Reklama
Reklama

Karol III wyjedzie na koronację złotą, trzytonową karetą z... hydraulicznym zawieszeniem. Luksus to mało powiedziane!

Od wielu miesięcy mówi się o tym, że koronacja króla Karola III (74 l.) ma zostać nieco uszczuplona względem wcześniejszych uroczystości, głównie ze względu na panujący w Wielkiej Brytanii kryzys ekonomiczny. Wygląda na to, że nowy monarcha nie zamierza jednak rezygnować ze wszystkich luksusów. Windsorowie zdecydowanie nie oszczędzali, wybierając karetę, która zawiezie króla i jego małżonkę do Opactwa Westminsterskiego...

Poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące koronacji Karola III

Choć Karol III w mediach nazywany jest królem od dnia śmierci Elżbiety II, jego oficjalna koronacja odbędzie  się dopiero w przyszłym miesiącu. Im bliżej wydarzenia, tym więcej informacji wychodzi na jaw. Wiadomo już, że długo oczekiwana uroczystość odbędzie się w sobotę 6 maja w Opactwie Westminsterskim.

Ten okres będzie obfitował w wiele atrakcji - w Zamku Windsor odbędzie się kilka koncertów, oprócz tego mieszkańcy Wysp mogą przygotować się na ogólnokrajową serię imprez ulicznych oraz kampanię charytatywną pod nazwą "The Big Help Out". Wiadomo już, na jaką muzykę zdecydował się monarcha, w czym wystąpi królowa małżonka, a także to, kto swoją obecnością uświetni zbliżającą się uroczystość. Samą Ceremonię ma poprowadzić arcybiskup Canterbury, Justin Welby.

Reklama

Organizacja wciąż jednak nie jest dopięta na ostatni guzik. Zwaśniony z resztą rodziny królewskiej książę Harry do tej pory nie zdecydował się na to, czy przyjąć zaproszenie od swojego ojca. Sprawa ewentualnego przyjazdu Sussexów na koronację budzi wśród brytyjskiej opinii publicznej ogromne emocje. To, czy Harry i Meghan zjawią się na uroczystości może mieć bowiem bezpośredni wpływ na jej przebieg.

Tak będzie wyglądać karetra koronacyjna Karola III

Teraz poznaliśmy kolejne szczegóły dotyczące majowej koronacji. Jak się okazuje, Karol III i jego żona Camilla Parker Bowles na czas wydarzenia będą mieć do dyspozycji dwa różne powozy. Monarcha Zjednoczonego Królestwa w pierwszej kolejności przejedzie się tak zwaną państwową karetą diamentowego jubileuszu.

Ten najnowocześniejszy na świecie powóz królewski został skonstruowany w Australii w 2012 roku. Imponująca konstrukcja waży aż trzy tony, wykonana jest ze złota, a ponadto dysponuje hydraulicznym zawieszeniem, oświetleniem, elektrycznymi oknami, ogrzewaniem i... klimatyzacją.

To właśnie tą karetą Karol i Camilla wyruszą z pałacu Buckingham do Opactwa Westminster. Po zakończonej koronacji wsiądą natomiast do złotej karety koronacyjnej, z której na przełomie XVIII i XIX wieku korzystał jeszcze król Jerzy III. 

Choć od dawna mówi się o tym, że w związku z szalejącym na Wyspach kryzysem monarcha zdecydował się nieco "odchudzić" całą uroczystość, wygląda na to, że z pewnych luksusów nie zamierza rezygnować...

Zobacz też:

Karol III już wie. Harry i Meghan stracą swoje tytuły? Jest decyzja 

Karol III zagroził Meghan Markle. Nowe tajemnice royalsów ujawnione

Wielkanoc 2023. Księżna Kate w indygo, a królowa Camilla postawiła na ciemniejszy odcień

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Król Karol III | Camilla Parker Bowles
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Polecamy