Reklama

Piotr Cugowski

Piątek, 17 maja 2024 (08:08) Aktualizacja Piątek, 17 maja 2024 (08:10)
Piotr Cugowski to polski muzyk, wokalista i współzałożyciel zespołu “Bracia”. Zespół stworzył wraz z Wojciechem Cugowskim. Obaj są synami znanego artysty Krzysztofa Cugowskiego.
Piotr Cugowski - najważniejsze informacje
Piotr Cugowski /AKPA

Piotr Cugowski - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  05.10.1979

 • Miejsce urodzenia:

  Lublin

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  wokalista/ka

 

Dzieciństwo i początek kariery Piotra Cugowskiego

Piotr Cugowski jest synem Małgorzaty i Krzysztofa Cugowskiego - legendy polskiej sceny muzycznej,i wokalisty zespołu “Budka Suflera”. Ma brata Wojciecha, oraz przyrodniego brata z kolejnego małżeństwa ojca - Krzysztofa. W połowie lat 90. rodzice wokalisty się rozwiedli, co jak przyznał - było dla niego bolesnym przeżyciem.
Ojciec był mało obecny w życiu artysty, w latach 80. wyjeżdżał ze swoim zespołem do Stanów Zjednoczonych, przez co nie był obecny podczas urodzin dzieci, czy świąt. Domem zajmowała się matka Piotra.
W szkole średniej piosenkarz współpracował z zespołami “In Tenebris” oraz “Tipsy Train”. Profesjonalna kariera muzyczna Piotra Cugowskiego rozpoczęła się w 1997 roku, kiedy to wraz z bratem Wojciechem założył zespół muzyczny “Bracia”.

Dorobek artystyczny Piotra Cugowskiego

Zespół “Bracia” wydał sześć albumów studyjnych: “Dzieci Wszystkich Gwiazd” (2003), “Fobrock” (2005), “A Tribute to Queen” (2008), “Kolędy” (2009), “Zapamiętaj” (2009) i “Zmienić zdarzeń bieg” (2013). Grupa przestała istnieć w 2019 roku.
Piotr Cugowski występuje na scenie także solowo, nagrywał również płyty licznymi polskimi artystami, współpracował z Janem Borysewiczem, Sewerynem Krajewskim, Wandą i Bandą, Leash Eye czy Martyną Jakubowicz. Artysta pracował także z Adamem Sztabą.
W 2002 roku otrzymał główną nagrodę za wykonanie utworu Czesława Niemena „Jednego serca” na Festiwalu Zjednoczonej Europy w Zielonej Górze. Artysta nagrał też kilka piosenek do polskiej wersji filmu Disneya “Kurczak Mały”. W roku 2009 muzyk nagrał własną interpretację piosenki “Dirty Diana” Michaela Jacksona, która powstała do ścieżki dźwiękowej filmu “Kochaj i tańcz”.
Piotr Cugowski jest członkiem Akademii Fonograficznej ZPAV.

Piotr Cugowski - The Voice of Poland

W 2019 roku mogliśmy zobaczyć go w roli trenera w 9. edycji programu TVP 2 “The Voice of Poland”. W 2021 został trenerem w 3. i 4. edycji programu TVP2 “The Voice Senior”.

Akcje charytatywne

Piotr Cugowski brał udział w wielu akcjach charytatywnych. Zaśpiewał m.in. piosenkę “Moja planeta” na płycie “Czarodzieje uśmiechu” z 2010 roku, która była projektem Fundacji Ronalda McDonalda “NIE nowotworom u dzieci”. W styczniu 2014 roku razem z bratem wziął udział w spotkaniu w “Zatoce Sztuki” w Sopocie na rzecz bliźniaków z porażeniem mózgowym. Wielokrotnie uczestniczył także w koncertach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Piotr Cugowski - życie prywatne

Żoną artysty była dziennikarka Eliza Tokarczyk. Para wzięła ślub 25 października 2008 roku. “Ave Maria” na ślubie młodych zaśpiewał ojciec pana młodego, Krzysztof Cugowski. Przed ślubem przez osiem lat łączyła parę przyjaźń. W roku 2011 Eliza i Piotr przywitali na świecie syna Piotra Juniora. W roku 2021 para zakończyła swój związek.
Media dowiedziały się o rozwodzie pary dopiero półtora roku po tym fakcie. Aktualną partnerką wokalisty jest Karolina Gwiazda - lekarz internista i nefrolog. Kobieta ma syna, którego matką chrzestną jest żona… Krzysztofa Cugowskiego. Jak Cugowski Senior przyznał w jednym z wywiadów, znał obecną partnerkę syna przed nim.
Artysta stara się strzec swoje życie prywatne, najlepszym dowodem na to jest cichy ślub oraz rozwód, o których media się nie dowiedziały. Jednak w wywiadach podkreśla jak bardzo chciałby być bardziej obecny w życiu syna. Nie jest to jednak takie łatwe przy zawodzie muzyka. Piotr Cugowski zadedykował jedną z piosenek synkowi.

Piotr Cugowski - Wiadomości