Reklama

Reklama

Reklama

Jacek Kurski i Jarosław Kurski: historia braci, których rozdzieliła polityka

Polityka potrafi skutecznie podzielić ludzi, a najlepszym tego przykładem są bracia Kurscy — Jacek i Jarosław Kurski od lat stoją po przeciwnej stronie barykady, stając się symbolem podziału społeczeństwa.

Rodzina Kurskich - bracia, którzy są jak woda i ogień

Bracia Kurscy wychowali się w Gdańsku w rodzinie patriotycznej. Ich matka, Anna Kurska uczestniczyła w Powstaniu Warszawskim, a później działała w NSZZ "Solidarność". Jarosław i Jacek od dziecka byli swoimi przeciwieństwami: pierwszy był wrażliwy, drugi natomiast przebojowy.

- Jarek był drażliwy, delikatny. Jacek przebojowy: przewodził klasie, kochał piłkę nożną. Wołał: "Banda za mną!", i biegał na czele sfory dzieciaków. Lubił się chwalić. Skakał w dal na plaży i krzyczał: "Ludzie, patrzcie, ja skaczę!" - powiedziała Anna Kurska w rozmowie z "Przekrojem" w 2005 r.

Reklama

Matka braci z wykształcenia była prawniczką, jednak bardzo angażowała się w politykę — dwukrotnie była senatorką: V i VI kadencji. Dodatkowo należała do partii PiS, z której została wyrzucona w 2011. Dołączyła do Solidarnej Polski, gdzie przez jakiś czas zasiadała w głównej radzie. Zmarła w 2016 r., a jej pogrzeb miał charakter państwowy. Natomiast ojciec Kurskich - Witold - pracował jako nauczyciel akademicki. Był inżynierem specjalizującym się w budowie okrętów.

Jarosław Kurski - co zrobił swojemu młodszemu bratu?

Jest o trzy lata starszy od swojego brata. Podobnie jak jego matka studiował prawo, jednak prawnikiem nie został. Swoją przyszłość natomiast związał z dziennikarstwem. I to z jakim efektem! Jarosław Kurski w latach 90. zaczął pracować jako redaktor w zespole Adama Michnika w "Gazecie Wyborczej". Od 2007 r. pełni funkcję zastępcy redaktora naczelnego.

Wcześniej był rzecznikiem prasowym Lecha Wałęsy, jednak tę funkcję pełnił przez osiem miesięcy, po czym zrezygnował. W "Przekroju" dowiadujemy się, że ta decyzja nie spodobała się Jackowi:

- Tymczasem zostałem potępiony. Jacek uważał, że powinienem zostać przy Wałęsie, bo za kilka miesięcy będę rzecznikiem prezydenta. Potem zaproponował mi szybką hokejową zmianę. On wskoczy na moje miejsce, tak że nie wpłynie to na płynność gry. To on chciał być rzecznikiem. Miałem go zarekomendować. Poczułem się zdradzony.

Od tego momentu bracia szli w przeciwnych kierunkach, a z czasem ich konflikt się pogłębiał. Jedna z kłótni braci miała miejsce w 2016 r., kiedy Jacek Kurski został nominowany na prezesa Telewizji Polskiej. Jarosław poszedł pod siedzibę stacji i ostro krytykował zmiany wprowadzone przez PiS:

- Dziś przyszli po media publiczne, jutro będą chcieli przyjść po media prywatne. Nie pozwolimy im! W stanie wojennym generał Jaruzelski zwolnił cześć dziennikarzy, a ta władza chce zwolnić wszystkich. Nie godzimy się na łamanie kręgosłupów. I pamiętajcie, nie wszyscy Kurscy są do kitu! - powiedział Jarosław Kurski.

Co więcej, w "Gazecie Wyborczej" pojawił się artykuł dotyczący syna Jacka Kurskiego, Zdzisława, który został oskarżony o molestowanie córki znajomych. Niedługo później Jacek Kurski wydał następujące oświadczenie:

Jacek Kurski: kim jest?

W czasach przełomu zajmował się dziennikarstwem i polityką. Był gdańskim korespondentem BBC oraz współpracownikiem niemieckiej agencji DPA, a także pisał m.in. dla  "Tygodnika Solidarność".

W 1991 r. zaczął pracować w Telewizji Polskiej, gdzie współtworzył takie programy jak "Refleks" czy "Sprawa dla reportera". Po czterech latach zakończył współpracę z TVP i otworzył agencję reklamową, którą prowadził przez kolejne cztery lata. Z czasem wstąpił do PiS i został posłem, a później reprezentował Polskę w Europarlamencie. W 2011 r. został wyrzucony z partii i wraz z Ziobrą stworzył ugrupowanie Solidarna Polska, gdzie pełnił funkcję wiceprezesa. W 2014 r. oświadczył, że wycofuje się z polityki, a dwa lata później został prezesem Telewizji Polskiej. 

Jacek Kurski - rozwód i kolejny ślub

W przeciwieństwie do Jarosława, o Jacku Kurskim słyszy się wiele. Jego rozwód cywilny oraz unieważnienia ślubu kościelnego było szeroko komentowane w mediach. Podobnie jak drugi ślub Jacka z Joanną Klimek - para dwa razy powiedziała sobie "tak". Pierwszy raz w urzędzie cywilnym w Sulejówku, a dwa lata później przysięgli sobie miłość w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach, na którym pojawił się m.in. prezes partii PiS Jarosław Kaczyński. Co ciekawe, obecna żona Jacka Kurskiego również była wcześniej mężatką i z poprzedniego związku ma syna, Filipa. Przypominamy, że obydwoje są wierzący i wyznają wartości katolickie. 

Wszystko wskazuje na to, że bracia prędko nie znikną z nagłówków gazet. Jarosław Kurski nadal pracuje w "Gazecie Wyborczej", a Jacek utrzymuje swoją pozycję jako prezes Telewizji Polskiej. Czy uda im się pogodzić? Opinia publiczna na to czeka!

Zobacz też:

Doda o występie ze Steczkowską w Sopocie

Popek po skandalu wybrała się do Częstochowy

Naga wpadka Bomby w Turcji

pomponik.pl
Dowiedz się więcej na temat: Jacek Kurski | Jarosław Kurski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Nie przegap
najgorętszych
plotek!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie. Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj Pomponik.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »