Reklama
Reklama

Nie żyje Mirosław Hermaszewski. To jedyny Polak, który był w kosmosie. Generał zmarł w wieku 81 lat

Dotarła do nas smutna wiadomość. 12 grudnia zmarł Mirosław Hermaszewski. Był jak dotąd jedynym Polakiem, który odbył misję kosmiczną. Polski lotnik i kosmonauta miał 81 lat.

Nie żyje Mirosław Hermaszewski. To jedyny Polak, który był w kosmosie

Mirosław Hermaszewski zmarł 12 grudnia 2022 roku. Informację o śmierci polskiego astronauty, generała brygady i pilota Wojska Polskiego przekazał magazyn Lotnictwo: "Dzisiaj, 12 grudnia, w wieku 81 lat zmarł generał brygady Mirosław Hermaszewski - polski pilot i kosmonauta. Pierwszy i dotąd jedyny Polak, który odbył lot w kosmos" - napisano w oświadczeniu.

Smutną informację potwierdził też europoseł Ryszard Czarnecki, który prywatnie był zięciem lotnika.

Mirosław Hermaszewski - życiorys

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 roku. Był polskim lotnikiem i kosmonautą, generałem brygady Wojska Polskiego. Swoją karierę w wojsku rozpoczął w 1961 roku. Wstąpił wówczas do Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Tam opanował pilotaż samolotu TS-8 Bies i zdobył kwalifikacje pilota myśliwskiego. Szkołę ukończył w 1964 roku jako podporucznik. 

Reklama

Przypomnijmy, że historią Mirosława Hermaszewskiego ekscytowali się wszyscy Polacy. Młody pilot i wojskowy 4 grudnia 1976 odleciał do Gwiezdnego Miasteczka pod Moskwą, gdzie przygotowywał się do lotu kosmicznego. 27 czerwca 1978 roku od godziny 17:27 do 5 lipca 1978 roku do godziny 16:31 wraz z radzieckim astronautom Piotrem Klimukiem odbył lot na statku Sojuz 30. 

28 czerwca 1978 o godzinie 19:08 przeprowadzono cumowanie z zespołem orbitalnym "Salut 6" - Sojuz 29. Po wykonaniu programu badawczego 5 lipca w stepach Kazachstanu odbyło się lądowanie. W czasie 8-dniowej misji Hermaszewski dokonał 126 okrążeń Ziemi

Ustanowił tym samym kilka rekordów Polski zatwierdzonych przez FAI; m.in. rekordy na wysokość - 363 km, prędkość lotu - 28 tys. km/h, czas trwania lotu - 190 godzin 3 minuty 4 sekundy, a także przebyty dystans- 5 273 257 km. Za udział w misji statku "Sojuz" Mirosław Hermaszewski został odznaczony Złotą Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego, Orderem Lenina oraz Orderem Krzyża Grunwaldu I Klasy. Został też awansowany do stopnia podpułkownika.

Zobacz też:

Zmarł znany dziennikarz. Jego rodzina wystosowała specjalny apel

Zaskakujące wieści po operacji Tomasza Lisa. Doszło do kłótni z lekarzem

Lis został ekspertem od roylasów?! Oto co napisał o Meghan i Harrym po ukazaniu się dokumentu Netfliksa

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Mirosław Hermaszewski
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy