”. Rolą w kasowym „Wywiadzie z wampirem” w 1994 r. przypieczętował swoją pozycję w Hollywood. 

W kolejnych latach wystąpił w „Wichrach namiętności” (1994), „12 małpach” (1995), „Siedem” (1995), „Siedmiu latach w Tybecie” (1997), „Podziemnym kręgu” (1999), serii „Ocean’s Eleven” (2001, 2004, 2007), „Troi” (2004), „Panu i pani Smith” (2005), „Infiltracji” (2006), „Babelu” (2008) i „Ciekawym przypadku Benjamina Buttona” (2008). 

Jego epizodyczny występ w sitcomie „Przyjaciele” wzbudził sensację fanów na całym świecie. 

Dalsza kariera

Brad Pitt jest także znany ze współpracy z reżyserem Quentinem Tarantino. Wystąpił w jego „Bękartach wojny” (2009) i „Pewnego razu… w Hollywood” (2019). W 2013 r. zagrał w „Zniewolonym” oraz „World War Z”, a rok później – w „Big Shorcie”. W 2018 r. pojawił się jako Vanisher w „Deadpool 2”. 

Oprócz kariery filmowej Pitt angażuje się w działalność charytatywną, szczególnie na rzecz krajów Trzeciego Świata. Wspólnie z Angeliną Jolie przeznaczyli wysokie sumy na rzecz poprawy warunków życia w Etiopii i odbyli misję humanitarną do Afryki. 

Od 2006 r. jest także producentem filmowym odpowiedzialnym m.in. za takie hity jak „Zaklęci w czasie”, „Kick-Ass” czy „Jedz, módl się, kochaj”.

Brad Pitt triumfował także  w „Pewnego razu… w Hollywood” Quentina Tarantino (2019). W 2022 wystąpił w produkcji „Babylon” twórcy „La La Landu” oraz w filmie „Bullet Train”.

Nagrody

Brad Pitt otrzymał Oscara za swoją rolę w „Pewnego razu… w Hollywood”. Do tej nagrody był nominowany jeszcze dwa razy. Ma na koncie także dwa Złote Globy, nagrodę BAFTA oraz nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych.

Brad Pitt - Wiadomości

Brad Pitt - Zdjęcia