Reklama

Zenon Martyniuk

Zenek Martyniuk to król disco polo – przeboje grupy Akcent, której jest członkiem, od lat podśpiewują wszyscy Polacy. „Życie to są chwile”, „Przez twe oczy zielone” czy „Przekorny los”: do tych hitów bawimy się na weselach i nie tylko. Kim jest Zenon Martyniuk i jak doszedł do sławy?
Zenon Martyniuk - najważniejsze informacje
Zenon Martyniuk z nowym teledyskiem /Piotr Fotek /Reporter

Zenon Martyniuk - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  23.06.1969

 • Miejsce urodzenia:

  Gredele

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

  • "Zenek"
 • Albumy:

  • "Życie to są chwile",
  • "Zaczarowana wyspa"
Zenek Martyniuk to król disco polo – przeboje grupy Akcent, której jest członkiem, od lat podśpiewują wszyscy Polacy. „Życie to są chwile”, „Przez twe oczy zielone” czy „Przekorny los”: do tych hitów bawimy się na weselach i nie tylko. Kim jest Zenon Martyniuk i jak doszedł do sławy?

Dzieciństwo

Zenon Martyniuk pochodzi z Gredeli, wsi pod białoruską granicą. Urodził się 23 czerwca 1969 r. w rolniczej rodzinie mieszanej wyznaniowo – prawosławnej i rzymskokatolickiej – i z tradycjami muzycznymi. Babcia i matka Martyniuka śpiewały, a wujkowie grywali na wiejskich zabawach. Już jako nastolatek zarabiał jako piosenkarz. Występował na lokalnych imprezach i weselach. Zenek Martyniuk ma starszą siostrę, Wiolettę. Ukończył studium ekonomiczne.

Początek kariery

Kariera Zenka Martyniuka zaczynała się w zespołach Akord, Centrum, Zenki, Orfeusz i Venus. W 1989 r. razem z Mariuszem Anikiejem założył słynny zespół Akcent, z którym gra do dziś. Początki zespołu nie były łatwe. Udało im się wydać debiutancką kasetę „Akcent 1”, ale zaledwie po dwóch latach, Anikiej zdecydował się na wyjazd do Belgii, zostawiając wspólnika na lodzie. Martyniuk koncertował wówczas jako Ex-Akcent, z którym wydał albumy „Szczęśliwy czas”, „Piękna niedziela” oraz „Kolędy”. Udzielał się także w zespole Crazy Boys. 

Zdobycie popularności

W 1993 r. Martyniuk i Anikiej reaktywowali Akcent. Tym razem mieli więcej szczęścia – na drugiej kasecie „Słuchajcie chłopcy” znalazł się utwór „Stary Cygan”, który następnie znalazł się w pierwszej dziesiątce plebiscytu Radia Katowice na Przebój Roku 1993. Rok później zespół wydał album „Życie to są chwile”, a tytułowy utwór stał się hitem w całym kraju. W 1995 r. premierę miał już kolejny album, „Czar miłości”, a w 1997 r. – „Oczarowałaś mnie” oraz „Gold” z utworem „Psotny wiatr”. Lata 90. były prawdziwym eldorado dla disco polo. Akcent zdobywał rzesze fanów i branżowe nagrody, wyruszał także na zagraniczne trasy koncertowe, m.in. dla amerykańskiej Polonii.

XXI wiek

Nowe tysiąclecie oznaczało dalsze sukcesy. Mimo zmian w składzie grupy, Akcent i Zenek Martyniuk święcili triumfy, nagrywając m.in. takie przeboje jak „Moja gwiazda”, „Pszczółka Maja”, „Pragnienie miłości” czy „Przekorny los”. Prawdziwym hitem okazał się jednak singiel z szesnastego albumu zespołu – „Przez twe oczy zielone”. Tym przebojem Zenek Martyniuk przedarł się do polskiej popkultury, szturmem zdobywając listy przebojów, nagrody YouTube oraz parkiety dyskotek i imprez. W 2018 r. Akcent wydał ostatni jak dotąd krążek – „Zaczarowaną wyspę”. Zenek Martyniuk nie osiada na laurach. W 2022 r. wydał kolejne piosenki z zespołem Akcent, m.in. „To ja Ciebie wołam” i „Classy Girl”. Cały czas koncertuje. W ostatnich latach mieliśmy także okazję obejrzeć filmową biografię gwiazdy – produkcję „Zenek”.

Nagrody

Zenek Martyniuk i Akcent mają na koncie wiele nagród branży disco polo i muzyki tanecznej. Otrzymali liczne nagrody na Ogólnopolskich Festiwalach Disco Polo i Dance w Ostródzie, m.in. Super Grand Prix oraz nagrodę za całokształt twórczości. Teledysk do „Przez twe oczy zielone” został nagrodzony tytułem teledysku wszech czasów, a płyta „Przekorny los”, na której znalazł się utwór, dała zespołowi aż cztery diamentowe płyty.

Rodzina

Zenek Martyniuk bardzo młodo został głową rodziny. Już jako dziewiętnastolatek ożenił się z Danutą Rolecką, a jeszcze w tym samym roku – 1989 r. – na świat przyszedł ich syn Daniel. Syn króla disco polo z biegiem czasu stał się znanym w mediach aferzystą. Kłopoty z prawem, alkoholem i narkotykami, krótkie małżeństwo zakończone głośnym rozwodem i skomplikowane relacje z byłą partnerką śledziła cała Polska.

Więcej na temat Zenon Martyniuk

Zenon Martyniuk - Wiadomości

Zenon Martyniuk - Wideo