Kiedy rozpoczęły się castingi do piątej edycji "Top Model" Radek miał 19 lat. Uczył się wtedy w liceum zaocznym i był tuż przed maturą. W dniu, w którym miał do niej przystąpić, odbywał się casting do jego wymarzonego programu.
W tamtym momencie nauka zeszła na inny tor i zrezygnował z egzaminu dojrzałości. Teraz postanowił sięgnąć po dyplom.
Radosław Pestka o przystąpieniu do matury
Wiele osób nie wierzyło, że po tym, jak Radek przerwał naukę będzie w stanie do niej wrócić. Sam model w rozmowie z portalem dziendobry.tvn.pl przyznał, że miał wątpliwości, czy podoła temu wyzwaniu. Radek aż do dnia matur nie powiedział swoim bliskim, że zamierza do niej podejść.
Nie wiedziałem, czy do końca się zmobilizuję i czy nie zrezygnuję... Ale pomyślałem, że fajnie być przykładem dla innych, bo wiek to nie jest żadna granica
W tym momencie Radek ma za sobą trzy egzaminy z podstawy, czyli język polski, matematykę i język angielski. Dzisiaj, 7 maja, przystąpił do rozszerzenia z języka obcego.

Chłopak nie przejmuje się za bardzo wynikami egzaminów, podchodzi do nich raczej z dystansem.
Jeśli egzamin z matematyki by mi źle poszedł (a był straszny moim zdaniem) i zdarzyłaby się poprawka, to można napisać za rok. To nie jest nic strasznego
Model najbardziej stresował się polskim, gdyż na egzaminie pojawiła "Lalka". Pestka bardzo przejmował się, że popełni błąd kardynalny, co od razu zdyskwalifikuje jego pracę na drodze oceniania.
Zwycięzca 5. edycji "Top model": Jak się przygotowywał?
Przez to, że Radek Pestka nagle przerwał swoją naukę w szkole średniej, nie miał nawet okazji, aby napisać maturę próbną. Wszystkie sprawy związane z egzaminem dojrzałości były dla niego nowością.
Model wyznał, że do swoich przygotowań maturalnych sięgnął do materiałów dostępnych w Internecie. Radek przyznał też, że dopiero podczas nauki, pierwszy raz zetknął się z arkuszami maturalnymi.
Na YouTubie jest dużo filmików, gdzie wszystko jest step, by step wytłumaczone. Oprócz tego rozwiązywałem arkusze maturalne z poprzednich lat, żeby oswoić się z tym egzaminem, bo nie wiedziałem, jak wyglądają arkusze, bo nigdy nawet nie miałem matury próbnej.
Radek Pestka chce pójść na studia!
Aspiracje młodego modela nie kończą się na uzyskaniu świadectwa dojrzałości. Radek Pestka planuje aplikować na studia. Chłopak ma już kilka ciekawych pomysłów, które przy odrobinie pomyślności, być może uda mu się wcielić w życie.
Model zaznaczył, że często narzuca się uczniom myślenie o studiach przez pryzmat uzyskania pracy. On sam również rozważa podjęcie nauki pod takim kątem, jednak jego główny pomysł na studia wiąże się z jego zainteresowaniami.
Japonistyka to moje małe marzenie - może je zrealizuję, póki co to moje gdybanie. Jara mnie kultura japońska - to nie tak, że tylko oglądam anime i czytam mangę. Chociaż też tak jest, bo same teksty literatury Japonii są super. Sam język jest "super cute". Uśmiecham się, kiedy go słucham.
Radek Pesta przerwał "tradycyjną" szkołę w wiek 18 lat ze względów prywatnych. Model miał trudną sytuację zarówno życiową, jak i materialną. Tym bardziej cieszy widok jego zapału, do tego, by uzyskać wyższe wykształcenie.

***








