Reklama

"Rolnik szuka żony"

„Rolnik szuka żony” to program rozgrywkowy, w którym polscy rolnicy na oczach widzów szukają miłości i szansy na szczęście. Program prowadzony przez Martę Manowską od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2015 i 2017 roku zdobył nawet nagrodę Telekamer „Tele Tygodnia” w kategorii program rozrywkowy. Przyjrzyjmy się mu bliżej. 
Marta Manowska /Piotr Matey/TVP/East News /East News

"Rolnik szuka żony" - najważniejsze informacje

  • Typ produkcji:

    reality show

  • Prowadzący:

  • Nagrody:

    Telekamery

„Rolnik szuka żony” to program rozgrywkowy, w którym polscy rolnicy na oczach widzów szukają miłości i szansy na szczęście. Program prowadzony przez Martę Manowską od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. W 2015 i 2017 roku zdobył nawet nagrodę Telekamer „Tele Tygodnia” w kategorii program rozrywkowy. Przyjrzyjmy się mu bliżej. 

O czym jest program „Rolnik szuka żony”?

W „Rolnik szuka żony” grupa samotnych rolników, którzy zdecydowali się na udział w programie, poszukuje miłości swojego życia. W pilotażowym odcinku określanym mianem „wizytówek” lub „programem 0” (emitowanym każdej wiosny), widzowie mają możliwość zapoznania się z kandydatami; są również zachęcani do wysyłania listów do rolników, którzy im się podobają i chcieliby ich zobaczyć w programie. 

W kolejnych etapach programu pięciu rolników, którzy otrzymali najwięcej listów, wybiera kilka osób, którym proponują spotkanie. Po przeprowadzeniu kolejnej selekcji rolnik wybiera osobę, którą zaprasza do swojego gospodarstwa. Tam też dokonuje ostatecznego wyboru partnera. To jednak nie koniec: następnie rolnicy wraz z wybranymi przez siebie partnerami odwiedzają swoje rodziny i odbywają romantyczne podróże.

Historia emisji programu

Premiera pierwszej edycji programu miała miejsce 21 maja 2014 roku. Do tej pory wyemitowano osiem edycji. We wrześniu 2022 roku będzie miał miejsce start 9 edycji. 

Każdorazowo emisja nowej serii programu przypada na jesień. Każda edycja poprzedzona jest wspomnianym wiosennym odcinkiem prezentacji kandydatów. W odcinku 0 pierwszej edycji programu wzięło udział ośmiu kandydatów. W kolejnych edycjach niezmiennie było ich dziesięciu. Przez pierwsze 4 sezony program pilotażowy był emitowany w Niedzielę Wielkanocną (to samo miało miejsce w 2020 roku). Z kolei emisja kolejnych odcinków ma miejsce na kanale TVP1 w każdą niedzielę o godzinie 21:45. W trakcie trwania ośmiu edycji programu, czyli od 2014 r., w sumie wyświetlono 113 odcinków. 

Uczestnicy programu

Prowadzącą programu niezmiennie od pierwszej edycji jest Marta Manowska. Przez wszystkie lata emisji „Rolnik szuka żony” wzięło w nim udział wielu uczestników, którzy do dziś cieszą się ogromną popularnością. Jedni z najbardziej znanych to Anna i Grzegorz Bardowscy, którzy po udziale w drugiej edycji telewizyjnego programu stanęli na ślubnym kobiercu. Z ich związku na świat przyszło dwoje dzieci. Niektórzy uczestnicy nie zostali jednak tak miło przyjęci przez widzów. Pierwszym uczestnikiem, który nie przypadł im do gustu, był Adam Kraśko z pierwszej edycji programu. Na krytykę ze strony widzów był narażony również Łukasz Sędrowski po kłótni z Pauliną Rykałą, kiedy to obydwoje nie szczędzili sobie gorzkich słów. W trakcie trwania programu poznaliśmy również takich uczestników jak: Grzegorz Toczyłowski, Zbigniew Kraskowski, Seweryn Nowak, Anna Michalska, Zbigniew Pyta.