Reklama
Reklama

Królowa małżonka Camilla: co się z nią stanie po śmierci Karola III? Historyczny precedens

Królowe, które żyły dłużej niż panujący władcy Wielkiej Brytanii, otrzymywały tytuł królowej matki. W przypadku Camilli jest to niemożliwe i niezgodne z prawdą, bowiem z następcą tronu nie łączy jej żadne pokrewieństwo. Tytułu królowej-macochy nie przewiduje żaden protokół...

Królowa małżonka, która przeżyła panującego króla: takie przypadki zdarzały się w historii Wielkiej Brytanii kilkarotnie. Królowa Maria Teck przeżyła swojego męża, króla Jerzego V o 17 lat, królowa Elżbieta Bowes-Lyon, żona króla Jerzego VI, matka królowej Elżbiety II,  po śmierci męża przez pół wieku nosiła tytuł królowej matki.

Camilla: półwieczna walka o koronę

W przypadku Camilli, jeśli będzie żyła dłużej niż Karol III, tak nie będzie. Żona obecnego monarchy nosi bowiem tytuł królewski, ale nie jest matką następcy tronu

Reklama

Argument ten zresztą jest często podnoszony przez jej przeciwników, którzy woleliby dla Camilli tytuł księżnej małżonki. Taki zresztą warunek postawiła królowa Elżbieta II wyrażając w 2005 roku zgodę na ślub najstarszego syna z jego wieloletnią kochanką. 

17 lat późnej, z okazji 70-lecia wstąpienia na tron królowa wydała oświadczenie, w którym wyraziła wolę, by Camilla jednak nosiła tytuł królewski. Miał on, zgodnie z wolą monarchini brzmieć „queen consort”, czyli „królowa małżonka”. Król Karol jednak z okazji koronacji postarał się by z tytułu żony znikło kluczowe słowo „małżonka”. 

Królowa Camilla: z jej tytułu zniknęło ważne słowo

Zostało ono pominięte w zaproszeniach na koronację, a także w najnowszym wydaniu Biblii Kościoła Anglikańskiego, którego król Karol III jest głową. Wspomniany fragment brzmi:

„Dla upamiętnienia koronacji ich królewskich mości króla Karola lll i królowej Kamili. W kościele opactwa św. Westminster. Szóstego maja 2023 r”. 

Są jednak przeszkody, której nawet Camilli, którą książę Harry otwarcie oskarżył w swojej autobiograficznej książce o 50-letnie knucie, nie uda się pokonać. Niektóre tytuły, jak "królowa matka" są dla niej z obiektywnych przyczyn niedostępne. 

Camilla: jej przyszły los zależy od Williama

Co w takim razie stanie się z Camillą, jeśli, co już zdarzało się w historii monarchii i jest statystycznie bardzo prawdopodobne, przeżyje swojego męża? Jak donosi „The Telegraph”:

"Nie ma konkretnego planu dotyczącego tytułu Camilli, jeśli Karol umrze przed nią. Królowa -małżonka formalnie stanie się królową-wdową, ale to nie znaczy, że jest to tytuł, którym będzie się posługiwać". 

Kiedy król Karol umrze, książę William , który jest następcą tronu, zostanie królem, a tytuł królowej-macochy nie jest przewidziany żadnym protokołem. Jak wyjaśnia gazeta:

"Camilla nie otrzyma tytułu królowej matki, ponieważ nie jest matką księcia Williama. Królowa wdowa może być znana jako królowa matka, gdy jest biologicznym rodzicem panującego monarchy". 

Zakres obowiązków i przywilejów Camilli, po jak najdłuższym życiu króla Karola III, będzie zależał od woli Williama, który, jak wiadomo, nie przepada za macochą. Być może odda jej do dyspozycji którąś ze skromniejszych posiadłości typu Frogmore Cottage czy apartament w Pałacu Kensington i pozwoli zachować patronaty nad kilkoma organizacjami charytatywnymi. 

Zobacz też:

Królowa małżonka Camilla knuła od dawna. Chciała zniszczyć związek Williama i Kate

Książę William złamał królewski protokół. Wszystko z powodu księżnej Diany?

Księżna Kate pokłócona z królową Camillą? Długo to ukrywały!

Polsat Superit Festiwal 2023 w relacjach gwiazd. Zobacz!

pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy