Reklama

Mariah Carey

Często nazywana również MC lub Mimi, Mariah Carey to amerykańska piosenkarka, producentka muzyczna i kompozytorka. Według większości źródeł urodziła się 27 marca 1969 r. w Nowym Jorku, choć istnieje też teoria, że tak naprawdę stało się to rok później. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą aż 5 oktaw, a do tego potrafi osiągnąć bardzo niskie rejestry charakterystyczne dla mężczyzn.
Mariah Carey - najważniejsze informacje
Mariah Carey /Backgrid/East News /East News

Mariah Carey - najważniejsze informacje

 • Data urodzenia:

  27.03.1969

 • Miejsce urodzenia:

  Huntington, Nowy Jork

 • Kraj urodzenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Rodzina i związki:

  • Nick Cannon
 • Zawód:

  wokalista/ka

 • Produkcje:

  • "Kamerdyner"
 • Albumy:

  • "Merry Christmas to You"
 • Nagrody:

  Złota Malina, Grammy, MTV, Billboard Music Awards, American Music Awards

Często nazywana również MC lub Mimi, Mariah Carey to amerykańska piosenkarka, producentka muzyczna i kompozytorka. Według większości źródeł urodziła się 27 marca 1969 r. w Nowym Jorku, choć istnieje też teoria, że tak naprawdę stało się to rok później. Jest obdarzona skalą głosu wynoszącą aż 5 oktaw, a do tego potrafi osiągnąć bardzo niskie rejestry charakterystyczne dla mężczyzn.

Życiorys

Przyszła na świat jako trzecie dziecko zawodowej śpiewaczki operowej pochodzenia irlandzkiego Patricii Hickey i Alfreda Roya Careya, który miał korzenie afroamerykańskie i wenezuelskie. W tamtych czasach mieszane rasowo rodziny nie miały się najlepiej. Piosenkarka już od najmłodszych lat doznała dyskryminacji na tle rasistowskim, a jej rodzina często była zmuszona przeprowadzać się z tego względu.

Nawet rodzice Patricii odwrócili się od kobiety, gdy ta poślubiła czarnoskórego mężczyznę, a w Huntingotn otruto ich rodzinnego psa i podpalono samochód. Kiedy Mariah miała trzy lata, jej rodzice rozwiedli się – po tym zdarzeniu dziewczynka utrzymywała niewielki kontakt z ojcem. Muzyką interesowała się od najmłodszych lat. Zaczęła śpiewać od trzeciego roku życia, a swoje pierwsze kompozycje pisała już w szkole średniej.

Kariera

Mariah była piosenkarką w chórkach Brendy K. Starr i to za sprawą tej pracy poznała Tommy'ego Mottolę, szefa wytwórni Columbia Records. Mężczyzna dostał taśmę demo z nagraniami Mariah i był tak zachwycony, że od razu chciał podpisać z nią kontrakt płytowy. Odnalezienie wokalistki zajęło mu dwa tygodnie, ale nie poddał się!

Debiutancka płyta „Mariah Carey” wyszła w 1990 roku i odniosła spektakularny sukces. Łącznie w kolejnym roku sprzedała się w nakładzie 15 mln egzemplarzy na całym świecie i zyskała status ośmiokrotnej platyny. Na żywo artystka odważyła się wystąpić dopiero w 1992 roku i udowodniła niedowiarkom, że jej głos nie jest wynikiem modulacji komputerowej.

Drugi album „Emotions” również zyskał uznanie krytyków, sukcesem okazała się też kolejna płyta pt. „Daydream” wydana w 1995 roku. Co ciekawe, artystka stała się pierwszą w historii wokalistką, która sprzedała 8 mln kopii trzech studyjnych albumów.

Carey wydała jeszcze kilka albumów, ale odebrano je gorzej od poprzednich. Wielki powrót zaliczyła dopiero w 2005 roku - „The Emacipation of Mimi" osiągało szczyty sprzedaży, a kilka lat później płyta przyniosła Mariah nagrodę Grammy. 

Do tej pory Mariah Carey wydała 15 albumów studyjnych i 8 kompilacji. Ostania z płyty trafiła do słuchaczy w 2020 roku i nosi tytuł „The Rarities”. Za swoją działalność muzyczną dostała m.in. 5 Grammy Awards, 19 World Music Awards, 10 American Music Awards i 21 Billboard Music Awards. Szerokiemu światu jest znana przede wszystkim jako autorka piosenek świątecznych.

Życie prywatne

W latach 1993-1998 była żoną Tommy'ego Mottoli, jednak małżeństwo nie przetrwało próby czasu. Ponownie zdecydowała się stanąć na ślubnym kobiercu w 2008 roku. Jej wybrankiem był Nick Cannon – amerykański aktor, komik i raper, z którym doczekała się bliźniaków: Scotta i Monroe (urodzeni w 2011 r.). Niestety i to małżeństwo skończyło się rozwodem, który nastąpił w 2016 roku. Od 2017 roku jest w związku z młodszym o 11 lat tancerzem Bryanem Tanaką. 

Mariah Carey poza byciem uzdolnioną piosenkarką, pojawiła się również w filmach. Możemy ją obejrzeć w takich produkcjach jak „Kawaler”, „Glitter”, „Kamerdyner”, „Świąteczna piosenka” czy „Laski na gigancie”.

Mariah Carey - Wiadomości

Mariah Carey - Zdjęcia

Mariah Carey - Wideo

 • Mariah Carey zaliczyła wpadkę!

  Wtorek, 23 czerwca 2015 (12:47)
  Mariah Carey postanowiła ostatnio nieco się zrelaksować. Wodne przygody skończyły się jednak małą wpadką, a wszystko przez za mały biustonosz!