Reklama
Reklama

Król Karol III zaprosił na koronację royalsów z całego świata. Lista gości przyprawia o zawrót głowy!

Majowa koronacja króla Karola III zbliża się wielkiej krokami, nic więc dziwnego, że poznaliśmy już niemal kompletną listę gości, którzy pojawią się w przyszły weekend w Opactwie Westminsterskim. Wygląda na to, że nowy monarcha Zjednoczonego Królestwa może liczyć na prawdziwie doborowe towarzystwo!

Brytyjczycy odliczają czas do koronacji

Długo oczekiwana przez Brytyjczyków uroczysta koronacja nowego monarchy Zjednoczonego Królestwa odbędzie się już za tydzień, 6 maja. W miarę zbliżania się do tej daty, w mediach pojawia się mnóstwo spekulacji na temat tego, kto weźmie udział w ceremonii. Oczywiście W Opactwie Westminsterskim nie może zabraknąć księcia Williama i jego żony Kate Middleton. Po wielu miesiącach niepewności swoją decyzję ogłosił także młodszy syn nowego króla. Harry, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, ma zamiar uświetnić swoją osobą majowe święto. Jednak jak się okazuje, do Wielkiej Brytanii nie przyleci z nim Meghan Markle, która zdecydowała zostać wraz z pociechami w Stanach Zjednoczonych. Wszystko dlatego, że w dniu koronacji monarchy Zjednoczonego Królestwa przypadają też czwarte urodziny Archiego. Możliwe więc, że Harry nieco wcześniej opuści Wyspy, tak by zdążyć na przyjęcie urodzinowe syna.

Reklama


Kto pojawi się na koronacji Karola?

Koronacja odbędzie się w Londynie w Opactwie Westminsterskim, które może pomieścić do 2 200 osób. Tegoroczna "uszczuplona" lista gości oznacza odejście od tradycji kultywowanej jeszcze za czasów koronacji zmarłej królowej Elżbiety II, w której wzięło udział ponad 8 tysięcy osób, a 27 milionów widzów śledziło uroczystość przed telewizorami.

Choć koronacja zawsze była uznawana za "świętą ceremonię między monarchą a jego ludem w obecności Boga", to Karol "ma zamiar zerwać z tradycją i zaprosić swoich odpowiedników z całego świata". W związku z tym 6 maja w Opactwie Westminsterskim pojawi się także książę Fumihito i jego żona księżniczka Kiko z Japonii, którzy już kilka tygodni temu potwierdzili swoja obecność.

Następna japońskiego tronu będzie reprezentował swojego brata, cesarza Naruhito, ponieważ ten nie może uczestniczyć w zagranicznych koronacjach królewskich z powodu obowiązującego go protokołu. Cesarz i jego żona, cesarzowa Masako, byli jednak obecni na pogrzebie królowej, który odbył się we wrześniu ubiegłego roku.

Na wielkiej uroczystości koronacyjnej nie zabraknie też przedstawicieli duńskiej rodziny królewskiej, czyli księcia Fryderyka i księżnej Marii. Swoją reprezentację wyśle też szwedzki dwór, który potwierdził, że 6 maja w Wielkiej Brytanii pojawi się sam król Karol XVI Gustaw wraz z jego córką i spadkobierczynią -  księżniczką Wiktorią. Szwedzki monarcha jest jednym z niewielu obcych władców, którzy będą osobiście uczestniczyć w koronacji brytyjskiego króla.

Niestety na koronacji zabraknie amerykańskiego prezydenta Joe Bidena. Zamiast tego, w imieniu Stanów Zjednoczonych na wydarzeniu pojawi się za to Pierwsza Dama - Jill Biden.

Honorowi goście na koronacji monarchy Zjednoczonego Królestwa

W Opactwie Westminsterskim obecny będzie także książę Albert II z Monako, któremu ma towarzyszyć księżniczka Charlene.

"Jestem pewien, że będzie to niesamowita i bardzo wzruszająca ceremonia" - powiedział 64-letni członek rodziny królewskiej. "Utrzymujemy kontakt, odkąd Jego Królewska Mość został królem, ale nie rozmawiałem z nim osobiście od pogrzebu królowej" - powiedział w jednej z rozmów.

Król Filip i królowa Letycja z Hiszpanii, a także król Filip i królowa Matylda z Belgii również potwierdzili swoją obecność na majowej koronacji. Oprócz nich wśród gości honorowych znajdą się takę: książę Norwegii Haakon wraz z księżną Mette-Marit, Wielki książę Henryk Luksemburski i wielka księżna Maria Teresa Luksemburska. Król Willem-Alexander i królowa Holandii Máxima również wezmą udział w koronacji, a ich córka, księżniczka Catharina-Amalia i matka Willema-Alexandra, księżniczka Beatrix, pojawią się na przyjęciu w Pałacu Buckingham 5 maja.

Gdzie usiazie Harry podczas majowej koronacji?


Książę koronny Haakon i księżna Mette-Marit będą reprezentować Norwegię podczas koronacji, po ich niedawnej wizycie w Wielkiej Brytanii, gdzie zostali przyjęci przez księcia i księżną Walii w zamku Windsor w marcu. Wielki książę Henryk Luksemburski i wielka księżna Maria Teresa Luksemburska również zaszczycą Windsorów swoją obecnością, podobnie jak królowa Anna Maria z Grecji oraz jej syn i synowa - książę Paweł i księżniczka Marie-Chantal.
Pałac Buckingham ogłosił, że król Karol III zaprosił także ponad 850 przedstawicieli społeczności i organizacji charytatywnych. Na ceremonii obecnych będzie ponad 450 laureatów Medalu Imperium Brytyjskiego, a około 400 młodych ludzi reprezentujących fundacje będzie mogło oglądać koronację i procesję na "specjalnie zorganizowanym prywatnym pokazie" w pobliskim kościele św. Małgorzaty.

Niestety młodszy syn króla Karola nie będzie miał okazji zasiąść na zaszczytnym miejscu obok reszty członków rodziny Windsorów, bowiem z powodu napiętych relacji między ojcem i bratem, mąż Meghan zostanie posadzony dziesięć rzędów za innymi przedstawicielami królewskiego dworu.

Zobacz też:

Książę Harry: wizażysta Daniel Martin ujawnia, jak mu się żyje w Kalifornii

Karol III nie zgodził się, by terminal w Heathrow został nazwany jego imieniem. Z jakiego powodu?

Książę Harry wciągnął Williama do procesu przeciwko mediom. Nie wybacz tego
pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | koronacja Karola III
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy