Reklama
Reklama

Karol nowym królem Zjednoczonego Królestwa. Najstarszy władca w historii i... pierwszy rozwodnik na tronie

8 września służby prasowe rodziny królewskiej poinformowały w mediach, że 96-letnia Elżbieta II nie żyje, a flaga przy Pałacu Buckingham została opuszczona do połowy masztu. Królowa panowała 70 lat, co sprawia, że sprawowała władzę najdłużej w historii. Teraz jej miejsce zajmie jej najstarszy syn Karol, który znany jest z wielu skandali obyczajowych. Jakim władcą będzie pierwszy rozwodnik na brytyjskim tronie?

Królowa Elżbieta II nie żyje

Wraz ze śmiercią królowej Elżbiety II, jej najstarszy syn, 73-letni Karol, stał się królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Nowy monarcha opublikował już oficjalną wiadomość o śmierci swojej matki. "To jeden z najsmutniejszych dni dla mnie i całej naszej rodziny" - oznajmił w mediach.

Był pierwszy w kolejce do objęcia tronu, kolejny jest z kolei jego potomek - książę William.

Karol nowym królem Wielkiej Brytanii. Kim jest?

Karol urodził się w 1948 roku w Londynie, jest pierworodnym synem królowej Elżbiety II i jej męża Filipa - księcia Edynburga.

Reklama

Od 1981 do 1996 był żonaty z księżną Dianą, z którą ma dwóch synów: księcia Wilhelma (ur. 1982) oraz Henryka (ur. 1984 r.). Drugi z synów zajmuje obecnie piąte miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu.

W latach 70-tych XX wieku Karol ukończył studia na Uniwersytecie w Cambridge, co sprawiło, że stał się pierwszym brytyjskim następcą tronu z tytułem naukowym.

Od wielu lat zaangażowany jest w działalność charytatywną. Jest założycielem fundacji The Prince's Trust, która wspiera młodych ludzi w ich dalszym rozwoju.

Jakim królem będzie Karol

Wraz z wstąpieniem Karola na tron, w tym samym czasie, automatycznie - jego druga żona, Camilla - została nową królową. Nie wiadomo jeszcze jak będzie wyglądać koronacja, jednak zapewne będzie się znacznie różnić od ceremonii sprzed kilkudziesięciu lat.

Choć po przejęciu tronu syn Elżbiety II mógł zmienić swoje królewskie imię, nie zdecydował się na to i będzie rządził jako Karol III. Jakim władcą będzie?

Jak podaje portal Daily Mail, Karol od zawsze uważany był za postępowego - wciąż mówił o dialogu międzywyznaniowym i możliwe jest, że będzie to częścią ceremonii - koronacja ma być reprezentatywna dla wielu grup społecznych i wyznaniowych.

Oprócz tego, że nowy król jest najstarszym wstępującym na tron władcą Wielkiej Brytanii, jest też pierwszym rozwodnikiem obejmującym władzę w Zjednoczonym Królestwie...

Skandale z udziałem księcia Karola

W 1996 roku syn Elżbiety II rozwiódł się z księżną Dianą po piętnastu latach małżeństwa, choć tworzyli niedobraną parę od samego początku. Z obawy na skandal obyczajowy, starali się trzymać kryzys w związku w tajemnicy przed mediami.

W wyniku rozstania Dianie odebrano tytuł Jej Królewskiej Mości, jednak otrzymała spore odszkodowanie, które szacuje się nawet na dwadzieścia milionów funtów.

W sekrecie przez wiele lat był też trzymany związek księcia Karola z Camilą Rosemary Shand, który trwał nawet wtedy, gdy oboje byli w związkach małżeńskich. Para długo starała się o akceptację, zarówno ze strony rodziny królewskiej, jak i samych Brytyjczyków.

Oficjalnie ujawnili swoją relację w 1999 roku, sześć lat później ogłosili zaręczyny, a skromny ślub odbył się 9 maja 2005 roku.

Na uroczystości zabrakło jednak zarówno królowej Elżbiety II, jak i księcia Filipa, co mogło oznaczać, że królewska para nie zaakceptowała sformalizowania związku przez Karola I Camillę.

Rozwód z księżną Dianą i kontrowersyjny ślub z wieloletnią partnerką to niejedyne skandale z Karolem w roli głównej.

Jakiś czas temu w mediach, przy okazji doniesień o rozwodzie księcia z drugą żoną, pojawiła się plotka, że Karol ukrywa swoją prawdziwą orientację i... w rzeczywistości jest gejem!

Doniesienia o homoseksualizmie Karola sięgają nawet 2000 roku. Wówczas to księcia Karola i jego doradcę Michaela Fawcetta miał przyłapać George Smith, służący królowej, który ponoć podkochiwał się w księciu.

Czy jest w tym ziarnko prawdy?

Zobacz też:

Królowa Elżbieta II nie żyje. Miała "tajną" pasję. Mało kto o tym wiedział

Królowa Elżbieta II nie żyje. Rodzina była cały czas przy niej

Co wydarzy się po śmierci królowej? Szczegóły operacji "London Bridge"pomponik.pl
Reklama
Reklama
Reklama