Reklama

Angelina Jolie

Dzieciństwo i okres dorastania jej nie szczędziły, przez co wielokrotnie miała myśli samobójcze. Depresja, podcinanie żył, fioletowe włosy, piercing i taniec mosh - czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie Angelinę Jolie w takiej wersji? Prześledźmy losy gwiazdy uznawanej za najpiękniejszą twarz światowego show-biznesu.  
Angelina Jolie - najważniejsze informacje
Angelina Jolie /Invision/Invision/East News /East News

Angelina Jolie - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  04.06.1975

 • Miejsce urodzenia:

  Los Angeles

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  aktor/ka

 • Produkcje:

  • "Lara Croft: Tomb Raider",
  • „Pan i Pani Smith”,
  • "Czarownica",
  • "Eternals"
 • Nagrody:

  Złoty Glob, Oscar

Dzieciństwo i okres dorastania jej nie szczędziły, przez co wielokrotnie miała myśli samobójcze. Depresja, podcinanie żył, fioletowe włosy, piercing i taniec mosh - czy ktokolwiek z nas wyobraża sobie Angelinę Jolie w takiej wersji? Prześledźmy losy gwiazdy uznawanej za najpiękniejszą twarz światowego show-biznesu.  

Rodzina i dzieciństwo

  
Angelina Jolie Voight urodziła się 4 czerwca 1975 roku w Los Angeles. Jest owocem miłości znanej hollywoodzkiej pary: Marcheline Bertrand i Jona Voighta. Rodzice rozstali się jednak, gdy Jolie miała niespełna rok. Od dziecka zgłębiała tajniki aktorstwa, debiutując w wieku zaledwie 7 lat u boku ojca w filmie „Szukając wyjścia”. Okres dorastania upłynął pod znakiem depresji: w szkole była szykanowana za anorektyczną sylwetkę i aparat ortodontyczny, później nie powiodły się jej próby zostania modelką, przez co zaczęła się okaleczać. Interesowała ją również subkultura gotycka i punkowa - z tego okresu pochodzą niektóre tatuaże. Karierę modelki udało się jednak uskutecznić - w wieku 14 lat pojawiała się na wybiegach, podróżując pomiędzy Ameryką a Europą. Wystąpiła również w kilku znanych teledyskach (Meat Loafa, Antonella Venditti, Lenny’ego Kravitza, Korn czy The Lemonheads).Po powrocie do Stanów Zjednoczonych w wieku 16 lat wznowiła aktorstwo, biorąc udział w kilku produkcjach studenckich. W wieku 20 lat zagrała w filmie „Cyborg” 2 i w kultowych „Hakerach” (1995) oraz kilku produkcjach, które nie odniosły sukcesu, przez co gwiazda planowała porzucić aktorstwo. 

Przełom w karierze i pierwsze nagrody  (1997-2000)

W latach 1997 i 1998 Angelina Jolie wzięła udział w dwóch produkcjach telewizyjnych: „George Wallace” i „Gia” - pierwszy przyniósł jej Złoty Glob oraz nominację do nagrody Emmy, a drugi - choć wycieńczył ją psychicznie - Złoty Glob i Nagrodę Gildii Aktorów Ekranowych dla najlepszej aktorki w filmie telewizyjnym. Po krótkiej przerwie na studia w New York University wznowiła karierę aktorską, biorąc udział w „Hell's Kitchen” (1998), „Gra w serca”(1998), „Kolekcjoner kości” (1999) i „Przerwana lekcja muzyki” (1999), dzięki któremu Angelina Jolie otrzymała trzeci Złoty Glob, drugą Nagrodę Stowarzyszenia Aktorów Filmowych i Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. W 2000 roku aktorka wzięła udział w swoim pierwszym przeboju kinowym „60 sekund”, u boku Nicolasa Cage’a. 

Apogeum sławy (2001 - 2019)

Międzynarodowy sukces przyszedł w 2001 roku, kiedy Angelina Jolie wcieliła się w rolę Lary w filmie „Lara Croft: Tomb Raider” (2001). Intensywny kurs sztuk walki, władania bronią palną, rzucenie palenia i rygorystyczna dieta wysokobiałkowa nie poszły na marne: produkcja okazała się sukcesem kasowym, zapewniając Jolie prawdziwy międzynarodowy rozgłos i pozycję „najseksowniejszej aktorki na świecie”. W 2005 roku aktorka zagrała w filmie „Mr. & Mrs. Smith”, na planie którego poznała Brada Pitta, z którym będzie związana w latach 2005-2016. Była również wielokrotnie nominowana do Złotej Maliny dla najgorszej aktorki („Grzeszna Miłość”, „Lara Croft: Tomb Raider”, „Co zażycie”, „Lara Croft Tomb Raider: Kolebka życia” „Bez granic”, „Złodziej życia”,  „Aleksander”). Aktorka grała w „Dobrym Agencie” Roberta De Niro (2006), „Cenie odwagi” (2007) i w epickiej legendzie o Beowulfie („Beowulf”, 2007), a rok później zagrała w dramacie „Oszukana” (2008), za który otrzymała nominację do Złotego Globu i Oscara dla najlepszej aktorki. W 2010 roku Jolie grała z Johnnym Deppem na planie „Turysty”, a w 2011 roku zadebiutowała jako reżyser w filmie „Kraina krwi i miodu”, nominowanym do nagrody Złotych Globów w 2012 roku za najlepszy film zagraniczny. Angelina Jolie powróciła na duży ekran, grając rolę Diaboliny w fantastycznym filmie „Czarownica” (2014), a w 2015 roku ponownie wystąpiła u boku Brada Pitta w filmie „Nad morzem”, w którym aktorka jest zarówno gwiazdą, jak i producentem i reżyserem. W 2016 roku ponownie stała się reżyserem i producentem filmu „Najpierw zabili mojego ojca” opowiadającego o napiętej sytuacji w Kambodży, za którego dostała nominację do Złotego Globu. W 2021 roku mogliśmy obejrzeć ją w roli postaci z Marvela w filmie "Eternals".

Działalność humanitarna 

Angelina Jolie zainteresowała się poważną sytuacją w Kambodży jeszcze podczas kręcenia „Lary Croft: Tomb Raider”. Jest jedną z najbardziej aktywnych gwiazd w dziedzinie działalności charytatywnej. Od 2000 roku dociera do ognisk międzynarodowego kryzysu, aby nagłaśniać najważniejsze problemy. Odwiedziłam.in.  Sierrę Leone, Tanzanię, Pakistan, Kambodżę, Sudan, Syrię, Jordanię i wiele innych miejsc dotkniętych kryzysem humanitarnym. Za swoje zaangażowanie i działalność charytatywną Angelina Jolie otrzymała wiele nagród, m.in. w 2014 roku Nagrodę Humanitarną im. Jeana Hersholta. 

Związki i dzieci 

Angelina Jolie trzykrotnie wyszła za mąż. Jej pierwszym wybrankiem w 1996r. był Jonny Lee Miller, z którym rozwiodła się 3 lata później. Również trzylata trwało małżeństwo z Billym Bobem Thorntonem (2000–2003). Podczas tego związku adoptowała pierwszego syna, siedmiomiesięcznego Ratha Vibola, który otrzymał imię Maddox (2001). Najgłośniejsze małżeństwo było jednak z Bradem Pittem (2014–2019), którego poznała na planie filmu „Pan i Pani Smith”.Opierała się plotkom, jakoby odebrała małżonka Jennifer Aniston, jednak prasa brukowa wiedziała swoje. Angelina Jolie i Brad Pitt stworzyli jedną z najgorętszych par Hollywood i doczekali się trojga biologicznych dzieci i trojga adoptowanych. W 2005 r. był obecny przy adopcji sześciomiesięcznej Zahary z Etiopii. W 2016 r. na świat przyszło ich pierwsze wspólne biologiczne dziecko - córka Shiloh Nouvel Jolie-Pitt, ochrzczona przez media „najbardziej oczekiwanym dzieckiem po Jezusie”. W 2007 r. para adoptowała trzyletniego chłopca z Wietnamu o imieniu Pax Thien, w 2008 r. na świat przyszły bliźniaki małżeństwa Jolie-Pitt - Knox Leon i Vivienne Marcheline.

Angelina i Brad tworzyli związek przez 12 lat, który to zakończył się głośnym skandalem. Pitt miał być agresywny wobec dzieci i nadużywać alkoholu oraz twardych narkotyków, a na dodatek dopuszczać się zdrad. Ona miała być chorobliwie zazdrosna i manipulować. Ostatecznie sąd przyznał opiekę nad dziećmi obojgu. W 2019 media doniosły, że Angelina ma romans Colinem Farrellem – ojcem dziecka Alicji Bachledy-Curuś. W 2021 roku media skupiały się na relacji Jolie z wokalistą zespołu The Weeknd - Abelem Tesfaye.

Angelina Jolie - Wiadomości

Angelina Jolie - Zdjęcia

Angelina Jolie - Wideo