Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Zbigniew Wodecki: Co dalej z majątkiem zmarłego muzyka?

To było zawsze jego ukochane miejsce na ziemi. Zbigniew Wodecki (†67) nigdzie nie czuł się tak dobrze jak w swoim wiejskim domku, 20 km od Krakowa. Dwa lata po jego śmierci żona podjęła pewne decyzje dotyczące majątku.

- Chałupa jest z 1927 roku. Kupiłem ją przez przypadek. Miejsce było tak piękne, że wspólnie z żoną nie mogliśmy tutaj nie zamieszkać - opowiadał z pasją przed laty.

Reklama

To właśnie w Winiarach uwielbiał spędzać wolny czas. Także w towarzystwie ukochanej żony. Tutaj czuli, jak czas biegnie wolniej, jest spokojnie i cicho...

- Cicho było do momentu, kiedy o poranku nie zaczynałem ćwiczyć na skrzypcach albo na trąbce - zauważał z uśmiechem. - Uwielbiam to echo, które odbija się od gór. To coś niezwykłego i taki efekt można uzyskać jedynie tutaj.

Piosenkarz zawsze prowadził swoje wnuki na maliny, których w ogrodzie było dużo, i zrywając je z krzaczka, opowiadał przeróżne historie. A pani Krystyna bardzo dbała o to miejsce. Zawsze dobrze się tutaj czuła. Ale dopiero wypadki z 2010 roku uświadomiły jej, jak bardzo mąż kocha ten dom.

9 lat temu, po silnych opadach deszczu, podtopieniach i lokalnych powodziach, budynek, który stał na skarpie, uległ poważnemu uszkodzeniu.

- Nie mogłem uwierzyć w to, co zobaczyłem. Moi sąsiedzi stracili dorobek życia. Nasz dom trzeba tylko wyremontować - opowiadał wówczas poruszony Zbigniew Wodecki.

Osuwisko powiększało się, przez co dom mógł osunąć się ze skarpy i ulec całkowitemu zniszczeniu. Wtedy piosenkarz (posłuchaj!), po krótkim namyśle, postanowił... wybudować drugi, tylko już dalej od skarpy.

- Należało mu się odszkodowanie za zniszczenia starego domu, ale z niego zrezygnował. Powiedział, że nie chce obciążać gminy. Że są inni, bardziej potrzebujący, a on sobie poradzi - wspomina wójt gminy i dodaje: - Zobaczyłem, jakiej to klasy artysta i człowiek. Był uśmiechnięty, żartował. On był swój. Nikogo nie trzymał na dystans.

Muzyk błyskawicznie wybudował nowy dom. Pomagali mu okoliczni specjaliści. - Pracowaliśmy, a on nam grał. Tak to można pracować cały czas. To był człowiek nieoceniony. Wszyscy go tutaj uwielbiali - zdradza jeden z mieszkańców gminy.

Czytaj dalej na następnej stronie...

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »