Reklama
Reklama

Niezwykła pamiątka po księżnej Dianie trafiła na licytację. To kawałek tortu

Pamiątki po księżnej Dianie do dzisiaj stanowią łakomy kąsek dla wielu kolekcjonerów i osiągają niebotyczne ceny na różnego typu aukcjach. Na jedną z nich trafił właśnie 41-letni kawałek tortu ze ślubu księżnej i księcia Karola.

Niezwykła pamiątka ze ślubu Diany na licytacji

Ślub księżnej Diany i księcia Karola był uroczystością niezwykle świętowaną przez Brytyjczyków. Na całym świecie ceremonię oglądało 750 milionów ludzi. Odbył się on 29 lipca 1981 roku w Katedrze św. Pawła w Londynie. Nazywano go "ślubem stulecia" czy "ślubem z bajki".

Na ślub zaproszono 3000 gości. Młoda para dostała 10 tysięcy prezentów i 47 tysięcy listów gratulacyjnych. Podczas wesela podano gościom tort, a właściwie 23 torty. Kawałek jednego z nich przechowywał przez ponad 40 lat Nigel Ricketts gość książęcej pary. Po jego śmierci, postanowiono wystawić nietypową pamiątkę na licytację.

Reklama

"New York Post" podaje, że 41-letni kawałek tortu ślubnego z wesela Diany i Karola jest częścią głównego owocowego tortu, który skonstruowany był aż z 5 warstw. Jego wysokość wynosiła około 1,52 m, ważył około 100 kg.
Cena wywoławcza tego tortu wynosi 27 tysięcy funtów, czyli ok. 150 tys. zł. Dom aukcyjny jest zdania, że cena sprzedaży prawdopodobnie będzie wyższa.

Ile kawałków tortu trafiło na licytację?

Już w ubiegłym roku na aukcję trafił inny kawałek ślubnego tortu Diany i Karola. Jego właścicielką była pracownica Clarence House Moyra Smith, która przechowywała wyjątkowe ciasto w zamrażarce na strychu owinięte folią spożywczą. Tamten kawałek ważył niespełna 800 g i miał 20 na 17 cm. Sprzedano go w sierpniu ubiegłego roku za 1000 funtów

"Kiedy ciasto dotarło do Clarence House, Moyra dowiedziała się, że może zatrzymać dla siebie kawałek z najwyższego poziomu. Ten kawałek jest wyjątkowy, ponieważ pochodzi z tortu wysłanego do Królowej Matki w Clarence House. Rodzina królewska musiała bardzo dobrze pomyśleć o Moyrze, że dostała ten kawałek z wierzchu tortu" - mówił specjalista od pamiątek Diany, Chris Albury z Dominic Winter Book Auctions.

W 2014 r. sprzedano jeszcze inny kawałek tortu weselnego Karola i Diany za 1 375 dolarów (w przeliczeniu ponad 5 tys. zł) na aukcji w Los Angeles w Kalifornii. Ciasto było nadal owinięte oryginalnym woskowanym papierem w oryginalnym biało-srebrnym pudełku prezentacyjnym, na którym widniał napis "Pałac Buckingham 29 lipca 1981 roku".

Ile jeszcze tego typu pamiątek przechowują goście weselni?

Zobacz też:

Księżna Diana łamała protokół raz za razem. Nikt nie mógł jej powstrzymać

Księżna Diana - jak wyglądałaby w wieku 61 lat? Wizualizacja szokuje

Księżna Kate składa Dianie hołd od kilkunastu lat. Niewiele osób potrafi powiązać fakty ze sobą

Poruszające zdjęcie królowej Elżbiety II. Zrobiono je w miejscu, gdzie spędziła ostatnie dni życia

***

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Księżna Diana | Król Karol III
Reklama
Reklama
Reklama