Reklama

Blanka Stajkow

Piątek, 18 sierpnia 2023 (15:25) Aktualizacja Piątek, 18 sierpnia 2023 (15:47)
Blanka Stajkow to polsko-bułgarska piosenkarka i fotomodelka, znana również jako "Bejba". Jak rozpoczęła się jej droga na szczyt muzycznych list przebojów? Jakie osiągnięcia ma na koncie wykonawczyni hitu “Solo”? Co przyczyniło się do tego, że w 2023 roku wraz z “Solo”, reprezentowała Polskę na 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu?
Blanka Stajkow - najważniejsze informacje
Blanka Stajkow /Pawel Wodzynski /East News

Blanka Stajkow - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  23.05.1999

 • Miejsce urodzenia:

  Szczecin

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

  • Smolasty
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Nagrody:

  Konkurs Piosenki Eurowizji

Skąd pochodzi Blanka Stajkow i kim są jej rodzice?

Blanka Stajkow urodziła się 23 maja 1999 roku w Szczecinie w polsko-bułgarskiej rodzinie modelki i przedsiębiorcy. Z Bułgarii pochodzi ojciec Blanki. Piosenkarka posiada rodzeństwo - jednego młodszego brata oraz dwóch starszych. Wychowywała się i mieszkała głównie w Polsce. W Bułgarii, z której pochodzi jej ojciec, miała okazję mieszkać przez rok.

Szkoła muzyczna, disco dance i pierwsze piosenki Blanki 

W szkole podstawowej, oprócz głównych zajęć uczęszczała także do szkółki muzycznej, a następnie rozpoczęła również naukę w szkole muzycznej, której w ostateczności nie ukończyła. Blankę pasjonował taniec disco dance. Należała do różnych grup tanecznych, z którymi jeździła po Polsce i uczestniczyła w konkursach i pokazach.
 
Jak sama mówi - “W wieku 13 lat stwierdziłam, że chcę napisać piosenkę. Do dziś pamiętam ten dzień, poczułam wtedy jakąś wewnętrzną potrzebę, że po prostu chcę to zrobić! Piosenka nazywa się "Strong Enough" i wciąż jest obecna w sieci.
Po "Strong Enough" zaczęły powstawać kolejne piosenki młodej artystki, między innymi: „Finally” i „I Feel It”.

Początki kariery w USA i casting do “Top Model”

Blanka Stajkow wyjechała do Stanów, gdzie mieszkała przez cztery lata. W USA uczyła się choreografii, śpiewu oraz szukała swojego stylu muzycznego. Występowała także w amerykańskich pubach i restauracjach, między innymi w The Bitter End, gdzie zaczynała też Lady Gaga.
W 2021 roku spróbowała swoich sił podczas eliminacji do programu “Top Model”. Przeszła pierwsze castingi, a następnie odpadła na etapie bootcampu. Był to również rok, w którym wydała swój pierwszy singiel pt. “Better”.

Blanka i “Solo” 

W 2022 roku Blanka rozpoczęła współpracę z Warner Music Poland. Jej piosenka “Solo” pod koniec 2022 roku osiągnęła czwarte miejsce na cotygodniowej liście przebojów AirPlay–Top.
W 2023 roku, po zwycięstwie w polskich preselekcjach do Eurowizji, została reprezentantką naszego kraju na 67. Konkursie Piosenki Eurowizji w Liverpoolu. 

Eurowizyjny hejt - “Bejba” obiektem kpin

Polskie preselekcje odbyły się w programie “Tu bije serce Europy! Wybieramy hit na Eurowizję!”, w którym Blanka Stajkow zwyciężyła, dzięki czemu została reprezentantką Polski na 67. Konkursie Piosenki Eurowizji.
Jej zwycięstwo nie było jednak tak oczywiste, ponieważ publiczność stawiała na innego kandydata - Janna z piosenką “Gladiator”. Według niektórych komentarzy piosenka “Solo” była zbyt nudna i zbyt mało ambitna. Ponadto hejterzy naśmiewali się z angielskiej wymowy Blanki, w szczególności słowa “bejba”. Od początku nie dawano jej też żadnych szans, mówiono także, że nie jest w stanie przejść do drugiego etapu konkursu.
Były partner Blanki - Smolasty wypowiedział się na temat piosenki, będąc gościem w programie Kuby Wojewódzkiego - "Umie śpiewać, ma fajny głos. Jestem ortodoksem, jeśli chodzi o Eurowizję. Dobrze jej życzę, uważam, że piosenka 'Solo' jest fajnym radiowym numerem. Natomiast nie jest piosenką na Eurowizję".
W ostateczności “Solo” przeszło do wielkiego finału. W wielkim finale, po zdobyciu 93 punktów Blanka z piosenką “Solo” zajęła 19. miejsce, zamykając w ten sposób usta hejterom. 

Życie prywatne Stajkow i związek ze Smolastym

Blanka Stajkow od 2022 roku spotykała się z polskim piosenkarzem Norbertem Smolińskim, pseudonim Smolasty. Para za pośrednictwem swoich social mediów, chętnie dzieliła się wspólnie spędzonymi chwilami we dwoje. Piosenkarka wystąpiła też w teledysku do piosenki „Pijemy za lepszy czas” Smolastego. Związek Blanki i Norberta nie przetrwał jednak próby czasu i para rozstała się.
Blanka po rozstaniu wypowiedziała się - “Myślę, że zawsze trzeba mieć otwarte serduszko, natomiast w tej chwili skupiam się na karierze. Mam nadzieję, że nowa piosenka zadowoli wszystkich słuchaczy. Jestem teraz bardzo zajęta pracą nad nowym singlem".

Blanka Stajkow - Wiadomości

Blanka Stajkow - Wideo