Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Odsłonięto pomnik Bohdana Smolenia. Niezwykły pokaz w Poznaniu

11 czerwca Bohdan Smoleń został upamiętniony w wyjątkowy sposób - w Poznaniu odsłonięto pomnik ku jego pamięci. Wydarzeniu towarzyszyły niezwykłe efekty specjalne z ognistym pokazem na czele. Były też występy satyryków.

Bohdan Smoleń był jednym z najbardziej lubianych aktorów i satyryków w Polsce. Widzowie kochali go za rolę listonosza Edzia w "Świecie według Kiepskich". Uwielbiali też jego występy w kabarecie Tey, kiedy to w czasach komuny wraz z Zenonem Laskowikiem bawili do łez i starali się choć trochę rozweselić ludzi żyjących w smutnej, szarej rzeczywistości. 

Smoleń miał też serce otwarte na innych. Mocno angażował się w działalność charytatywną, założył nawet fundację swojego imienia. Zajmuje się ona hipoterapią dla niepełnosprawnych dzieci. 

Fundacja nadal działa, co jest pięknym śladem po życiu Smolenia, który zmarł po długiej chorobie w grudniu 2016 roku. Był po trzech wylewach, miał poważne problemy z oddychaniem. Dostał paraliżu prawie całego ciała, musiał poruszać się na wózku inwalidzkim, stracił głos.

Reklama

Bohdan Smoleń został pochowany na Cmentarzu Przeźmierowo koło Poznania, obok tragicznie zmarłych syna i żony. A teraz doczekał się wyjątkowego pomnika, którego uroczyste odsłonięcie zorganizowano 11 czerwca.

Odsłonięcie pomnika Bohdana Smolenia

Wyjątkowemu wydarzeniu towarzyszyły występy kabaretów i pokaz ogni. Pomnik stanął w centrum Poznania, na skwerze między ulicami Rybaki i Strzałową. Podczas odsłonięcia, w kulminacyjnym momencie,  podpalono materiał go owijający, co zrobiło piorunujące wrażenie.

Planowo pomnik miał zostać odsłonięty wcześniej, lecz wszystko pokrzyżowała sytuacja epidemiczna w kraju.

Monument, który powstał według projektu Piotra Sochy, przedstawia Bohdana Smolenia siedzącego na krześle przy stoliku. Drugie z krzeseł jest wolne, dzięki czemu przechodnie mogą na nim usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

pomponik.pl

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Bohdan Smoleń | kabaret tey

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje