Reklama

Monika Brodka

Monika Brodka jest polską piosenkarką alternatywną, kompozytorką, autorką tekstów oraz gitarzystką. Popularność zdobyła, biorąc udział w programie telewizyjnym typu talent show „Idol”, który wygrała podczas trzeciej edycji. 
Monika Brodka - najważniejsze informacje
Brodka prezentuje nowy album "Brut" /Marcin Kempski /materiały prasowe

Monika Brodka - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  07.02.1988

 • Miejsce urodzenia:

  Żywiec

 • Kraj urodzenia:

  Polska

 • Rodzina i związki:

 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

  • "BrzydUla"
 • Albumy:

  • "Lax"
 • Nagrody:

  MTV, Nagroda Muzyczna "Fryderyk”, KFPP Opole

Monika Brodka jest polską piosenkarką alternatywną, kompozytorką, autorką tekstów oraz gitarzystką. Popularność zdobyła, biorąc udział w programie telewizyjnym typu talent show „Idol”, który wygrała podczas trzeciej edycji. 

Młodość 

Monika Brodka urodziła się 7 lutego 1988 roku w Żywcu. Dorastała w góralskiej rodzinie we wsi Twardorzeczki. Już od 6. roku życia uczyła się gry na skrzypcach, a później na gitarze. Jest absolwentką klasy językowej w Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Żywcu.

Kariera

Przełomem w jej życiu był udział w 2004 roku w programie „Idol”, w którym zajęła pierwsze miejsce. Jeszcze we wrześniu tego samego roku wydała swój pierwszy minialbum pt. „Mini Album vol. 1”, a miesiąc później „Mini Album vol. 2”, również zawierający sześć kompozycji. Następnie te dwa minialbumy połączono w jeden zatytułowany „Album”. To właśnie wtedy Brodka odniosła sukces i została nominowana do Fryderyków oraz otrzymała Superjedynkę.

W 2006 roku premierę miała druga płyta wokalistki zatytułowana „Moje piosenki”. Zawierała ona przeboje – „Znam Cię na pamięć”, „Miał być ślub”, „Za mało wiem”. Co ciekawe, dwa lata później artystka nagrała utwory na soundtrack serialu TVN pt. „BrzydUla”

Rok 2010 okazał jednym z tych niezwykle ważnych dla dalszej kariery Brodki. To wtedy ukazał się album artystki pt. „Granda”. Od razu zdobył on stacje radiowe i listy przebojów. Płyta zawierała utwory – „Granda”, „Krzyżówka dnia”, „Kropki kreski”, „K.O.”.

W 2012 roku piosenkarka wydała trzeci minialbum pt. „Lax”, który nagrała w Red Bull Studio w Los Angeles. Następnie po czterech latach fani doczekali się kolejnej płyty studyjnej artystki. Album noszący tytuł „Clashes” okazał się dużym zaskoczeniem zarówno dla słuchaczy, jak i krytyków muzycznych. Płyta ukazała się nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a premierze towarzyszyła trasa koncertowa. W jej trakcie Monika Brodka wystąpiła m.in. w Wielkiej Brytanii. Swój album promowała singlami „Horses” i „My Name Is Youth” „Santa Muerte” oraz „Up in the Hill”, do których samodzielnie wyreżyserowała teledyski. 

W 2018 roku Monika Brodka nagrała nową wersję przeboju Izabeli Trojanowskiej pt. „Wszystko, czego chcę” na potrzeby ścieżki dźwiękowej do serialu „Rojst”. Ten utwór zyskał nominację do Fryderyków 2018 w kategorii „Nowe wykonanie”. 

Aktualnie Monika Brodka jest uznawana za jedną z najlepszych i najbardziej oryginalnych piosenkarek muzyki alternatywnej młodego pokolenia. Jej twórczość można podziwiać na prestiżowych festiwalach, w wielkich klubach oraz na lokalnych imprezach. 

Życie prywatne 

Do tej pory niewiele było wiadomo o życiu osobistym Moniki Brodki. Wokalistka bardzo rzadko udziela wywiadów, a jeśli już jakieś się pojawiają, to dotyczą głównie projektów muzycznych. Jedynym medialnym związkiem piosenkarki był ten z Janem Wieczorkowskim, starszym od Brodki o 15 lat. Po zerwaniu z nim relacji artystka postanowiła trzymać swoje życie prywatne z dala od medialnego szumu. 

Później Monika Brodka była w związku z Krzysztofem Garbaczewskim, reżyserem teatralnym, z którym podobno już planowała ślub. Ten związek jednak nie przetrwał próby czasu i para postanowiła się rozstać. Następnie wybrankiem wokalistki stał się Przemysław Dzienis, fotograf, z którym Brodka była z nim od 2017 roku, ale ich związek się rozpadł. Według mediów jej kolejnym partnerem został Maksym Rudnik.

Monika Brodka - Wiadomości

Monika Brodka - Zdjęcia

Monika Brodka - Wideo