Przejdź na stronę główną Interia.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Jaruga-Nowacka: Była jedną z piękniejszych

Izabela Jaruga-Nowacka - żona, matka i polityk - za dwa tygodnie miała ponownie zostać babcią.

Była żoną profesora Jerzego Nowackiego, rektora Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Poznali się w 1972 roku w Polskiej Akademii Nauk. Mawiała, że bez męża nie odważyłaby się zająć polityką.

- Rozmawiam z nim przed podjęciem każdej decyzji - wyznała w jednym z wywiadów. - Idziemy na spacer i ta rozmowa pomaga mi samej ze sobą dojść do porozumienia. On mówił, że jest jedną z najpiękniejszych kobiet. Lubił być jej mężem.

Prywatnie Izabela Jaruga-Nowacka była troskliwą żoną oraz matką Barbary i Katarzyny, a także babcią rocznego wnuka Kubusia - jego zdjęcie zawsze nosiła przy sobie. Za dwa tygodnie ponownie miała zostać babcią - pisze tygodnik "Na żywo".

Reklama

"Urodziłam się w Gdańsku"

Urodziła się 23 sierpnia 1950 r. w Gdańsku. Ukończyła etnografię na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Była przeciwniczką wojen w Iraku i Afganistanie. Wielokrotnie występowała w obronie praw człowieka i osób dyskryminowanych, za co została wyróżniona w 2005 roku przez organizacje działające na rzecz praw kobiet nominacją wśród 1000 innych kobiet do Pokojowej Nagrody Nobla.

Jej miejscem na ziemi był Gdańsk. - Urodziłam się w Gdańsku. Tutaj mój dziadek ma nawet swoją ulicę, Czyżewskiego, w uznaniu dla jego walki o polskość. Mój teść ma na Politechnice Gdańskiej aulę swojego imienia. To jest moje miejsce na ziemi - mówiła.

Jako Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn (2001 -2004) Izabela Jaruga -Nowacka doprowadziła m.in. do wprowadzenia w Kodeksie Pracy przepisu chroniącego przed dyskryminacją. Jako Minister Polityki Społecznej doprowadziła do zwielokrotnienia pomocy najuboższym (zaangażowana była w realizację programu dożywiania, rządowy program przeciwdziałania bezdomności).

Zginęła w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Jej ciało spocznie na warszawskich Powązkach.

Nowy numer magazynu "Na żywo" w sprzedaży od 15 kwietnia.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »