Reklama
Reklama

William i Kate potwierdzili radosną nowinę. Wielkie święto royalsów - Karol III będzie wniebowzięty

Król Karol III (74 l.) 6 maja 2023 roku został koronowany na króla Zjednoczonego Królestwa. W przyszłym miesiącu czeka go druga koronacja, tym razem na króla Szkocji. Otrzyma szkockie klejnoty koronne, obejmujące koronę, berło oraz miecz.

Król Karol III oficjalnie objął brytyjski tron 10 września ubiegłego roku, gdy Rada Akcesyjna ogłosiła go „z Bożej łaski królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jego posiadłości i terytoriów, Głową Wspólnoty, Obrońcą Wiary”. 

Pierwsza koronacja Karola III i Camilli

8 miesięcy później, 6 maja 2023 roku został koronowany w Opactwie Westminsterskim, wraz z małżonką, Camillą, co wielu Brytyjczyków odebrało jako zwieńczenie jej zakrojonego na 50 lat chytrego planu wygryzienia, "królowej ludzkich serc", Diany z linii sukcesji. 

Reklama

Po koronacji, podczas tradycyjnego pozdrawiania poddanych z balkonu Pałacu Buckingham, król i królowa małżonka podobno strasznie narzekali na ciężar koron i to, że ograniczają pole widzenia. Tak w każdym razie twierdzą brytyjscy specjaliści od czytania w ruchu warg. 

Karol i Camilla okazali się tak przytłoczeni ceremonią koronacji i ciężarem klejnotów koronnych, że musieli udać się na krótki odpoczynek do królewskiej posiadłości Sandringham. Wkrótce jednak czeka ich powtórka emocji. 

Druga koronacja Karola III. William i Kate też mają ważne role do odegrania

5 lipca bowiem, podczas Narodowego Święta Dziękczynienia król Karol III zostanie koronowany na króla Szkocji. W ceremonii, która odbędzie się w Edynburgu, król otrzyma królewskie insygnia Szkocji, w skład których wchodzą korona, berło i miecz. Jak ogłosił szkocki rząd:

„Król przyjmie klejnoty koronne Szkocji podczas narodowego nabożeństwa dziękczynnego w katedrze św. Idziego, po królewskiej procesji. Ich Królewskie Wysokości Książę i Księżna Rothesay również wezmą udział w wydarzeniach”.

Pod tymi tytułami znani są w Szkocji książę William i księżna Kate. Według tradycji, tytuł księcia Rothesay przysługiwał następcy szkockiego tronu jeszcze przed unią szkocko-angielską. Za czasów Zjednoczonego Królestwa, następca brytyjskiego tronu jest przez Szkotów nadal tytułowany księciem Rothesay, a nie Walii. William i Kate noszą także tytuły hrabiego i hrabiny Strathearn, które otrzymali w dniu ślubu. Następca tronu i jego małżonka już potwierdzili zresztą obecność na ceremonii.

Szkocka koronacja Karola III: plan uroczystości

Podczas koronacji 5 lipca szkockie insygnia królewskie zostaną odebrane z zamku w Edynburgu przez delegację ludową, złożoną z około 100 osób reprezentujących różne zawody i klasy społeczne. Pochód będzie eskortowany  przez Królewski Szkocki Regiment oraz  kucyka szetlandzkiego imieniem Cruachan IV, służącego w Szkockim Regimencie w stopniu kaprala. 

Królewska procesja pokona drogę od Pałacu Holyroodhouse do katedry św. Idziego, a publiczność będzie mogła zobaczyć procesję wzdłuż Royal Mile, ciągu ulic znajdujących się w centrum Edynburga. Salut z 21 dział wystrzeli z zamku w Edynburgu pod koniec nabożeństwa, zanim procesja królewska wróci do Pałacu Holyroodhouse. 

Chociaż 74-letni król Karol i 75-letnia królowa Camilla zostali oficjalnie koronowani w Opactwie Westminsterskim 6 maja, nabożeństwo w Edynburgu będzie koronacją oznaczająca panowanie nowego monarchy na terenie Szkocji.

Zobacz też:

Król Karol III podjął trudną decyzję. Pozbywa się zabytkowej posiadłości

Królowa małżonka Camilla: co się z nią stanie po śmierci Karola III? Historyczny precedens

Groźne sceny podczas koronacyjnego pochodu. Koń wpadł w bariery i tłum


pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | koronacja | Szkocja | Camilla Parker Bowles
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy