Reklama
Reklama

Wielka Brytania była gotowa na najgorsze. Oto szczegóły planu „London Bridge”

Pałac Buckingham opublikował dzisiaj oficjalne oświadczenie, w którym poinformował, że stan zdrowia królowej Elżbiety II uległ pogorszeniu, a monarchini znalazła się pod stałym nadzorem medycznym. Wiadomość ta wstrząsnęła Wielką Brytanią, która drżała o los przywódczyni. Brytyjska królowa zmarła 8 września w wieku 96 lat. Teraz władze kraju realizują plan "London Brigde". Co będzie się działo podczas uroczystości pogrzebowych?

Królowa Elżbieta nie żyje. Od rana przebywała pod nadzorem lekarskim

Dzisiejszego ranka świat obiegła informacja o pogorszeniu stanu zdrowia brytyjskiej królowej Elżbiety II. Przykre wieści przekazał Pałac Buckingham w oficjalnym oświadczeniu.

Wszystko wskazuje na to, że zdrowie królowej Elżbiety II było dużo słabsze od środy. Wówczas królowa została zmuszona do odwołania planowanego zdalnego spotkania ze starszymi ministrami po tym, jak lekarze zalecili jej odpoczynek.

Jak podało BBC, wiadomość o złym stanie zdrowia królowej pojawiła się, gdy posłowie usłyszeli szczegóły nowego planu rządu dotyczącego pomocy gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom w kosztach energii w Izbie Gmin.

Reklama

Kanclerz Księstwa Lancaster Nadhim Zahawi wstąpił do Izby Gmin i rozmawiał z panią Truss. Notatki zostały następnie przekazane mówcy Izby Gmin i przedniej ławce Partii Pracy. Oświadczenie pałacowe pojawiło się kilka minut później.

Rodzina królewska zrobiła wszystko co w jej mocy, by zobaczyć się z królową przed śmiercią, jednak nie wszyscy zdołali dotrzeć na czas. Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku w wieki 96 lat.

Operacja "London Bridge". Wielka Brytania podejmuje działania po śmierci królowej

Szczegółowy plan działania w przypadku śmierci królowej Elżbiety II ujawniono opinii publicznej we wrześniu 2021 r. Co dzieje się w Wielkiej Brytanii po śmierci monarchini?

Plan zakłada, że o śmierci Elżbiety II najpierw poinformowana została rodzina królewska oraz jej najbliżsi współpracownicy, a następnie informacja została przekazana premier Wielkiej Brytanii, Liz Truss. Dopiero po tym z Downing Street do wszystkich ministrów i pracowników rządu trafił mail o treści: Drodzy koledzy, ze smutkiem informuję o śmierci Jej Wysokości Królowej.

Oficjalną informację na ten temat podała państwowa agencja PA Media. Kolejnym sygnałem "śmierci królowej" są flagi obniżone do połowy masztu, które zostały opuszczone w ciągu 10 minut od ogłoszenia informacji, by nie narażać na nieprzychylne komentarze rodziny królewskiej. Do Brytyjczyków jako pierwsza zwróciła się premier kraju.

"Po przemówieniu szef rządu uda się na spotkanie z księciem Karolem, a następnie wraz z wysokimi rangą doradcami uda się do katedry św. Pawła. Choć jest to precyzyjnie zaplanowane, dokument podaje, że wizyta w katedrze ma wyglądać "spontanicznie". Następnie przemówienie wygłosi książę Karol" - podaje portal wiadomości.gazeta.pl.

"Black out", czyli zaciemnienie stron internetowych

Nastąpiło również "zaczernienie", czyli black out zarówno stron internetowych rodziny królewskiej, jak również częściowe zaciemnienie stron rządowych. Można przeczytać jedynie krótką informację o śmierci Elżbiety II. Obowiązuje zakaz aktualizowania treści na wspomnianych stronach, a każdy inny wpis będzie musiał uzyskać akceptację szefa departamentu komunikacji rządu.

Procesja wojskowa i wystawienie trumny

Dzień śmierci królowej nazywany jest w wewnętrznej wojskowej terminologii określeniem "D-Day". Kolejne dni skupione wokół wydarzenia nazwano zatem D-Day+1, D-Day+2, D-Day+3. Uroczystości pogrzebowe mają trwać 10 dni. Ostatniego, 10 dnia, ma odbyć się uroczysty pogrzeb Elżbiety II, który rozpocznie 24 godziny żałoby narodowej.

"London Bridge" został przygotowany z myślą o każdej ewentualności. Nie da się bowiem przewidzieć, gdzie dojdzie do śmierci głowy Wielkiej Brytanii. Jeżeli Elżbieta II zmarłaby w zamku w Windorze albo w letniej rezydencji w Balmoral, drugiego dnia po śmierci trumna z ciałem musi znaleźć się w Pałacu Buckingham. Kolejnego dnia (D-Day+3) nowy król ma za zadanie rozpocząć objazd po kraju, podczas którego spotka się m.in. z władzami Irlandii Północnej, Walii i Szkocji.

Piątego dnia trumna z ciałem ma być przewieziona do Westminster w wojskowej procesji, przygotowanej na wzór tej po śmierci Królowej Matki, w której brało udział około 1600 wojskowych.

Od szóstego do dziewiątego dnia trumna będzie wystawiona na widok publiczny. Ciało władczyni będzie można oglądać przez 23 godziny na dobę. Wejściówki z konkretnymi godzinami zostaną rozesłane do VIPów. Dziesiątego i ostatniego dnia trumna zostanie przetransportowana do Westminster Abbey, gdzie królową uhonoruje się dwoma minutami ciszy. Po tym czasie rozpocznie się pogrzeb. Królowa zostanie pochowana w Zamku Windsor obok księcia Filipa.

Zobacz też:

Królowa Elżbieta II miała niebieskie dłonie! Lekarze musieli podjąć natychmiastowe działania

Królowa Elżbieta II jest w coraz gorszym stanie? "Jej dni na tronie już policzone"

Królowa Elżbieta II zabrania wypowiadania tych słów. Czego nie można mówić?

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama