Reklama
Reklama
Tylko u nas

Mariusz Szczygieł o słowach Olgi Tokarczuk: "Utrwala krzywdzący stereotyp"

Mariusz Szczygieł (55 l.) zabrał głos w sprawie „turbo afery” z Olgą Tokarczuk. Polska noblistka przesadziła z oceną? „Kiedy mówimy o idiotach lub głupcach, możemy mieć pewność - nikt się nie obrazi, bo każdy z nas uważa, że owszem idioci i głupcy istnieją, ale to nie jest on. Głupcy to inni. Natomiast jeśli wskazujemy, że żyją pod strzechami, to utrwalamy krzywdzący stereotyp" - komentuje dla nas Szczygieł.

Kontrowersyjna wypowiedź Tokarczuk

Olga Tokarczuk przyznała na ostatnim spotkaniu autorskim, że nigdy nie oczekiwała, by "trafiać pod strzechy, bo literatura nie jest dla idiotów". Słowa te spotkały się z ostrą krytyką - zarówno pisarzy, jak i internetowych komentatorów.

Internet zawrzał po tych słowach. Większość komentujących tę sprawę negatywnie oceniła Tokarczuk, a w obronie pisarki stanęła choćby Karolina Korwin-Piotrowska, która sama promowała swoją książkę na festiwalu Tokarczuk Góry Literatury.

Reklama

Poprosiliśmy o komentarz Mariusz Szczygła, który spojrzał na wypowiedź Olgi Tokarczuk okiem doświadczonego pisarza.

Mariusz Szczygieł odniósł się do słów noblistki

Reportażysta i dziennikarz Mariusz Szczygieł wyjątkowo rozważnie podszedł do tematu, zwracając uwagę na obie strony sporu.

Dalej odnosi się do twierdzenia Tokarczuk, że "literatura nie jest dla idiotów pod strzechami". Zdaniem Szczygła to bardzo krzywdzące słowa.

Według Szczygła wypowiedź noblistki wyszła nieco niefortunnie, a słowa prawdopodobnie zostały błędnie odebrane. Każdemu przecież zdarza się powiedzieć kilka słów za dużo, gdy działamy pod presją czasu.

Zobacz też:

Olga Tokarczuk zgarnie miliony. Jest decyzja ministerstwa

Olga Tokarczuk: Po Noblu pisarka nie może sama wychodzić z domu

Olga Tokarczuk pokazała, co "prawdziwi Polacy" zrobili z jej książkami. Wstyd!

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Olga Tokarczuk | Mariusz Szczygieł
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy